Když jste součástí mezinárodní investigace (a víte, co odpovědět…)

Ve zkratce...

Dne 6. 12. 2023 mi na email přišla zpráva s následujícími dotazy od novinářky z „Investigatívne centrum Jána Kuciaka”. Níže v článku najdete moji odpověď.
Facebook
Telegram
VK

Dne 6. 12. 2023 mi na email přišla zpráva s následujícími dotazy od novinářky z „Investigatívne centrum Jána Kuciaka”. Níže najdete moji odpověď.

„Dobrý deň, 

ako jedného z najsilnejších aktérov na českom telegrame by som Vás chcela požiadať odpoveď na priložené otázky k pripravovanému článku. Deadline na odpoveď je piatok 15:00. Vopred ďakujem.

Otázky:

 1. S akým cieľom ste vytvorili svoj kanál/svoje kanály na Telegrame? Stála za tým aj finančná motivácia (napr. vo forme využitia platformy na šírenie výziev na zaslanie finančného daru, predávanie vlastného merchu, apod.)?
 2. Vnímate svoje kanály/skupiny na Telegrame ako médiá?
 3. Aké právne entity/aká osoba je “vlastníkom” telegramového kanála? 
 4. Generujú Vaše kanále zisk (napr. vo forme predaja vlastného merch-u)?
 5. Zvažovali ste, že by ste zverejnili detailnejšie informácie o finančnom pozadí Vašich portálov/kanálov? Ak nie, prečo?
 6. Do akej miery sa spoliehate na príspevky/dary od svojich podporovateľov?
 7. Dostali ste v minulosti finančný dar/grant od politických strán alebo ambasád? Ak áno, od ktorej a o akú čiastku išlo?
 8. Inzerujú resp. inzerovali v minulosti na Vašich kanáloch politické strany, štátne inštitúcie alebo ambasády? Ak áno, o akú reklamu išlo?
 9. Ponúkate platenú službu vo forme tzv. PR-príspevkov? Využili túto službu v minulosti politické strany, štátne inštitúcie alebo ambasády?︎Karolína KiripolskáNovinárkaInvestigatívne centrum Jána Kuciaka

Karolína Kripolská
Novinárka
Investigatívne centrum Jána Kuciaka”

Odpověď Otevři svou mysl:

Vážené “investigativní centrum”, 

Vážená “investigativní novinářko”,

Vážená paní / slečno, Karolíno Kiripolská, 

jako jeden z nejsilnějších aktérů na českém (ruském) Telegramu jsem od Vás obdržel sadu dotazů v rámci Vašeho “investigativního vyšetřování”. 

Pokud budete s níže uvedenými odpověďmi dále ve vztahu k veřejnosti mediálně pracovat, požaduji primárně následující: 

 ◦ Autorizaci před zveřejněním jakéhokoli Vašeho jednotlivého i dílčího výstupu tj. článku, video reportáže / příspěvku, zprávy, analýzy atd. 

 ◦ Trvám na zveřejnění mých odpovědí jen v úplné, neupravované a  tedy tím pádem nezkrácené podobě. 

 1. Odpovězte si sami, s jakým cílem působíte Vy sami jako “investigativní centrum”. Spočívá Vaše investigace v rozesílání dotazů projektům, která primárně překládají cizojazyčná videa? Je za tímto krokem jen Vaše finanční motivace, (např. ve formě využití Vaší platformy na šíření výzev na zasílání finančních darů a získávání prostředků od cizích mocností)?! Proč Vás platí cizí mocnosti jako Kanada, USA, Nizozemí a Velká Británie? Člověk má chuť napsat, jestli jste vůbec normální, anebo jen penězi od někoho navedení. SIC! 

https://www.icjk.sk/226/Podporte-nas

https://www.icjk.sk/227/Ako-poukazat-Investigativnemu-Centru-Jana-Kuciaka

 2. Vnímáte Vy svoji činnost jako vyšetřování nějaké závažné trestné činnosti a korupce (což pokud se nepletu bylo vždy výsostným tématem investigativní novinařiny), anebo jste se nechali koupit a zaplatit cizími mocnostmi, a děláte tuto ubohou, trapnou, amorální a neeticky neprofesionální práci, za kterou se jednou budete stydět až do konce svého života? Vnímáte snad překlad cizojazyčného videa do národního jazyka, tak aby obsahu videa porozuměl každý, bez aktivní znalosti cizího jazyka za vytváření  médií? Já vidím jen archiv překládaných cizojazyčných a tématicky rozdělených videí. Prý investigativci – SIC! 

 3. Podle našich informací vlastníkem Telegramu je Pavel Durov, stejně tak jako Elon Musk je vlastníkem platformy 𝕏 a Mark Zuckerberg vlastníkem Facebooku. Jakýkoli Telegramový účet, ať ve formě chat skupiny, kontaktů či informačních kanálů, je vždy nějaká primární fyzická osoba se svým privátním telegramovým účtem. Vlastníkem jakéhokoli kanálu může být jak počítačový robot, tak osoba smyšlená, obmyšlená, a rozhodně registrace kohokoli na telegramu není vedena na právnickou entitu. Kanály a skupiny vždy zajištuje nějaká pověřená fyzická osoba, tady asi zřejmě nelze vůbec hovořit o registraci právních entit. 🙈 Se mi úplně dělá zle na takové hloupé dotazy odpovídat. – SIC! 

 4. Tak to je opravdu otázka, čemu říkáte zisk. Zisk je podle zákona striktně a výhradně z podnikatelské činnosti. Naše úsilí je pro každého dostupné a zcela bezplatné, a v našem úsilí nás podporují jednotliví občané ČR, stejně tak jako čas od času nás podpoří i tuzemští podnikatelé svými dary. Tyto dary řádně daním. Pokud se jedná o příjmy z reklamy, jsou daněny jako příjmy z podnikatelské činnosti.

 5. Je na zveřejnění finančního pozadí nějaký veřejný zájem? Neměli byste se spíše investigativně zajímat o kauzu ministra Jurečky a státních dotací, které byly vyplaceny jeho bratrovi? Nebo o podnikání a aktivitách ministra financí a jeho manželky, kdy se kvůli tomu, že to expremiér Babiš řekl ve Sněmovně nahlas, málem poprali? Nebo jak je to s předraženou elektřinou? Opravdu nechcete mluvit s odborníky, kteří říkají, že elektřinu na zahraniční burze prodávat opravdu nemusíme? Opravdu nechcete prověřovat nežádoucí účinky Covid očkování? Financování útočné války nečlenského státu NATO? Váže nás nějaká smlouva k podpoře a financování Ukrajiny? Jaká? Co naši důchodci? Okradl je stát za bílého dne? – Ale chápu, že Vás investigativně nejvíce zajímá mé překládání cizojazyčných videí. 🙈 No vlastně to v tomto kontextu vůbec nechápu. Je to jen důkaz, že kryjete vládní propagandu a o nějaké investigativní novinařině se nedá vůbec mluvit. Chudák Ján Kuciak, takto pošlapávat jeho smrt. SIC!

6. Asi tak jako na předpověď počasí,  nebo na zpravodajskou relaci z dílny České televize, anebo na Vaši investigativní novinařinu. S pokorou ke všem darům naprosto nespolehlivé. 

 7. Na rozdíl od Vás nikoli. Co by to znamenalo, pokud bychom od nějakého velvyslanectví dar dostali? SIC! 

 8. Promiňte za ten výraz, ale nemůžu jinak. Naprosto nejdebilnější dotaz ze všech, který si navíc umíte investigativně sami ověřit. Pokud tedy jste schopní investigativci. SIC!

 9. Asi se na tuto PR službu před evropskými volbami a parlamentními volbami soustředím a zaměřím. Poradíte nám prosím kolik si můžeme za takové PR účtovat? Milion, nebo dva?! Myslíte, že bychom měli své služby nabídnout nějakým velvyslanectvím? Která nám doporučíte? 🤣 

Jo, a reklamu státní instituce bychom rádi zacílili na Úřad pro odhalování organizovaného zločinu. Nemáte kontakt? Doporučte nás prosím! SIC!

PS: Vaše dotazy a mé odpovědi v plném znění zveřejním na svém portále a telegramovém kanále.

David Formánek
https://otevrisvoumysl.cz

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

10 komentářů

 1. perfektne ste odpovedal tej hlupani pan Formanek, tlieskam vam a tej jej „inestigative“ zvoni hrana.,Mozno sa raz naozaj dozvieme kto financoval vrazdu Kuciaka:

 2. Perfektní odpověď!!! Jsem velmi zvědavá, jestli to slečna investigativka zveřejní v plném znění…Ján Kuciak se musí v hrobě obracet, to je neskutečná hanba.

 3. Skvěle jste odpověděl té novinářce z toho jich kolaborantského, vazalského, centra. Máte velký nadhled. Děkuji Bohu za takové lidi. Jednou to všechno dobře dopadne, oni jsou čím dál tím více ubozí až kreténští.

 4. Perfektní reakce, Davide.
  Pořád mi není jasné, jaký smysl má rozesílání těchto dotazníků. Očekávají snad tyto agentury, dozorující nad nezávislými weby, že se jejich provozovatelé doznají ke spolupráci s cizí rozvědkou a jejich články píše a financuje Putin? Že jim předloží smlouvy s ruskou ambasádou i s fakturami?

  Bude to polehčující okolnost, až tato udavačská „investigativní centra“ že získaných odpovědí odhalí mezi podvratnými weby nějaké „spiklenecké centrum“, financované Kremlem? Vždyť podle formy dotazníku ve vyšetřovatelském stylu mají obvinění i „důkazy“ připraveny předem. Stačí jen vyhlásit rozsudek.

  Podobnou reakci jsem poslal sdružení Evropské hodnoty letos v dubnu, když vydali nový seznam závadových webů. Ocitly se v něm např. Rádio Universum, D-Fens nebo osobní blogy typu Politikařina. Ptal jsem se, jestli toto myslí vážně a proč vlastně sami nepřiznají, že suplují práci bezpečnostních složek státu a ministerstva pravdy a lásky. A z jakých pohnutek to vlastně dělají. Odpověď jsem zatím nedostal. 🙂

 5. Dobrý deň.Pozorne som si prečítal otázky aktivistky týmu N denníka.Mimochodom odtiaľ je aj inojaká selektívna novinárka, ktorá sa dostala k info z app. Threema vraj objednávateľa Kočnera. Táto presstitútka selektívne zneužívala info počas neukončeného vyšetrovania, napr.pošpinila predsedu SNS A.Danka zverejnením telefonovania s podozrivou z vraždy novinára, ktorý sa s ňou nikdy nestretol, kým osobné stretnutia šoeciálneho prokurátora D.Lipšica cudne zamlčala! Zakladateľom Investigatívneho centra je presstitút M.Vagovič, ktorý pred Postojom pôsobil u Bárdyho v jasne vyhranených Aktualitách, ktoré strážia správne smerovanie Slovenska pod značkou AZET, kde sú diskusie platené a všetci píšu modruým perom, teda správne protirusky, Lebo Fico, „Vojna je mier“(vaša Černochova by tu bola „pečená, varená“). Mimochodom z CZ tam šarapatila „posila“ Pavla Holcová z OCCRP.
  A za všetkými týmito parazitmi sú mimovládky, pobyty v zahraničí, uprataní v trafikách ako napr Pontis,Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE), študovaní na univerzitách v zahraniči ….
  Už je tu generácia „úspešných“ správne naformátovaných mladých ľudí s jasne vyhranenými predžuvanými názormi, ktorí ale pravdu nehľadajú.Oni ju vedia.
  Ja som ako čerstvý vysokoškolák vtedy v 89tom chcel najmä slobodu prejavu, pluralitu názorov, otvorené diskusie so spektrom názorov(skutočnú diverzitu!?).
  A deje sa to, že za iný názor boli vypnuté weby, ostrakizovali sa ľudia (najmä Lebo Fico), vytvárali sa web stránky ako Zomri, Cynická obluda, propagovali sa devianti Pussy Rjot…
  Táto študentka vo Švédsku má „dobre“rozbehnutú karieru konzumnej korektnej presstitútky, ktorá za svetskú slávu stratí identitu a stane sa dobre živenou šedou myškou globálneho všeobjímajúceho mcdonaldovského a korektného kozmopolitizmu.
  Česť jej pamiatke!

 6. Dobře jsi odpověděl Davide.
  Dneska už si může říkat investigativní novinář jakejkoliv bezpáteřní pisálek.
  Chudák Kuciak, ten musí „rotovat“ v hrobě.
  Jinak je velice zajímavé, že po zadání jejího jména na Googlu se mi nezobrazil jediný výsledek!
  Díky moc, za všechny překlady pro nás, kterým Bůh nenadělil do hlavy angličtinu.
  Namasté

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů