CBDC: Rizika související se zavedením centralizované digitální měny

Ve zkratce...

CBDC - digitální měna centrální banky. Je nezbytné, aby každý člověk pochopil, co navrhované změny měnového systému znamenají. Tyto změny, pokud budou povoleny, by mohly být nejničivější událostí v našem životě a potenciálně největším omezením svobody v moderní historii. Poznámka. Zpravodajské klipy v tomto videu jsou dramatizací (fiktivní) s využitím herečky.
Facebook
Telegram
VK
Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českým dabingem:

Video s českými titulky:

↓ Video s českým dabingem ↓

↓ Video v originále s českými titulky ↓

Sledujte také na: NášTub / Odysee / Rumble

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Originál videa publikován ZDE: 11. října 2022

Aktualizace: Na základě tohoto videa mi čtenář poslal zprávu, viz. obrázek níže, kterou dostal od banky ČSOB. Digitální koncentrák je na cestě. Bez chytrého telefonu a aplikace se nedostanete ke svým penězům. Necháme si to líbit? Řešení je odpor, odejít případě k jiné bance, která to (zatím) takto nevymáhá.

CBDC: Rizika související se zavedením centralizované digitální měny • David Formánek - Otevři svou mysl • David Formánek

Přepis:

Vypravěč: Zpravodajské klipy v tomto videu jsou dramatizací s herečkou.

Média (fiktivní příběh): Vláda Spojeného království brzy zavede zásadní změny v tom, jak fungují peníze. Změny plánují banky po celém světě, včetně britské centrální banky Bank of England. Změny se po zavedení dotknou všech.

Vypravěč: Čeho se ty změny týkají? Podle navrhovaných změn už nebudete mít plnou kontrolu nad svými výdaji. Vlastně se plánuje nahrazení peněz něčím zásadně odlišným. Nechtějí odstranit jen hotovost ale peníze jako takové. Dávejte pozor, protože pokud tento peněžní systém schválí, bude obtížné jej zvrátit a může znamenat konec svobody.

Abychom si mohli vysvětlit změny chystané do budoucna, vysvětlíme si, jak peníze fungují dnes. Dejme tomu, že John chce koupit své dceři dárek v obchodě Argos. Vybere si zboží a zaplatí 50 liber svou kartou. Řekli byste, že 50 liber je hned převedeno z jeho účtu na účet Argosu. Ale tak to není. Vytvoří se záznam o dluhu 50 liber Johnovy banky bance Argosu.

Na Johnově účtu se ukáže odečtení peněz, ale k převodu v okamžiku nákupu nedojde. Johnův nákup je jednou z asi 50 milionů plateb, ke kterým v Británii denně dojde. Ačkoli účty ukazují, že peníze byly převedeny, k pohybu financí mezi bankami dochází jen jednou denně. Každých 24 hodin se sečtou všechny platby tří stovek britských bank a určí se, kolik která banka dluží ostatním. Bank of England je centrální banka, s níž jsou ostatní banky propojeny, odvodí celkovou částku, kterou každá banka ten den dluží a má dostat. Bank of England zprostředkuje výměnu financí mezi ostatními bankami.

Bank of England neví nic o Johnovi ani o 50 librách, které utratil. Jeho peníze jsou jen nepatrnou součástí obrovského převodu financí. Co John se svými penězi dělá, to vidí jen jeho banka. Centrální banka nevidí, za co a kdy John utrácí. A Johnova banka nesmí nikomu o jeho výdajích nic sdělovat. Existuje anonymita a soukromí ohledně toho, za co John utrácí své peníze. Tudíž vláda ani ústřední orgán, jako je Bank of England, nemůže Johna omezovat, když používá svou kartu, protože nemá přehled, co John se svými penězi dělá.

Pokud by John zaplatil 50 librami v hotovosti, byl by nákup zcela anonymní. Ani jeho banka by nevěděla, za co je utratil. Hotovostní platby jsou anonymní. A platby kartou jsou téměř anonymní, ví o nich pouze vaše banka. Jaký je tedy ten nový systém? Nazývá se digitální měna centrální banky neboli CBDC. Někdy se mu říká chytré peníze. Funguje následovně. Dejme tomu, že John chce opět své dceři koupit dárek v Argosu.

V mobilu má apku peněženky s chytrými penězi, ze které zaplatí 50 liber. Apka komunikuje přímo s Bank of England a peníze jsou ihned převedeny Argosu. K převodu dojde v okamžiku nákupu a platba je zaznamenána a schválena centralizovaným systémem v centralizovaném blockchainu. Blockchain je program, který zaznamenává informace spolehlivě a nelze je změnit.

Centralizovaný systém pracuje nepřetržitě a zpracuje stovky plateb za sekundu, jak probíhají v celé ekonomice a zpracuje nákupy z milionů digitálních peněženek. Zní to skvěle a je to rychlejší a jednodušší než starý systém. Rozdíl je však v tom, že platby probíhají na jednom místě v reálném čase. Takže jeden systém ví o každé digitální platbě v okamžiku, kdy k ní dojde. Tento zásadní rozdíl digitálního peněžního systému si musíme uvědomit.

Všechny platby jsou průběžně centralizovány v reálném čase. Tvůrci nového systému dali jasně najevo, že chtějí používat umělou inteligenci k blokování určitých plateb z různých důvodů. Co to pro Johna znamená? Pokud bude chtít vláda nařídit další lockdown, díky novému systému jim stačí jednoduchá změna. Johnova peněženka teď bude fungovat jen v určité vzdálenosti od jeho domu. Argos je od jeho domu dvě míle a on půjde dceři koupit dárek.

Pokusí se zaplatit apkou 50 liber, ale ta komunikuje přímo s Bank of England. A systém jeho platbu zamítne, protože ví, že je John dvě míle od svého domova a jeho peněženka byla omezena na okruh jedné míle. John nemůže nakupovat dál od domu, jeho peníze jsou jinde nepoužitelné. Proč John nezaplatí hotově? To by šlo, dokud hotovost existuje. Jak by tedy mohl být tento nový systém zaveden?

Média: Premiér svolal mimořádné zasedání, aby projednal prudký propad britské a světové ekonomiky. Inflace se vymkla kontrole a vysoké úrokové sazby způsobují tisíce exekucí domů. Výběry z bankomatů a na přepážkách jsou zastaveny. Milionům lidí hrozí ztráta životních úspor, řada bank vyhlásila nesolventnost.

Vláda a Bank of England urychlují zavedení nové digitální měny, kterou mohou všichni klienti bank směnit za své stávající peníze, které jsou nyní v mnoha případech z jejich bankovních účtů nedobytné. Vláda tvrdí, že nové digitální peníze pomohou ekonomice zotavit se z propadu a zachrání peníze z milionů účtů bank, které jsou na pokraji bankrotu.

John: Píše to, že peníze z účtu jsou nedostupné. Zmrazili nám peníze.

Manželka Johna: Herdek, Johne, kolik máme doma?

John: Jen posledních 120 babek.

Manželka Johna: Nemůžu uvěřit, že nám banka zmrazila prachy. Máme na tom účtu 25,000 liber, ale nemůžeme k nim.

Média: Stáhněte si Central Bank CBDC peněženku a získejte bonusové digitální libry zdarma. Pokud si nyní směníte peníze z banky na digitální měnu, na každý účet získáte digitální libry zdarma. Z digitální peněženky můžete utrácet pomocí aplikace v mobilu jako u karty. Bezplatnou aplikaci si stáhněte z webových stránek britské vlády nebo z App Storu.

Manželka Johna: Johne, musíš si stáhnout tu digitální šrajtofli, jestli to půjde směnit.

John: Jinak to nejde, brouku. Fíha, převedlo se to a dalo nám to nějaký prašule navíc, ty vole.

Manželka Johna: Jak víš, že to fachá?

John: Fachá to, brouku. Všichni to teď dělaj. Jdu to prubnout do Tesca. Fajné (funguje to)

Média: Z údajů vyplývá, že za poslední rok se používání hotovosti snížilo na polovinu. Podle odborníků je to díky úspěchu a pohodlí nových digitálních peněz CBDC. Vláda oznámila, že během příštích tří let bude veškerá hotovost zcela vyřazena.

John: Placení papírovejma mi nechybí. Komu by se chtělo lovit po kapsách chechtáky? Teď je to pohodička.

O TŘI ROKY POZDĚJI

Manželka Johna: Kde je ovladač, brouku?

John: Hele, co jsem našel. Vzpomínáš na ně? (20 librová bankovka)

Manželka Johna: Co s ní?

John: Nemám tucha.

Manželka Johna: Proč ji nedáš zarámovat?

Scénář 1

Média: Údaje z výroční konference o změnách klimatu ukázaly, že pouze drastické snížení spotřeby fosilních paliv nás ochrání před změnami klimatu. Vláda oznámila omezení spotřeby benzinu a nafty pro všechny osoby v Británii. Bude vymáháno pomocí chytrých peněz. Z každé peněženky můžete nakoupit 15 litrů za týden, další nákup bude znemožněn.

John: Ale hovno.

Scénář 2

Média: Obavy z obezity a špatného zdravotního stavu budou řešeny pomocí sítě chytrých peněz. Vláda omezí počet sladkých potravin, které můžete měsíčně nakoupit.

John: Cože?

Scénář 3

Média: Podle odborníků je nová pandemie desetkrát nakažlivější a smrtelnější než koronavirus. A lze ji porazit jedině omezením kontaktu s lidmi a pobytem doma. Digitální peněženky budou proto fungovat jen jednu míli od trvalého bydliště. Nákupní časy budou rozloženy, abyste nakoupili v rozmezí dvou hodin. Nákup bude omezen na nezbytné zboží.

John: Prokristapána.

Scénář 4

Média: Vláda chce v rámci stimulace růstu ekonomiky zajistit, aby byly vyplacené dávky vyčerpány v odpovídajícím časovém období. Od 1. srpna musí být všechny dávky, včetně nových sociálních kreditů, utraceny do dvou měsíců. Po dvou měsících budou neutracené peníze z dávek znehodnoceny.

John: Ty vago, dali na peníze dobu trvanlivosti.

Scénář 5

Média: Proočkovanost proti pandemii je na 95 %. Neočkovaní budou mít na peněženky uvaleno omezení. Těchto 5 % bude mít výdaje časově omezené a v okruhu jedné míle od domova. Nákupy alkoholu, jízdenek a jídel v restauracích nebudou neočkovaným dostupné. A jejich digitální peněženky nebudou fungovat mimo Spojené království.

John: No teda.

Scénář 6

Média: Rostou obavy z lidí, kteří si pěstují vlastní potraviny mimo vládou schválené společnosti. Vláda omezí nákup osiva a zemědělských produktů pro neregistrované zemědělce.

John: Co to zkoušej?

Scénář 7

Média: Vláda chce snížit konzumaci červeného masa z ekologických a zdravotních důvodů. Digitální peněženky budou moci nakoupit pouze osm uncí červeného masa týdně.

John: Kolik to je?

Scénář 8

Média: V zájmu ochrany životního prostředí vláda zavádí omezení na nákup následujícího zboží: sprejů, jednorázových plastů, uhlí, masa, čokolády, ryb a kávy.

John: A co cigára?

Scénář 9

Média: V rámci podpory dobrého chování vláda přispěje do vaší peněženky, pokud nahlásíte porušování lockdownu nebo osoby s extremistickými názory. Těmto extremistům bude uvaleno omezení na jejich peněženku.

John: Co jsou extremistické názory?

Vypravěč: Pokud se vzdáte své hotovosti, vzdáte se svobody pro sebe a pro další generace. Nejde o pohodlí nových peněz. Důležitá je skutečnost, že centralizovaná správa chytrých peněz může být použita k ovládání všech aspektů vašeho života. Podporujte hotovost a odmítejte centrálně řízené chytré peníze. Nenabízejí vám peníze ale systém sociální kontroly. Šiřte prosím tuto zprávu dál.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

15 komentářů

 1. MONETA v ČR od 1. Prosince 2022 taky pouze už jen skze aplikaci – postupně to udělají všechny banky, ani nemá cenu přecházet k jiné 🙁

 2. Tak pokud tomu budou lidi chodit naproti a mlčet, tak to projde…Myslím, že nás je celkem dost, kdo tento zvrhlý model odmítáme..

  1. Já ve svém okolí jsem jedíný, který tohle odmíta, vůbec nevím co dělat, kam se obrátit…krom této diskuze jsem nepotkal nikoho kdo by se tímto zabýval, popravdě jsem úplně ztacený 🙁

   1. alan800 – Jsem na tom podobně. Moje 20ti letá dcera už ani peníze nenosí. Když se jí to snažím vysvětlit, jsem jí jen pro smích. Nezbývá, než trvat na svém sám za sebe….Každý už jedeme sám za sebe a to ve všem.

    1. …obávám se že trvat na svém a sám za sebe asi nebude stačit….už se ani nedovolám na infolinku MMB

   2. Je spousta lidí, kteří se tím zabývají, jen jsme daleko od sebe, tak máme pocit, že jsme každý jediný. Ve svém městě jsem taky jediná, našla jsem podobně smýšlející lidi a komunitu jinde. Minimálně vybírat z účtu vše, co jde, za hotovost. Ty peníze, co máte v bance, víte komu patří? Žádný z nás to není.

 3. =Skutečným cílem je zotročit lidskou rasu, s následnou depopulací a to se třetím rokem děje, pokračuje to (i s umělým konfliktem mezi RF a UKR), to si plně uvědomte. Všichni, kdo tohle čtete. My Všichni jsme oběti. Podvedení. A neexistuje žádná dobrá strana v tomto umělém válečném konfliktu, neexistuje fandění slavii či spartě, všechno je to vedeno proti obyčejným lidem. Proti mě a proti vám.=

 4. V práci máme asi půl roku stravenkovou kartu. Je to stejný systém jak ve videu. Můžu platit jen v obchodech a restauracích, které mají se společností uzavřenou smlouvu, a jelikož bydlím v malém městě, tak jich tady moc nemáme, kromě velkých obchodů (kaufland…), do kterých odmítám chodit. Klasické papírové stravenky brali skoro v každé restauraci, protože pak s nimi mohli ještě dále nakupovat. To se samozřejmě nelíbilo stravenkovým firmám, tak zavádějí postupně pro všechny stravenkovou kartu, u které mám omezený výběr, kde ji můžu uplatnit. Ale jako bonus, když budu poslušně chodit do restaurací, které jsou přihlášené do systému, dostanu za každé 2 platby nad 100 Kč 5 Kč zpět. Po zavedení jsem se rozčilovala, stěžovala si na vedení, že nemůžu chodit do své oblíbené restaurace na obědy, ale nic to nepomohlo, změnila jsem lokál, protože kdo by nechával jen tak na kartě každý měsíc 1 700 Kč když jsou na kartě omezené peníze na rok, pak propadnou…. je to zkouška na zavedení digitální měny? ANO, ale bránit se nelze, jedině odejít z práce… ale kam? jsem ale smutná z toho, že jsem byla jediná asi ze 150 zaměstnanců, komu to vadilo, ale to jsem měla stejně i s očkováním a celým kovidem…..

  1. Na Slovensku našťastie zaviedli finančný príspevok na stravu. Buď si zamestnanec vyberie stravné lístky (v niektorých firmách je to ako píšete stravnú kartu), alebo finančný príspevok, ktorý je možné vybrať a platiť kdedoľvek hotovosťou.

   1. Tady je taky taková možnost, ale plno zaměstnavatelů této možnosti nevyužili a raději přešli na stravenkové karty 🙁 Státní správa jde samozřejmě příkladem.

 5. A teď najít recept, jak z toho vystoupit…
  Další zajímavá skutečnost nastane, až vypadne elektřina, protože všechny tyhle debility na rozdíl od hotovosti jsou vázané na ni. A green deal magoři makají na tom, aby se stalo brzo a často.
  Global mafie v tom má hokej, v podstatě jede sama proti sobě… nějak to hoši nedomysleli.

  1. Milá Linda,
   práve naopak. Majú to veľmi dobre premyslené. Najprv tu spôsobia totálny chaos a toto je ešte len začiatok … a potom prídu s riešením, o ktoré tí, ktorí prežijú, budú ešte prosiť. To jest ich plán.
   Šťastnú cestu nám prajem všetkým 😉

   1. Totální chaos ale nelze ovládat a nelze předpovědět, co z něj vznikne. Plány jsou tomu nahoře k smíchu, koneckonců tihle magoři už se snaží hodně dlouho, vždy se jim to někde sekne a teď už to pro ně bude vabank.
    Ti, co by prosili, kdyby jim to přece jen vyšlo, mají pro svoji lenost a hloupost nejhorší podmínky pro přežití v těžké době ( konzumní ovce, vyhýbající se co to jde skutečné tvořící práci, strádání, přemýšlení) – to jsou ti, které oni nazývají darmožrouty (a které chtějí vyhladit). Kdo se nebojí ( ani umřít), ten neprosí a jede si po svém, ať už to dopadne jakkoliv.
    Tak uvidíme, taky šťastnou cestu 🙂

 6. Aj na stránke SLSP je spomenutá aplikácia m Token
  https://www.slsp.sk/sk/ludia/bezpecnost/mtoken#aktivacia

  Na stránke síce píšu, že SMS kódy končia, ale že ak máte tlačidlový telefón a využívate len Georgea cez web, môžete aj naďalej používať SMS kľúč. SMS správy s jednorazovým kódom sú bezplatné bez ohľadu na počet vykonaných transakcií. neviem, čo si mám o tom myslieť. Budem rada, ak mi poradíte, ako sa tomu vyhnúť a uchrániť sa pred digitálnym otroctvom.

  1. Už som to riešil v minulosti. Ak nepoužívate aplikáciu v mobile, tak sa vás to netýka. Môžete naďalej používať sms-kódy. Ja som si pre istotu vytvoril účet aj vo FIO banke, mesačné vedenie účtu je tam zadarmo.
   Naproti tomu v SLSP je vedenie účtu 6€/mesačne, to je dosť.
   Rozmýšľam že celkovo prejdem do FIO banky a účet v SLSP zruším. Od leta 2022 je možné vo FIO banke si vybaviť VISA kartu, s ňou sú výbery s akéhokoľvek bankomatu vo svete zadarmo.
   Ak by sa rozhodli v SLSP spoplatniť, alebo zrušiť sms kódy aj pre tých čo používajú len internet banking George, tak by som zrušil účet v SLSP a prešiel do FIO banky, prípadne inej banky, ktorá poskytuje účet zadarmo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů