Čína hodnotí „dobré” a „špatné” občany pomocí systému sociálního kreditu

Ve zkratce...

V Číně, kde se denně skenují obličeje milionů lidí, vyvíjejí úřady takzvaný systém "sociálního kreditu". Chování občanů je sledováno a kontrolováno - jsou jim přidělovány body a jsou hodnoceni podle pravidel stanovených vládou. "Vzorní" občané požívají výhod, jako je například snížené jízdné na autobus, ale ti, kteří mají nízké skóre, ztrácejí určitá práva a jsou zařazeni na černou listinu. Nechť je tohle video varováním, abychom podobný systém nedovolili zavést v naší zemi.
Facebook
Telegram
VK
Nefungují Vám videa níže? Klikněte -> ZDE <-

Video s českým dabingem:

Video s českými titulky:

↓ Video s českým dabingem ↓

↓ Video v originále s českými titulky ↓

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Originál videa publikován ZDE: 1. května 2019

Přepis:

Jsou neustále sledováni kamerami pro rozpoznávání obličejů, které jsou schopny okamžitě přiřadit tvář ke jménu. Nyní jsou Číňané také hodnoceni z možných 950 bodů. Skóre v sedmi stovkách je považováno za dobré, kolem hranice 500 není. Toto číslo je prozatím jakýmsi bankovním ratingem, který sleduje výdajové zvyklosti každého člověka.

Názory lidí: 1. Myslím, že hodnocení je dobrá věc, protože společnost musí mít pravidla. 2. Nutí nás to chovat se slušně. 3. Může to vypadat děsivě, ale u nás to tak prostě je. Jsme na to zvyklí. A stejně nemáme na výběr.

Ve snaze udržet všechny své občany na uzdě však Peking v roce 2020 posune systém ještě o krok dál. Shromažďuje údaje shromážděné bankami, soukromými společnostmi a státem, aby mohl hodnotit, zda je někdo dobrý nebo špatný občan. Tím, že systém využije co nejvíce dat, tzv. velká data, bude hrát důležitou roli při obnově morální společnosti.

Stát bude pečlivě procházet každý detail života člověka, jeho finanční situaci, výdajové návyky, kariéru, dokonce i chování na sociálních sítích. Kritizovat vládu na internetu nebo projevovat navenek známky bohatství je nežádoucí. Na druhou stranu podporování vlády nebo darování krve zvyšuje váš společenský kredit. Tato žena je vzorný občan. Žije v Nanjingu, který je testovacím polem pro společenský žebříček. Je vdaná a má dítě, má práci v domově důchodců, žádné dluhy a ani ve snu by ji nenapadlo chodit na červenou.

Vzorná žena: Jako správný občan respektuji pravidla silničního provozu, v opačném případě bych přišla o body.

Teoreticky lze do sociálního kreditu započítat vše. I ty nejnevinnější pochůzky, jako je nákup v supermarketu, který o ní řekne státu spoustu věcí. Nákup cigaret by se započítal proti ní. Na druhou stranu pleny ukazují, že je pozorná matka. Pivo by mohlo svědčit o alkoholismu, to by si raději měla koupit vodu.

V tomto pilotním osmimilionovém městě je pouze 18 000 vzorných občanů. Tato vzorná žena má řadu výhod, například poloviční cenu za autobus.

Vzorná žena: Mám slevy na všechny veřejné služby, dokonce i v muzeích. Knihovna je pro mě zdarma, díky mé škole.

Dobré skóre přináší výhody. Ale lidé s nízkým skóre o práva přicházejí. Kino jmenuje a hanobí lidi, které považuje za nedůvěryhodné, a jejich údaje, dokonce i adresy, vylepuje na velkoplošných obrazovkách.

Názory lidí: Je to věc principu, tito lidé musí být odsouzeni. Tito lidé nejsou čestní. Takže za to musí zaplatit. Je správné zaplatit svůj dluh, musíte dát na černou listinu ty, kteří to nedělají.

Nejvyšší soud vytvořil černou listinu takzvaných špatných občanů, těch, jejichž hodnocení kleslo na nulu. Jsou na ní firmy, ale také 23 milionů lidí k dnešnímu dni. Mezi nimi je i tento novinář Yuhu, který se dostal až příliš blízko k odhalení korupce mezi vysoce postavenými členy strany. Poté, co ho subjekt, o němž napsal článek, zažaloval za pomluvu, se dostal na černou listinu. Uvědomil si to, až když si chtěl koupit lístek na vlak a bylo mu řečeno, že má zákaz cestování.

Yuhu: To mi říká, že jsem stále na černé listině.

Potrestán, protože ho stát označil za nedůvěryhodného. Jakmile se dostanete na černou listinu, nemůžete už dostat bankovní půjčku, začít podnikat, koupit si byt, a dokonce ani poslat děti do soukromé školy.

Yuhu: Obávám se, protože si myslím, že mnoho lidí jako já bude zbaveno osobní svobody.

Yuhu patří mezi nepatrnou menšinu lidí, kteří se odvážili kritizovat systém, který někteří nazývají digitální diktaturou. A všichni budeme žít s takovými či onakými omezeními. Po našem setkání se Yuhu dozvěděl, že jeho jméno bylo z černé listiny odstraněno, ale má před sebou ještě dlouhou cestu, pokud nechce živořit na dně hierarchie sociálního kreditu.

Překlad: David Formánek

Další videa o Číně:

Čínský sen se rozpadl & jak Čína upadá do chaosu

Čína se do 17 dnů zcela zhroutí!?

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Náhodný výběr

Diskuze

2 komentáře

  1. Užasný…už se těším. Jsem zrovinka ta, která prudí a je vzpurná..Počítám , že Nás je víc a dojde k vytvoření paralelní společnosti. Tohle musel vymyslet někdo hodně úchylný…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů