Corbettův report: Jak společnost BlackRock dobyla svět (část 1/3)

Ve zkratce...

Jak se společnost BlackRock stala jednou z nejmocnějších společností na světě s politickým a téměř globálním vlivem? Více v první části od Jamese Corbetta.
Facebook
Telegram
VK

Originál článku publikován ZDE: 12. listopadu 2022

Druhá část: Corbettův report: Jak společnost BlackRock dobyla svět (část 2/3)

Třetí část: Corbettův report: Jak společnost BlackRock dobyla svět (část 3/3)

Stručná historie společnosti BlackRock

Zahrajme si malou hru.

Představte si, že jste Joe Q. Běžný člověk a potřebujete si dojít pro potraviny. Naskočíte do auta a jedete do obchodu. Do jakého obchodu jedete? Samozřejmě do Walmartu!

Corbettův report: Jak společnost BlackRock dobyla svět (část 1/3) • David Formánek - Otevři svou mysl • David Formánek

A co si koupíte, když jste nevědomou obětí cukrového spiknutí? Samozřejmě kolu!

Corbettův report: Jak společnost BlackRock dobyla svět (část 1/3) • David Formánek - Otevři svou mysl • David Formánek

A v dnešní době se můžete nechat očkovat ve Walmartu, že? Tak to se rovnou ujistěte, že si tam pořídíte svůj šestý Moderna booster!

Corbettův report: Jak společnost BlackRock dobyla svět (část 1/3) • David Formánek - Otevři svou mysl • David Formánek

A nezapomeňte cestou domů natankovat!

Corbettův report: Jak společnost BlackRock dobyla svět (část 1/3) • David Formánek - Otevři svou mysl • David Formánek

Děsí vás to? Tak proč se nezavřete doma a už nikdy nevyjdete na nákupy? To jim ukáže! Koneckonců, vždycky si můžete objednat cokoli, co potřebujete, z Amazonu, ne?

Corbettův report: Jak společnost BlackRock dobyla svět (část 1/3) • David Formánek - Otevři svou mysl • David Formánek

Všimli jste si nějakého vzoru? Ano, pokud jste to ještě neslyšeli, společnost BlackRock, Inc. je nyní oficiálně všude. Vlastní všechno.

Bohužel pro nás se však strašidelné korporátní pařáty bestie BlackRock nespokojí jen s tím, že drží téměř většinu akcií všech velkých korporací na světě. Ne, společnost BlackRock nyní zatíná své drápy ještě hlouběji a napíná své svaly, aby toto nepředstavitelné bohatství a vliv využila k tomu, že zcela změní uspořádání ekonomiky, vytvoří podvody a ovlivní průběh civilizace.

Přiznejme si, že pokud vás v tuto chvíli neznepokojuje moc, kterou má společnost BlackRock nad světem, pak nedáváte pozor.

Pokud jsou pro vás tyto informace novinkou, nemusíte se bát. Většina lidí netuší, kde se tento investiční gigant vzal, jak se vyškrábal na vrchol Wall Street a co plánuje pro vaši budoucnost.

Vyplňme tuto mezeru v chápání veřejnosti. V průběhu tohoto investigativního seriálu se vám dostane rychlokurzu o nejděsivější společnosti, o které jste nikdy neslyšeli.

Tento týden vám přiblížím stručnou historii společnosti Blackrock a popíšu, jak se z ní stala ekonomická a politická velmoc, kterou je dnes.

Ve druhé části tohoto seriálu se budeme zabývat tím, jak společnost BlackRock svým Going Direct resetem připravila půdu pro masivní ekonomickou a měnovou transformaci, kterou jsme právě prožili pod rouškou plandemie.

A ve třetí části se budeme zabývat systémem Aladin a dalšími děsivými způsoby, jak chce společnost BlackRock využít své moci k formování společnosti ve svůj prospěch.

ČÁST 1: STRUČNÁ HISTORIE SPOLEČNOSTI BLACKROCK

Corbettův report: Jak společnost BlackRock dobyla svět (část 1/3) • David Formánek - Otevři svou mysl • David Formánek

„Počkejte chvilku,“ slyším, jak říkáte. „Mám to! Společnost BlackRock založilo v roce 1985 pár bývalých Lechmanů jako firmu zabývající se fúzemi a akvizicemi a od té doby se stala největší alternativní investiční firmou na světě, že?“

Špatně. To je společnost Blackstone Inc., v jejímž čele v současnosti stojí Stephen Schwarzman. Ale nemusíte se cítit špatně, pokud si je spletete. K záměně Blackstone/BlackRock došlo záměrně.

Společnost BlackRock vznikla v roce 1988 jako obchodní návrh investičního bankéře Larryho Finka a skupiny obchodních partnerů. Vhodně pojmenovaný Fink dokázal v roce 1986 jako manažer investiční banky First Boston prodělat 100 milionů dolarů za jediné čtvrtletí, když špatně vsadil na úrokové sazby. Pokořen tímto ponižujícím neúspěchem (nebo tak nějak se to říká), proměnil Fink citróny v limonádu tím, že vytvořil vizi investiční firmy s důrazem na řízení rizik. Larry Fink už nikdy nebude zaskočen poklesem trhu!

Fink shromáždil několik partnerů a předložil svůj návrh spoluzakladatelům společnosti Blackstone Petovi Petersonovi a Stephenu Schwarzmanovi, kterým se nápad zalíbil natolik, že souhlasili s tím, že Finkovi poskytnou úvěrovou linku ve výši 5 milionů dolarů výměnou za 50% podíl v podniku. Finkův podnik, který se původně jmenoval Blackstone Financial Management, začal během několika měsíců dosahovat slušného zisku, během jednoho roku zčtyřnásobil hodnotu svých aktiv a do roku 1992 zvýšil hodnotu spravovaného portfolia na 17 miliard dolarů.

Schwarzman a Fink, kteří se nyní pevně etablovali jako samostatně fungující firma, začali uvažovat o jejím vyčlenění z Blackstone a vstupu na burzu. Schwarzman navrhl, aby se nově vzniklá nezávislá společnost měla v sobě slovo „black (černá)“, což by odkazovalo na její původ z Blackstonu, a Fink, který si s potměšilým potěšením vychutnával nevyhnutelný zmatek a rozčilení, které by takový krok vyvolal, navrhl název BlackRock se slovy: „Víte, že když něco takového uděláme, všichni naši lidé nás zabijí.“

Oba zřejmě sdílejí stejný smysl pro humor. „Dochází k malému zmatku [mezi společnostmi],“ připouští nyní Schwarzman. „A pokaždé, když se to stane, se opravdu zasměju.“

Společná záliba ve vyvolávání zbytečných zmatků však nestačila k tomu, aby partneři zůstali spolu. V roce 1994 se oba rozhádali kvůli odměnám pro nové zaměstnance (nebo možná kvůli trápení kvůli Schwarzmanovu probíhajícímu rozvodu, záleží na tom, kdo to vypráví) a Schwarzman prodal podíl Blackstonu v BlackRock za pouhých 240 milionů dolarů. („To byla určitě hrdinská chyba,“ přiznává Schwarzman.)

Po rozchodu s Blackstone a založení BlackRock jako samostatného subjektu se Fink pevně postavil na cestu, která vedla k tomu, že se jeho společnost stala celosvětově nejvýznamnějším finančním kolosem, jakým je dnes.

V roce 1999, kdy společnost BlackRock spravovala aktiva ve výši 165 miliard dolarů, vstoupila na newyorskou burzu cenných papírů s cenou 14 dolarů za akcii. Společnost rozšířila své služby o analytiku a řízení rizik pomocí vlastního podnikového investičního systému Aladdin (více o něm ve 3. části tohoto seriálu), v roce 2004 koupila společnost State Street Research & Management, která se zabývá investicemi do podílových fondů, v roce 2006 se spojila se společností Merrill Lynch Investment Managers (MLIM) a v roce 2007 koupila společnost Quellos Group se sídlem v Seattlu, která se zabývá fondy hedgeových fondů, čímž celková hodnota aktiv spravovaných společností BlackRock přesáhla 1 bilion dolarů.

Byla to však globální finanční krize v letech 2007-2008, která společnost BlackRock katapultovala do její současné dominantní finanční pozice. Zeptejte se Heike Buchterové, německé zpravodajky, která o společnosti BlackRock doslova napsala knihu. „Před finanční krizí jsem toto jméno vůbec neznala. Ale v letech po pádu Lehman [Brothers] [v roce 2008] se BlackRock objevil všude. Všude!“ Buchterová v roce 2015 řekla německému zpravodajskému serveru DW.

Ještě předtím, než fiasko Bear Sterns přerostlo v pád Lehman Brothers a v září 2008 v úplnou finanční lázeň, se Wall Street hromadně obracela na společnost BlackRock s prosbou o pomoc. AIG, Lehman Brothers, Fannie Mae a Freddie Mac si v měsících před krachem najaly tuto firmu, aby vyřešila spirálovitě se rozvíjející nepořádek v jejich úvěrových závazcích. Společnost BlackRock byla považována za jedinou firmu, která dokáže vyřešit závratnou matematiku složitých dluhových swapů a exotických finančních nástrojů, které stály v pozadí otřásajícího se finančního systému, a mnozí králové Wall Street měli Finka na rychlém vytáčení, když trhy začala zachvacovat panika.

„Přemýšlím o tom jako o Krotitelích duchů: Když máš problém, komu zavoláš? BlackRock!“ Ředitel UBS Terrence Keely tehdy řekl CNN.

A proč by neměli věřit Finkovi, že se vypořádá s nepořádkem kolem krachu rizikových hypoték? Vždyť to byl právě on, kdo pomohl celý toxický sektor rizikových hypoték nastartovat.

Zapomněl jsem to zmínit? Vzpomínáte si na celou tu věc s tím, že „přišel o práci, protože v roce 1986 prodělal 100 milionů dolarů pro First Boston“? To se stalo jen tři roky poté, co Fink vydělal miliardy zákazníkům banky tím, že vytvořil svůj první zajištěný hypoteční závazek (Collateralized Mortgage Obligation, CMO) a téměř sám vytvořil trh s rizikovými hypotékami, který v roce 2008 tak spektakulárně zkrachoval.

Takže podle toho, jak se na to díváte, byl Fink buď perfektní člověk, který měl na starosti vyřešit nepořádek, který jeho monstrum CMO vytvořilo, nebo první Fink, který za to měl jít do vězení. Hádejte, jak se na to rozhodla dívat americká vláda?

Ano, hádáte správně. Samozřejmě viděli ve Finkovi svého zachránce.

Konkrétně se americká vláda obrátila na společnost BlackRock s žádostí o pomoc, přičemž ministr financí USA Timothy Geithner osobně konzultoval Larryho Finka nejméně 49krát v průběhu 18 měsíců krize. Aby nebylo pochyb o tom, kdo v tomto vztahu rozhoduje, když byl Geithner na konci prvního Obamova funkčního období na pokraji sil a jeho pozice ministra financí byla ohrožena, bylo Finkovo jméno na krátkém seznamu těch, kteří byli zvažováni jako jeho náhrada.

Také Federální rezervní systém vložil svou důvěru do společnosti BlackRock a požádal ji o pomoc při správě záchranných opatření v roce 2008. Nakonec se společnost BlackRock podílela na financování prodeje Bear Stearns společnosti J. P. Morgan ve výši 30 miliard dolarů, na záchraně společnosti A.I.G. ve výši 180 miliard dolarů a na záchraně Citigroup ve výši 45 miliard dolarů.

Když se po pádu Lehman Brothers na Wall Street konečně usadil prach, nebylo pochyb o tom, kdo sedí na vrcholu hromady prachu: BlackRock. Jedinou otázkou bylo, jak své rostoucí bohatství a finanční vliv promění v reálnou politickou moc.

Pro Finka byla odpověď jasná: přejít z drobné finanční kriminality do první kriminální ligy ve státní správě. V průběhu posledního desetiletí proto trávil čas budováním politického vlivu společnosti BlackRock, až se z ní stala (jak přiznává i Bloomberg) de facto „čtvrtá větev vlády„.

Když se manažerům společnosti BlackRock podařilo získat důvěrnou prezentaci Federálního rezervního systému v PowerPointu, která hrozila, že BlackRock bude podléhat stejnému regulačnímu režimu jako velké banky, vynaložil tento gigant z Wall Street miliony dolarů na úspěšné lobbování, aby vláda od návrhu upustila.

Lobbování u vlády je však oklikou k dosažení toho, co chcete. Jak vám řekne každý dobrý finanční guru, mnohem efektivnější je zajistit, aby žádné nepříjemné předpisy a regulace nebyly zavedeny. Možná proto Fink už léta sbírá vlivné politiky a získává je jako konzultanty, poradce a členy představenstva, aby mohl zajistit, že BlackRock bude mít klíčového zástupce v centru jakéhokoli důležitého politického dění.

Jak podrobně popisuje William Engdahl ve svém vlastním odhalení společnosti BlackRock:

Zakladatel a generální ředitel společnosti BlackRock Larry Fink má zjevně zájem o nákup vlivu na celém světě. Bývalého poslance německé CDU Friedericha Merze jmenoval šéfem německé pobočky BlackRock, když se zdálo, že by mohl nahradit kancléřku Merkelovou, a bývalého britského kancléře pokladu George Osborna „politickým poradcem“. Fink jmenoval do představenstva společnosti BlackRock bývalou šéfku štábu Hillary Clintonové Cheryl Millsovou, když se zdálo jisté, že Hillary brzy usedne do Bílého domu.

Do své správní rady jmenoval bývalé centrální bankéře a zajistil si lukrativní smlouvy s jejich bývalými institucemi. Stanley Fisher, bývalý šéf Bank of Israel a později také místopředseda Federálního rezervního systému, je nyní hlavním poradcem společnosti BlackRock. Philipp Hildebrand, bývalý prezident Švýcarské národní banky, je místopředsedou společnosti BlackRock, kde dohlíží na investiční institut BlackRock. Jean Boivin, bývalý viceguvernér Bank of Canada, je globálním vedoucím výzkumu v investičním institutu společnosti BlackRock.

A tím to nekončí. Když přišel čas, aby Bidenovi lidé jmenovali ředitele Národní ekonomické rady – zodpovědného za koordinaci tvorby politiky v domácích i mezinárodních ekonomických otázkách -, obrátili se přirozeně na Briana Deese, bývalého globálního šéfa udržitelného investování ve společnosti BlackRock Inc.

V roce 2019 byl vzestup společnosti BlackRock na vrchol politické moci dokončen. Ve stejné době, kdy Světové ekonomické fórum jmenovalo Finka členem své správní rady, se tehdejší prezidentský kandidát Joe Biden vydal na pouť na Wall Street, aby BlackRock poprosil o podporu v boji proti Trumpovi. „Jsem tu, abych pomohl,“ ujistil prý Fink Bidena.

A zbytek je, jak se říká, historie.

. … nebo přesněji řečeno současnost. Když totiž odloupneme vrstvy propagandy z posledních tří let, zjistíme, že pozoruhodné události plandemie nemají s virem vůbec nic společného. Místo toho jsme svědky změny měnového a ekonomického systému, kterou vymyslela, navrhla a následně realizovala (hádáte správně!) společnost BlackRock.

A na to se, dámy a pánové, zaměříme ve druhé části tohoto průzkumu. Zůstaňte naladěni! . . .

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů