Corbettův report: Opičí neštovice & zavádění digitální identity

Ve zkratce...

Další díl Corbettova reportu o opičích neštovicích, zavádění digitální identity ve světě a mnohem víc.
Facebook
Telegram
VK
Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českým dabingem:

Video s českými titulky:

↓ Video s českým dabingem ↓

↓ Video v originále s českými titulky ↓

Sledujte také na: NášTub / Odysee / Rumble

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Originál videa publikován ZDE: 26. května 2022

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

Jedna odpověď

 1. Kolaps populací savců a ptáků nyní zhoršuje schopnost rostlin migrovat prostřednictvím šíření semen..
  zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/01/220113151354.htm

  Překlad CZ:
  Více než 50 procent rostlinných druhů je při šíření semen závislých na zvířatech. Podle studie zveřejněné v časopise Science se schopnost rostlin šířených živočichy přizpůsobovat se měnícím se podmínkám a migrovat po krajině snížila až o 60 procent v důsledku úbytku savců a ptáků, kteří těmto rostlinám pomáhají přizpůsobit se změnám prostředí.

  Vědci z Aarhuské univerzity, Státní univerzity v Iowě, Marylandské univerzity a Riceovy univerzity použili strojové učení a data z tisíců terénních studií, aby zmapovali přínos ptáků a savců roznášejících semena po celém světě. Aby určili závažnost úbytku, porovnali nejnovější mapy rozptylu semen s mapami, které ukazují, jak by rozptyl vypadal bez vymírání způsobeného člověkem nebo omezení areálu druhů.

  Evan Fricke, první autor studie a ekolog z Rice University, vysvětlil, že zatímco některé rostliny žijí stovky let, jejich jediná šance na pohyb je „během krátkého období, kdy se semeno pohybuje krajinou“.

  Vzhledem k tomu, že lidská činnost ničí ekosystém, musí se mnoho rostlinných druhů přemístit do vhodnějšího prostředí. Rostliny, které potřebují roznášeče semen, však mohou být ohroženy vyhynutím, pokud je příliš málo živočichů, kteří by jejich semena přemístili na dostatečnou vzdálenost, aby dokázali držet krok s měnícími se podmínkami.

  Pokud žádná zvířata nebudou jíst jejich plody nebo odnášet jejich ořechy, nebudou rostliny roznášené zvířaty schopny cestovat daleko, vysvětlil Fricke.

  K rozptylu semen obvykle dochází, když živočichové sežerou plody rostlin nebo odnesou jejich ořechy a pak semena vyloučí nebo upustí jinde.

  Jiná semena mají háčky nebo ostny, které se zachytí na zvířecí srsti, peří nebo kůži. V tropických deštných lesích zvířata roznášejí semena nejméně 90 % druhů stromů.

  Fricke vysvětlil, že mnoho rostlin, na které lidé ekonomicky a ekologicky spoléhají, potřebuje pomoc různých ptáků a savců, kteří semena rozptylují.
  Zjištění rozsahu problému rozptylu semen v celosvětovém měřítku

  Tato studie je první svého druhu, která „kvantifikuje rozsah problému rozptylu semen v celosvětovém měřítku a identifikuje nejvíce postižené regiony,“ řekl Fricke.

  Vědci použili údaje z tisíců studií, které se zaměřily na to, kolik semen konkrétní druhy ptáků a savců rozptýlí, jak daleko je rozptýlí a jak dobře tato semena klíčí. (Související: Ochránci přírody studují vzácné druhy, aby pochopili, jak biodiverzita chrání ekosystémy – a člověka).

  Doug Levey, programový ředitel Ředitelství pro biologické vědy Národní vědecké nadace (NSF), která práci částečně financovala, vysvětlil, že studie je nezbytným varováním před tím, jak úbytek živočišných druhů výrazně omezil schopnost rostlin přizpůsobit se měnícím se ekologickým podmínkám. Studie také pomohla ukázat, jak efektivní jsou komplexní analýzy, když se aplikují na „obrovská, veřejně dostupná data“.

  Zjištění odhalila, že v oblastech mírného pásma v Severní Americe, Evropě, Jižní Americe a Austrálii došlo k významným ztrátám při šíření semen. V případě vymření ohrožených druhů by byly nejvíce postiženy tropické oblasti v Jižní Americe, Africe a jihovýchodní Asii.

  Podle Frickeho existovaly regiony, kde se klimaticky sledovaný rozptyl semen snížil o neuvěřitelných 95 procent, přestože ztratily jen několik procent druhů savců a ptáků.

  Pokles rozptylu semen navíc zdůrazňuje zásadní důsledek ničení biologické rozmanitosti živočichů způsobené člověkem prostřednictvím ničení přírodních stanovišť a globálního znečištění.

  Biodiverzita živočichů rozptylujících semena hraje velkou roli v odolnosti rostlin vůči klimatu, což zahrnuje jejich schopnost nadále ukládat uhlík a živit lidi. Fricke věří, že obnova ekosystémů může pomoci zlepšit propojení přírodních stanovišť a napravit tak některé poklesy v šíření semen.

  Jens-Christian Svenning, hlavní autor studie a profesor a ředitel Centra pro dynamiku biodiverzity v měnícím se světě na Aarhuské univerzitě, dodal, že velcí savci a ptáci jsou také velmi důležití jako roznašeči semen na velké vzdálenosti. Bohužel se jich mnoho „z přírodních ekosystémů ztratilo“.

  Velká část tohoto výzkumu je popisována ve falešném kontextu „změny klimatu“, zatímco ve skutečnosti jde o masové vymírání živočichů a opylovačů v důsledku pesticidů, znečištění a ničení biotopů…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů