Graham Hancock – Válka o vědomí

Ve zkratce...

Co je smrt? A proč naše společnost neumožňuje prozkoumávat pozměněné stavy vědomí? Badatel Graham Hancock nás provede tím, čemu říká Válka o vědomí.

Graham Bruce Hancock je britský spisovatel a novinář. Je známý svým zkoumáním témat zahrnující starověké civilizace, změny Země, kamenné památky nebo megality, změněné stavy vědomí, starověké mýty a astronomická nebo astrologická data z minulosti.
Facebook
Telegram
VK

Přepis:

Co je smrt? Naše materialistická věda omezuje vše na hmotu. Západní materialistická věda říká, že jsme jen maso, jen naše tělo. Takže když mozek zemře, je to konec vědomí, není žádný posmrtný život, není žádná duše, jen shnijeme a zmizíme. Ale ve skutečnosti spousta upřímných vědců by měla přiznat, že vědomí je největší záhada ve vědě.

A že nevíme, jak přesně funguje. Mozek v tom má nějakou roli, ale nevíme přesně jak. Pokud věříte, že mozek generuje vědomí, tak jako generátor tvoří elektřinu, tak samozřejmě nemůžete věřit v posmrtný život. Když se generátor rozbije, vědomí zmizí. Stejně tak je možné, a nic ve vědě to nevyvrací, že vztah mezi mozkem a vědomím je spíše jako vztah mezi TV signálem a televizí.

Pokud se televize rozbije, TV signál tam stále je. Tohle je paradigma všech duchovních tradic, že jsme nesmrtelné duše, které jsou dočasně inkarnované v těchto fyzických formách, abychom se učili, rostli a vyvíjeli se. Pokud tuto záhadu chceme rozluštit, neměli bychom se obracet na materialistické redukcionistické vědce. Nemají k tomu co říct.

Raději pojďme ke starým Egypťanům, kde jejich nejlepší myslitelé se 3000 let zabývali problematikou smrti a toho, jak bychom měli žít svůj život, abychom se připravili na to, čemu po smrti budeme čelit. Staří Egypťané svoje představy vyobrazovali transcendentálním uměním, které se nás dodnes emočně dotýká. Došli k několika velmi specifickým závěrům, že duše přežívá smrt, a že budeme hnáni k zodpovědnosti za každou myšlenku, čin a skutek, který jsme prožili. Tak abychom brali tuto drahocennou příležitost, žít v lidském těle, vážně, a co nejvíce ji využili. Když staří Egypťané zkoumali záhadu smrti, nepoužívali jen svoji představivost, ale velmi si cenili snů.

Nyní se ví, že používali vizionářské rostliny jako halucinogenní modré lekníny. Je zajímavé, že staroegyptský strom života se v poslední době identifikoval jako Akácie arabská, která obsahuje vysoké množství DMT – dimethyltryptaminu, což je stejná aktivní látka obsažená v ayahuasce. Je těžké si představit společnost více odlišnou od společnosti starého Egypta, než je naše současná společnost. V této společnosti nenávidíme vizionářské stavy. Pokud někoho chceme urazit, nazveme ho snílkem.

Ve starých společnostech to byla chvála. Vytvořili jsme si rozsáhlé struktury ozbrojené byrokracie, která naruší naše soukromí, která nás zatknou a pošlou do vězení, někdy na celé roky za vlastnění i malého množství psilocybinu nebo látek jako DMT, ať už v kouřitelné formě nebo ve formě ayahuascy. Je ironií, že nyní víme, že DMT je přirozený mozkový hormon.

Všichni ho ve svém těle máme. Akorát jeho funkce je kvůli nedostatku výzkumu neznámá. Není to tak, že naše společnost je v zásadě proti změněným stavům vědomí. Miliardy dolarů vydělává zvrhlé společenství psychiatrů a farmaceutického průmyslu přehnaným předepisováním léků k řízení tzv. syndromů jako deprese, nebo porucha pozornosti u dospívajících. V naší společnosti máme milostný vztah s alkoholem. Oslavujeme tuto nejnudnější drogu navzdory jeho otřesným důsledkům, které často způsobuje.

Samozřejmě milujeme naše stimulanty jako čaj, kávu, energetické nápoje, cukr. Celý průmysl je vytvořen kolem těchto látek, které si lidé cení za to, jak mění vědomí. Všechny tyto schválené změněné stavy vědomí mají společné to, že žádný z nich není v rozporu se základním stavem vědomí, který je hodnocen naší společností, který bych nazval bdělý, problémy řešící stav vědomí, který je dobrý pro všednější aspekty vědy, pro války, pro obchod a politiku, ale podle mě si všichni uvědomují, že slib společnosti, která je převážně založená na tomto stavu vědomí, se prokázal jako prázdný. A že tento model už nefunguje. Je v každém možném smyslu rozbitý.

Potřebujeme naléhavě najít něco na jeho náhradu. Obrovské problémy s globálním znečišťováním, které vznikly z následování zisku, hrůzy šíření jaderných zbraní, skutečnost toho, že miliony lidí každou noc chodí spát hladoví… že nedokážeme ani vyřešit tento problém navzdory našemu bdělému, problémy řešícímu stavu vědomí. Podívejte, co se děje v Amazonii, v plících naší planety. v tomto drahocenném domově biodiverzitě. Deštný prales se kácí a nahrazuje plantážemi na pěstování sóji, abychom mohli krmit dobytek, abychom všichni mohli jíst hamburgery. Pouze skutečně šílený globální stav vědomí by mohl dovolit takovou hrůzu. Během irácké války jsem si dělal výpočty.

Zdá se, že náklady za šest měsíců irácké války by navždy vyřešily problémy v Amazonii. Stačily by na kompenzaci lidí v Amazonu, aby se nemusel pokácet žádný další strom. Takové rozhodnutí ale jako globální komunita nedokážeme udělat. Můžeme utrácet bezpočet miliard na války, hněv, strach, podezřívání, rozdělování, ale nedokážeme vyvinout společné úsilí k záchraně plic naší planety.

To je možná důvod, proč amazonští šamani nyní podnikají takovou opačnou misionářskou aktivitu. Když jsem se šamanů ptal na nemoc západu, odpověděli mi: Je to prosté. Přerušili jste svoje spojení s duchem. Pokud se znovu nespojíte s duchem, a neučiníte tak brzy, celý domeček z karet se zřítí na vaši a naši hlavu. Ať už správně nebo chybně, jsou přesvědčeni, že ayahuasca je lékem na tu nemoc. Spoustu lidí to nyní volá do Amazonie, aby zkusili ayahuascu.

A šamani cestují po celém západě a nabízí tento nápoj často na vlastní riziko, aby pomohli ke změně vědomí. Je pravda, že univerzální poselství ayahuascy spočívá v posvátné, magické, okouzlené a nekonečně cenné podstatě života na Zemi. A jak je materiální a duchovní sféra navzájem propojená. Pokud s ayahuascou dlouho pracujete, není možné nebýt hluboce ovlivněn tímto poselstvím. A nezapomínejme, že ayahuasca není sama. Je součástí dávného, celosvětového systému cílené, opatrné a zodpovědné změny vědomí.

Badatelé v poslední době zjistili, že nápoj kykeon ve starověkém Řecku byl zcela určitě psychedelický odvar, který klidně mohl být odvar založený na houbě muchomůrka červená. V staroegyptském stromu života máme DMT. Máme spoustu kultur, kde šamanismus přežil. To vše je o stavu vědomí, který nám má pomoct najít vyváženou harmonii. Staří Egypťané by to nazvali Ma’at s vesmírem a uvědomovat si, že tady na Zemi, zatímco jsme ponořeni ve hmotě, jsme v podstatě na duchovní cestě k růstu a zdokonalení duše.

Cesta, která se může vrátit k samotnému původu toho, co nás udělalo lidmi. Stojím tady a opírám se o těžce vydobyté právo na svobodu projevu a volám po dalším právu na uznání, a to je právo na suverenitu nad vědomím. V naší společnosti probíhá válka o vědomí a pokud nám nebude dovoleno dělat suverénní rozhodnutí o tom, co chceme vlastním vědomím zažívat, při čemž nijak neškodíme druhým, včetně rozhodnutí zodpovědně používat starověké a posvátné vizionářské rostliny, tak nemůžeme tvrdit, že jsme svobodní.

Je zbytečné podstrkovat naši formu demokracie druhým, zatímco živíme tuto hnilobu v jádru společnosti, a pokud nedovolíme individuální svobodu vědomí. Je možné, že si odpíráme další zásadní krok v naší vlastní evoluci tím, že tomuto současnému stavu dovolujeme, aby pokračoval. Kdo ví, třeba tak i našemu nesmrtelnému osudu…

Překlad: David Formánek

https://grahamhancock.com/

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

3 komentáře

  1. Tak nám David zmizel z youtube. Je to už můj čtvrtý odběr na youtube, který smázli. Cenzor maká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů