„Nejsme pravicoví extremisté!” Němečtí zemědělci se brání a požadují vládní akci

Ve zkratce...

Němečtí zemědělci se v lednovém počasí odvážili ukázat vládě, že nehodlají plnit rozpočtové schodky. Dnes vyhlásili "týden akcí". Clayton z Redacted vyjel do Berlína, aby zjistil, co chtějí a co s tím vláda udělá.
Facebook
Telegram
VK
Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českým dabingem:

Video s českými titulky:

↓ Video s českým dabingem ↓

↓ Video v originále s českými titulky ↓


Jestli jsou pro Vás překlady hodnotné, zvažte přispěním na jejich tvorbu níže kartou (ocením měsíční podporu) nebo ZDE na bankovní účet. Děkuji! (ps: Po kliknutí na tlačítko „Přispět” budete přesměrování na platební bránu)

Darovaná částka
Frekvence daru


Sledujte také na: NášTub / Odysee / Rumble / Substack

Originál videa publikován ZDE: 9. ledna 2023

Přepis videa:

N: Němečtí zemědělci se vydávají do lednového počasí, aby vládě ukázali, že nehodlají vyplňovat rozpočtové deficity, které si vláda sama vytvořila. Nejsou to zemědělci, kdo vytvořil rozpočtové deficity. V Německu to funguje tak, že když mají deficit, je to nezákonné. Není to jako v USA, kde se mohou hodiny dluhu jen tak rozběhnout podle libosti.

Když německá vláda zjistila tento deficit, řekla si, že ho musíme ucpat. Kde to uděláme? Sáhneme do daňových úlev pro zemědělce, vezmeme to zemědělcům. Zemědělci říkají, ne, to si nemůžeme dovolit. A my nejsme vaše nízko visící ovoce, abyste nám ho jen tak vzali. Jestli chápete, kam mířím… ovoce, zemědělci. Takže dneska vyhlásili týdenní akci a za Redacted jsme se dostavili osobně, abychom se přesvědčili. Clayton mrzne vedle zemědělců, aby zjistil, co chtějí a co s tím vláda hodlá dělat. Tak se přesvědčte sami.

C: Jsem Clayton Morris, uprostřed Berlína u Braniborské brány, kde včera večer kolem 17. hodiny nebyli žádní zemědělci, a dnes ráno přijíždějí stovky traktorů s jedním prostým vzkazem: žádní zemědělci, žádná budoucnost pro budoucnost Německa. S raketově rostoucími daněmi a náklady na palivo, které je neúnosně vyřadily z provozu. Co si myslíte o rostoucích nákladech na palivo a na energie v Německu?

Protestující: Máme nejvyšší ceny za energie, zejména elektřinu, zejména Evropě. Nevím, jestli celosvětově. Ale je to směšné. V Německu loni zavřeli všechny jaderné elektrárny, protože by to bylo „příliš nebezpečné”. Zajímalo by mě, jestli letos máme dost energie na to, abychom měli teplé byty a domy. A taky se připravuji na velký blackout. Víte, to se může stát kdykoli.

C: Slyšíme od zemědělců, krajinářů… dost je dost, že ceny šly nahoru. Nemohou si dovolit svůj způsob života. Tihle vládní představitelé je vyhánějí z podnikání. Už toho bylo dost. Máme svou firmu, jsme krajináři. My se k nim dnes přidáváme. Chceme dát najevo, že už toho bylo dost. Tito zemědělci říkají, že tu budou dlouho. Dokonce si přivezli vlastní krby na dřevo, aby mohli zůstat v teple, zatímco budou šířit své poselství. Je taková zima, že mi teď ani nefungují ústa. Takže vy jste se tu sešli u ohně. V kolik hodin jste sem dorazili?

Protestující: Přišli jsme sem kolem osmé včera večer. Proč jste sem přišli? No, my stojíme společně za farmáři. Kvůli tomu, co vláda dělá, zvyšuje ceny, bere nám všechny peníze a pak je vyhazuje do jiných zemí, kdy je mnohem lepší je použít na naši infrastrukturu. Jiní zemědělci říkají, že peníze se posílají na Ukrajinu, když by se peníze mohly lépe využít tady u našich vlastních zemědělců a pomoci naší vlastní vládě. Jo, protože já si myslím, že nejdůležitější lidi i tady jsou zemědělci, protože bez nich by se zhroutila celá infrastruktura jako taková.

Žádné peníze na válku! Žádné peníze na válku? To jste říkal? Na válku, dobře. Žádné peníze na válku. 65% zvýšení cen pohonných hmot, aby mohli provozovat své podniky, aby měli na stole jídlo, aby mohli dodávat potraviny na trh. Viděl jsem jednu rakev dole u cesty, která říká, že vlak nejede přes supermarket. A to znamená, že potřebují dopravu, kamiony, které přivezou potraviny na trh. Je vidět, že tu jsou na delší dobu, že si připravují dřevo na topení, že se starají o to, aby jim bylo teplo, že si berou toalety, že si berou věci na spaní. Chystají se tu být na dlouhou dobu.

Protestující: 85 % vyšší. To není v pořádku. Máme průměrný plat a jen pracujeme a pracujeme… nemáme peníze.

C: Chcete, aby vaše vláda byla svržena? Nebo chcete, aby byla odstraněna nařízení?

Protestující: Doufáme, že vláda odejde… Aby vláda odešla. Potřebujeme novou vládu.

C: Ne můj prezident, ne moje vláda. Takže nechcete tuto vládu? Ne. Chcete novou vládu? Ano. Protože naše vláda je v současné době až příliš levicová. Zajímavé je slyšet spoustu protestujících. Nemají v rodině žádného zemědělce. Nejsou to zemědělci. Prostě jsou tady, přivezli svá auta, aby projevili solidaritu se zemědělci. Máte v rodině zemědělce? Ne. Proč jste dnes tady? Kvůli nim.

Hodně západních médií se snažilo vykreslit tyto protestující jako krajně pravicové extremisty. Za mnou vidíte, že Associated Press dělá rozhovory, německá média samozřejmě také dělá rozhovory. Ve svém zpravodajství v posledních dnech vykreslují tyto lidi jako krajně pravicové extremisty, podobné Trumpovým příznivcům, a protestující a zemědělci, se kterými jsem mluvil, říkali: To je směšné. My nejsme krajní pravice. Jsme realisté. Uvědomujeme si, že se nám zvýšily daně, že se nám zvýšily ceny pohonných hmot. Nemůžeme podnikat. Nejsme krajně pravicoví extremisté.

Děje se to samé. Jako vždycky se řekne, že protestující jsou pravicoví. To, co politici říkali v minulých dnech o zemědělcích, je nemožné. Moje angličtina není tak dobrá… ale byli vůči nim velmi zlí. Říkali o zemědělcích špatné věci. Chovali se k nim jako ke zvířatům, že jsou pravicoví. Ano, že jsou extremisté. To je problém. Dobrý den. Moc vám děkuji. Vidíte, oni jen rozdávají jídlo. Moc vám děkuju. Co je to? Moc vám děkuji. Ne, děkuji, zemědělci to potřebují víc než já.

Ale moc vám děkuji. To je ten typ lidí, kteří tu jsou. Prostě rozdávají jídlo, ujišťují se, že jste v teple. Jak chodím kolem a mluvím se zemědělci, kteří mi říkají, že nejsou krajně pravicoví extremisté. Média tady v Německu vykreslují tyto protestující jako krajně pravicové extremisty.

Stejně jako vláda Justina Trudeaua v Kanadě vykreslila konvoj kamioňáků jako krajně pravicové bělošské supremacisty. Ve skutečnosti mi zdejší říkají, že jsou jen realisté. Vidí, že jejich ceny rostou, že nemohou zabezpečit své rodiny, že nemohou zabezpečit své firmy, že jejich podniky jdou ke dnu, že jejich náklady na paliva prudce rostou. Dělá to z nich krajně pravicové extremisty? Ne. To je jejich poselství. My nejsme krajně pravicoví extremisté. Jsme realisté. Z toho, co zde vidíme, vyplývá, že lidé se snaží žít, snaží se přežít, snaží se sehnat další jídlo. Takže nejste extremista?

Nejsem extremista. Jsem spíše realista. Vidím, s čím se lidé potýkají. Protože já jsem také začínal s rodinou ode dna. A viděl jsem, jak se s tím potýkají, a to, co se děje teď, už není normální vláda. Skoro by se dalo říct, že je to diktatura. Pozoruhodné, že tyto protesty jsou jen pár metrů od místa, kde stojí zbytky Berlínské zdi. A samozřejmě v roce 1987 stál Ronald Reagan právě tady a požadoval, aby Gorbačov tuto zeď zboural. Pane Gorbačove, zbourejte tuto zeď. Takže tohle je scéna ze středu Berlína, kde mi zemědělci a protestující říkají, že nikam nepůjdou.

Mají své palivo. Mají dřevo na topení, mají jídlo, nikam nepůjdou, dokud je jejich vláda nevyslyší. Toto je týden akcí, které mohou pokračovat mnoho týdnů, dokud nepřimějí svou vládu, aby se postavila a podpořila je. Místo aby posílala peníze na zahraniční války a posílala peníze z jejich země. Jsem Clayton Morris za Redacted.

N: Dobře, tak to sami vidíte. Vypadá to tam mrazivě. Vyhlásili varování před silným mrazem a stále tam jsou. Clayton upozornil na to, že jde o pokojné protesty. Takže bez ohledu na to, co vám o tom řeknou média, neblokují běžný chod života lidí. Snaží se opravdu zajistit, aby město mohlo stále fungovat, zatímco oni jsou stále schopni být slyšet. Ale nechávají dopravní trasy otevřené. Takže jak je vláda dál vykresluje jako extremisty nebo krajní pravici, je opravdu škoda, že nemají takovou postavu, jako je Trump, ke které je přiřadit, nebo k nějakým extremistickým, rasistickým, misogynním nálepkám.

D: Používají tam také termín nacisté jako v USA? N: To je velké slovo, aby ho použili v Německu. A já jsem mluvila s kamarádkou, protože jsme cestovali v tomto regionu, musím říct, prostě si vzít trochu osobní výsadu a říct, jsem hrdá na svého manžela, že tam šel. Neměli jsme to v plánu, jen jsme o víkendu končili naše cestování. A říkali jsme si, že se to děje. Není to daleko od místa, kde jsme, bylo nás všech pět na letišti a on říká, je tam let do Berlína, myslím, že bych měl prostě nastoupit. A on prostě šel, neměl na to sbaleno.

Prostě si vzal batoh s kamerou a prostě odešel a já se třemi dětmi jsme se dostali domů sami. Protože jsme měli pocit, že je to něco, co bychom měli vidět na vlastní oči. Clayton umí trochu německy. A přišlo nám, že to má smysl, ale je tam taková zima. On se prostě rozhodl, že tam bude a podpoří ty lidi. Jsem na to opravdu hrdá. Natočil skvělou reportáž. A jsem nadšená, že jsem to viděla. D: Přál bych si, aby to Amerika vzala na vědomí, protože sleduji rétoriku, která přichází od Bidena, poslední týden nebo tak.

A celá jeho strategie, jak vyhrát příští volby, je jen očerňovat Trumpa a jeho příznivce. A dělat v podstatě to samé, jen prostě označit všechny za krajní pravici. A to se stalo způsobem, jak ty lidi zdiskreditovat. Dělali to v Kanadě. Teď to dělají tam. A ti lidé mají skutečnou potřebu. Chci říct, že o energetické krizi mluvíme už více než rok. A tihle lidé jsou teď v neobvykly chladném období. Mluvili jsme o tom, kolik lidí umírá na zimu. To je děsivé.

N: Ano, tu statistiku nemám před sebou, ale je to asi sedmkrát víc lidí, kteří zemřou na chlad než na teplo. Takže je to další věc, kterou média tak nějak ignorují. A tyhle rekordní mrazy, zejména v severských oblastech, jsou naprosto… nepříjemná pravda, ale děje se to, lidi to bolí. Jedna kamarádka z tohoto regionu mi řekla, že v Německu nemáte pouštět auto na volnoběh, budou k vám chodit lidi a říkat, že nemáte pouštět auto na volnoběh, že je to špatné pro prostředí, emise. Takže aby Němci měli auto na volnoběh, tak víte, že je to velké…

Taky říkala, že jako v Americe, když jedete kolem a ukážete někomu prostředníček, my to můžeme dělat tak nějak beztrestně, ale v Německu se to nedělá. Mají velmi přísná pravidla o tom, co se děje v autě. Oni prostředníčku říkají „stinkefinger”. Takže oni jsou v tomhle velmi přísní. Před přestávkou jsem tu měli Ralpha Schoellhammere, který říkal, vtip je v tom, že když Němci protestují, tak jsou ulice po protestu čistší než před ním. Takže tohle je vážné hnutí. Tito lidé si zaslouží být vyslyšeni. Dejte nám vědět, co si o tom myslíte. Chtěl jsi něco říct?

D: Ne, jen bych si přál, aby si toho Amerika všimla, protože něco takového jsme ještě neviděli. A tohle jsou věci, které jsou potřeba k tomu, aby se to změnilo. N: Tak co teď vláda udělá? Minulý týden vláda řekla, že ten plán na zrušení dotací zruší, ale jen pro tento rok, takže v tom bude pokračovat, ale v průběhu příštích tří let. A zemědělci říkají: Ne, od toho tu nejsme. Potřebujeme, abyste nás skutečně vyslyšeli, abyste provedli skutečné změny v rozpočtu. Podívejte, co všechno udělalo Německo svým lidem.

Každý politik, každý politický krok vypadá tak, že německý lid je až na posledním místě. A oni říkají, že to pro nás nefunguje. Chceme cenově dostupnou energii, která zvýší naši produktivitu jako země, vytvoří prosperitu pro všechny. Přestaňte zavírat jaderné elektrárny a otevírat uhelné elektrárny, dejte nám dostupnou energii, zjistěte, kdo sabotoval náš plynovod, a přestaňte posílat peníze na válku. Jednoduchý plán prosperity pro všechny.

Hodně štěstí těm lidem, kteří vládě ukazují, co přesně po ní chtějí, a ať mají skvělé výsledky. Budeme tedy tomuto příběhu věnovat pozornost. Clayton se zítra vrátí a přinese nám více o tom, co viděl. Dejte nám tedy v chatu vědět, co si o tom myslíte.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů