19 916 „poruch očí” včetně slepoty po covid vakcíně hlášených v Evropě

Ve zkratce...

V Evropě je v návaznosti na covid vakcínu hlášeno skoro 20 tisíc poruch očí včetně slepoty a další mimořádné nepříznivé reakce. Více v článku.
Facebook
Telegram
VK

1. květen, 2021 – Stovky případů slepoty se objevily mezi 19 916 hlášeními „očních poruch” evropské monitorující agentuře Světové zdravotnické organizace v návaznosti na podání experimentálních vakcín proti covidu-19.

Téměř 20 tisíc očních poruch hlášených VigiBase, databáze pro WHO, kterou udržuje monitorující centrum Uppsala (UMC) v Uppsalla ve Švédsku, zahrnují:

 • Bolest očí (4616)
 • Rozmazané vidění (3839)
 • Fotofobie nebo nesnášenlivost světla (1808)
 • Zrakové postižení (1625)
 • Otok očí (1162)
 • Oční hyperémie nebo červené oči (788)
 • Podráždění očí (768)
 • Svědění očí (731)
 • Vodnaté oči nebo zvýšené slzení (653)
 • Dvojité vidění nebo diplopie (559)
 • Namáhání očí nebo asthenopie (459)
 • Suché oko (400)
 • Otok kolem oka nebo periorbitální otok (366)
 • Otok víčka (360)
 • Záblesky světla v zorném poli nebo fotopsii (358)
 • Slepota (303)
 • Edém očních víček (298)
 • Oční diskomfort (273)
 • Konjunktivální krvácení nebo zlomení cévy malého oka (236)
 • Blefarospasmus nebo abnormální kontrakce očního svalu (223)
 • Sklovité plováky (192)
 • Periorbitální edém (171)
 • Oční krvácení (169)

Více jak polovina očních poruch (10667) se také nahlásila britskému ohlašujícímu systému Yellow Card. Tyto případy byly v návaznosti primárně na podání vakcín od AstraZenecy a Pfizeru, ale zahrnují osm hlášení očních poruch mezi 228 hlášeními týkající se vakcíny od Moderny, které do dubna 21 bylo podáno pouze 100 tisíc prvních dávek.

Oční poruchy nebyly hlášeny v klinických testech pro vakcíny, kterým bylo uděleno pouze nouzové schválení. Soupis základních skutečností od úřadu FDA pro ty, kteří podávají vakcíny od Pfizeru, nezmiňuje vedlejší účinky v souvislosti s očima. Nicméně uvádí, že „Další nepříznivé reakce, kdy některé z nich mohou být vážné, se mohou stát zřejmé s širším použitím vakcíny proti covidu-19 od Pfizer-BioNTech.”

Zprávy ve VAERS

VigiBase a Yellow Card hlášení neposkytují detaily o zkušenostech pacientů s nepříznivými vedlejšími účinky. Nicméně hlášení v americkém systému VAERS zahrnují detaily o pacientovi, jeho nebo její věk a obecný popis případu.

Jedna zpráva z VAERS popisuje 33letého pilota z Mississippi, který dostal vakcínu od Pfizeru a pak se mu projevily problémy se zrakem kromě dalších příznaků.

„Všimnul jsem si bolesti hlavy na vrcholku mé hlavy během hodiny po obdržení vakcíny,” uvedl. „Myslel jsem si, že je to normální, protože všichni, které znám, měli z ní bolesti hlavy. Během dalších pár hodin se bolest přesunula ze zadní strany mého krku a stala se pálivým pocitem na spodní straně mé lebky.”

Zpráva pokračuje: „Dva dny po obdržení vakcíny jsem letěl letadlem a okamžitě jsem si všimnul, že je se mnou něco špatně. Měl jsem velmi velký problém se koncentrovat. Asi po dvou hodinách létání jsem cítil náhlý a extrémní tlak v mé hlavě a téměř jsem omdlel. Okamžitě jsem přistál a přestal létat.”

Pilot zažil tu stejnou věc o dva dny později, kdy se pokusil létat znovu. Pálení v jeho krku se zintenzivnilo a bylo doprovázeno motáním hlavy, nevolností, dezorientací, zmatením, nekontrolovatelným třesem a brněním v jeho prstech na nohách a dlaních.

Byla mu diagnostikovaná závrať a předepsán lék, který neposkytnul „žádnou úlevu”, jak uvádí zpráva ve VAERS. Prošel rozsáhlým testováním včetně testů rovnováhy, zraku a sluchu, CT a MRI skenů, a byl informován, že alergické reakce na covid vakcínu od Pfizeru zvýšila tlak v jeho páteři a mozkovém kmenu.

Zpráva uvádí: „Ten tlak způsobil moje problémy se zrakem a ve výsledku naprasknul moje levé vnitřní ucho a v tom se odlouplo několik krystalků. S tímto stavem nemohu létat. Momentálně beru Diamox ke snížení tlaku v mé páteři a mozkovém kmenu.”

Více jak 1200 hlášení do VAERS zahrnují „bolest očí” mezi uvedenými příznaky. Jedna zpráva, kterou podal 50letý lékař z Wisconsinu pro sebe řekl, že zažil „silné pocení; horečku; slabost” a „nejhorší bolest hlavy mého života” v návaznosti na druhou dávku vakcíny od Pfizeru v lednu. Lékař řekl, že poslední dva měsíce prožívá „ostrou bolest očí” a „denní bolesti hlavy” – události popisované jako „postižení” a „trvalé poškození”.

Jedna 26letá studentka v Kalifornii 9. dubna dostala vakcínu od Johnson & Johnson a nahlásila „typické” post-vakcinační příznaky nevolnosti, bolesti svalů. zimnice a únavu, které „se rozptýlily”. Pátý den po očkování ale šla na krátkou procházku a „kompletně přišla o vidění v obou očích”. Také popsala její „nesnesitelnou bolest hlavy za očima” jako „nejhorší bolest hlavy mého života”. Na pohotovosti v nemocnici dostala morfium, které jí s bolestí nepomohlo a CT sken hlavy vyloučil případ sraženin. Její zpráva, kterou podala o šest dní později, uvádí: „Jsem vyděšená, protože vím, že je něco velmi špatně.”

„Děsivé, stresující a nejisté”

Michelle Jorgensonová (31) z Arizony dostala v polovině ledna první dávku vakcíny Moderna a druhou dávku v polovině února, a projevilo se u ní rozmazané vidění společně s příznaky bolesti hlavy, ”mozkové mlhy” a únavy. Podstoupila CT a MRI skeny a lékaři neví, co způsobuje její problémy,” řekla.

„Je to děsivé, stresující a nejisté. Je mi 31 let a nikdy předtím v životě jsem neviděla dvojmo,” uvedla.

Jorgensonová řekla, že nemoc ovlivňuje její schopnost jak pracovat tak řídit. „Momentálně vůbec neřídím, protože to není bezpečné.”

Svoji práci z domova omezila ze 40 hodin týdně na 25 hodin týdně, ”ale i to je problém kvůli dvojitému vidění, bolesti hlavy, mozkové mlze a únavě.”

Řekla: „Nevím, co lékaři teď mohou udělat.”

 

Krvácení a poruchy srážení

Řada problémů s viděním je spojených s krvácením a případy krevních sraženin:

 • 25letá žena z Massachusettsu začala mít příznaky v den přijetí první dávky vakcíny Moderna v lednu a MRI sken odhalil „zánět, krvácení v mozku a otok,” jak uvádí hlášení VAERS podané profesionálním zdravotníkem.
 • 83letá žena z Indiany, která obdržela vakcínu od Moderny, ten stejný den oslepla na levé oko. „Šla jsem na pohotovost do nemocnice, řekli mi, že mám v oku krevní sraženinu, která způsobuje slepotu, a oftalmolog řekl, že to nejspíše bude trvalé,” jak uvádí její zpráva.
 • 50letá žena z Oklahomy bez předchozích zdravotních problémů dostala centrální venózní okluzi sítnice (CRVO) 2 a půl hodiny po obdržení druhé dávky vakcíny od Pfizeru, což způsobilo ztráto zraku na její pravé oko, jak uvádí zpráva VAERS. „Momentálně mi předepsali dětský aspirin a budu muset dostávat injekce do mého oka, když se projeví mokulární edém, což je očekávaný jev s krevní sraženinou v sítnicové žílce.“
 • „Během 12 hodin po obdržení 2. dávky vakcíny od Moderny jsem dostal týlní mozkový infarkt v levém týlním laloku,” uvádí zpráva VAERS 73letého muže z Floridy. „V důsledku toho jsem přišel o periferní vidění v pravém horním kvadrantu.”
 • Další zpráva VAERS popisuje čtyřdenní hospitalizaci 68letého muže z Kalifornie a několik zásahů po jeho první dávce vakcíny od Pfizeru: „Trvalá ztráta vidění v pravém oce tři týdny po obdržení první dávky vakcíny. Diagnostikován s okluzí tepny větve sítnice, srážení sítnicové tepny.”

Předchozí koronavirus

Imunolog z Penssylvánie Hooman Noorchasm varoval před možností, že očkování 20-30 % lidí, kteří už prodělali nákazu covid, může vést ke katastrofickým událostem. To může být důvod, proč 52letý muž z Michiganu, kterému byl 13. prosince 2020 diagnostikován covid-19, který pak obdržel první dávku vakcíny 22. prosince a druhou 10. ledna 20221, byl den po jeho druhé dávce diagnostikován se sraženinou v oční tepně, která způsobovala ztrátu vidění v jeho levém oku.

Alergické poruchy očí

Některé poruchy očí se staly v kontextu vážných alergických neboli „anafylaktických” událostí, pro které je ve VAERS 915 hlášení. Více jak 60 zpráv zmiňuje „anafylaxi”a oční příznaky v rámci stejné události, tak jako v případě 55leté ženy astmatičky s alergiemi na jídlo, která měla reakci na druhou dávku vakcíny od Pfizeru a podle zprávy VAERS byla uložena „do péče očního lékaře kvůli jejímu vážnému dvojitému vidění, křížení očí a poklesu očí.”

Pásový opar

 

Některé zprávy o bolestech očí jsou spojeny s nákazou oparem nebo pásovým oparem, který byl už uveden jako potenciální zvýšený rizikový faktor v návaznosti na vakcínu proti covidu. Podle zprávy o jedné 30leté ženě, její „silná bolest v pravém oku” a „vezikulární vyrážka s vážnou bolestí nad pravým očním víčkem” se vytvořila poté, co v lednu dostala vakcínu od Johnson & Johnson. Byl jí diagnostikován Zoster Ophthalmicus pravého oka a byla léčena v urgentní péči. Poté, co její vyrážka zatvrdla, stále trpěla zbytkovou silnou neuropatickou bolestí v době zprávy o devět dní později.

Zánět uvey

Ve Velké Británii se do 21. dubna, kolem čtyř měsíců po začátku očkování, objevilo 35 hlášení o zánětu uvey, což je zánět střední vrstvy oka, v návaznosti na očkování proti koronaviru,

To se může zdát jako malý počet až na to, že jedna studie z roku 2016, která hledala případy zánětů uvey „spojených s vakcínou” objevila 289 hlášení za dobu 26 let shromažďování dat ze třech databází – což asi vychází na 11 případů ročně pro všechny vakcíny. Zprávy o zánětu uvey jsou mnohonásobně vyšší, než co bychom v souvislosti s očkováním očekávali.

Jak se píše na vládním webu, který uvádí hlášení: „Podstata systému Yellow Card je ta, že ohlášené události nejsou vždy prokázané vedlejší účinky. Některé události se mohly stát tak či tak bez ohledu na očkování.”

Zatímco výkonní pracovníci veřejného zdraví často uvádí, že nepříznivé události na vakcíny se projeví jen u „jedné nebo dvou dávek z milionu”, britská agentura pro regulaci léků a zdravotních produktů (MHRA) uvádí, že pokud jde o vakcíny od Pfizer/BioNTech a AstraZeneca, celková míra hlášení je „kolem 3-6 hlášení Yellow Card na 1000 podaných dávek”.

Protože jak americký VAERS tak britský Yellow Card jsou pasivní systémy sběru hlášení, obvykle zachycují pouze zlomek nepříznivých událostí. Studie z Harvardu zjistila, že do VAERS se hlásí méně jak 1 % nepříznivých událostí na vakcínu.

Mluvčí agentury MHRA, která dohlíží na hlášení v systému Yellow Card, dostala dotaz na vysoký počet hlášených nepříznivých reakcí v souvislosti se zrakem. V emailovém prohlášení uvedla: „Neustále přezkoumáváme data z Yellow Card a také z ostatních zdrojů dat, abychom určili, jestli hlášení mohou poukázat na dříve nerozpoznaná rizika.”

V prohlášení dále uvedla, že agentura používá „statistické techniky”, které porovnávají události s tím, co by se obecně v populaci očekávalo.

Prohlášení MHRA uvádí: „Na vše se musí pohlížet individuálně podle daného případu, a neexistuje daný spouštěč k určení, jestli něco souvisí s vakcínou. Všechna hlášení jsou přezkoumávána s ohledem na dostupné informace a jestli jsou pro ně jiná možná vysvětlení.”

Mezi 12 140 nepříznivými událostmi, které do 23. dubna byly hlášeny do kanadského systému zaznamenávající nepříznivé události na vakcínu proti koronaviru, není jediný případ poruchy zraku – což vzhledem k mimořádně vysokému počtu těchto poruch v ostatních zemích nadnáší otázky o kanadském procesu hlášení.

Překlad: David Formánek

Zdroj

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů