Odborníci: Data jasně ukazují, že roušky nefungují a spíše škodí

Ve zkratce...

Panel odborníků na státním slyšení na Floridě sdílí svoje zkušenosti a říkají: data jasně ukazují, že roušky nefungují a lidem spíše škodí.
Facebook
Telegram
VK

Přepis:

Ron Desantis (guvernér Floridy): Co si myslíte… data jsou teď podle mě jasnější, protože máme rok zkušeností. O rok dříve by spousta odborníků řekla, že nošení roušek pro širokou veřejnost není založené na důkazech. Vím, že spousta lidí v Bílém domě byla proti plošnému nošení roušek. V dubnu a květnu se něco stalo, kdy se usoudilo, že když 80 % veřejnosti bude nosit na veřejnosti roušku, počet případů se výrazně sníží. Co ukazují data ohledně roušek? Pomohlo striktní nošení roušek na místech jako Los Angeles snížit počet případů na minimum?

Jay Bhattacharya, MD, PhD (profesor medicíny, Stanford): Myslím si, že 80-90 % lidí USA… jak ukazují průzkumy… nosili roušky. Přijde mi to zajímavé, protože pokud jste očekávali, že roušky výrazně pomohou, viděli byste výrazný dopad na počet případů v celé zemi, vlastně i v Evropě. Ale to jsem neviděli. Slyšel jsem, že bývalý ředitel CDC řekl, že roušky jsou efektivnější než vakcíny. Důkazy ale ukazují něco jiného… to není pravda, nebyla to pravda tehdy, není to pravda nyní. Roušky v některých ohledech byly i škodlivé, protože zranitelní lidé jsou přesvědčení, že roušky je chrání, a pak podnikají více rizika než by měli, protože mají pocit, že jsou chráněni něčím, co je nechrání. Roušky podle mě nejen nebyly efektivní, ale škodlivé. Samotná nařízení rozdělila společnost takovými způsoby, kterých bychom měli litovat. Veřejné zdraví má vést k nějakému sjednocení, ne k rozdělování a umravňování chování.

Ron Desantis: A ve Švédsku roušky nenařídili, že? Jsou jejich výsledky horší než ostatní místa v Evropě, kde měli nařízené roušky?

Martin Kulldorf PhD (profesor medicíny, Harvard): Ne, Švédsko je podle mě pod průměrem ve srovnání s ostatními evrospkými zeměmi.

Ron Desantis: Dr. Guptová, vím, že jeden z vašich kolegů z Oxfordu, Carl Heneghan, prošel důkazy a řekl, že není dostatek důkazů, že zarouškování široké veřejnosti pomohlo zastavit šíření respiračního viru. Souhlasíte s ním? A myslíte si, že roušky byly efektivní?

Sunetra Guptová, PhD: No… rozhodně s ním souhlasím. I tak bych mu věřila. Ale logicky se zdá být obtížné pochopit nařízení nosit roušky. Například do supermarketu máte na sobě roušku a pak u pokladny se dotýkáte obrazovky. Je těžké uvidět, jak by to logicky fungovalo… ale nejdůležitější otázka je: má to nějakou cenu? Nevadí mi, že lidé se sami rozhodnou nosit roušku a testovat se, pokud to nemá žádnou cenu. Máme utratit 37 miliard za testy, trasování… Ale nošení roušek mělo různé negativní dopady z hlediska vystavení zranitelných lidí. Jeden příklad je… supermarkety mívaly vyhrazenou hodinu, kdy nakupovali zranitelní lidé. To se ale zrušilo, jakmile se nařídily roušky. Je to něco za něco… nemusí se to zdát zřejmé, ale je to tam. A co se týče nutit děti nosit roušky, je naprosto zřejmé, že je to psychologicky hluboce škodlivé.

Jestli se Vám líbí překlady, zvažte přispění na jejich tvorbu, děkuji.

Ron Desantis: Scotte, vím, že krizový štáb nejen chtěl doporučovat roušky, ale nařídit je. Chtěl, aby je státy nařídily pod pokutou. Vím, že to doporučovali tady na Floridě, ale my to odmítnuli. Viděl jste v datech, že jsou místa, kde byly nařízené roušky a místa, kde nebyly… je nějaký zřejmý příklad, na kterém vám lidé ukazují, že díky tomu nařízení byl počet případů o tolik menší než ve státech nebo místech, kde ta nařízení nebyla?

Scott Atlas, MD (bývalý covid poradce v Bílém domě): Ne. Empirické důkazy ze zkoumání míst, kde byly nařízené roušky, ať už je to okrsek Miami-Dade, okrsek Los Angeles, mnoho různých států po celé Evropě… nebyly žádné důkazy, že nařízené nošení roušek je efektivní v zastavení šíření případů. Je velká studie z Dánska, která ukazuje, že nošení roušek má malý, jestli nějaký efekt. A to se pro předchozí nákazy nikdy neprokázalo. Např. CDC publikovalo studii zkoumající veškerá data o viru chřipky, což je virus podobné velikosti jako tento virus.

CDC v květnu 2020 publikovalo studii ukazující, že podle všech dat nošení roušek nezastavuje šíření virové infekce. Nejsou žádné důkazy, že nošení roušek funguje, a ve skutečnosti jsou důkazy, že lidé v USA velmi často nosili roušky několik měsíců a počet případů prudce stoupnul, ať v určitých státech jako Havaj, Minnesota. Můžete se podívat na všechna data. Takže tohle se tak nějak stalo jednou z mnoha posedlostí a je to škodlivé nejen z pohledu vyššího rizika pro starší lidi.

Ta tvrzení, že roušky jsou lepší než vakcína, byla nesmírně nevhodná a lehkomyslná, a ohrozilo to lidi. Myslím si, že roušky ve školách… není vědecké opodstatnění nebo logika, aby děti nosily roušky ve školách.

Ron Desantis: Jedna poslední věc o rouškách… některá místa nařizují nosit roušky venku. N95 v nemocnici… ale existuje nějaká opodstatnění, nosit roušku při venkovní aktivitě?

Jay Bhattacharya, MD, PhD: Ne, odpověď je ne. I kontaktní trasování nezaznamenalo téměř žádné šíření venku. Být venku je upřímně nejbezpečnější místo, pokud nechcete covid.

Scott Atlas. MD: Pokud mohu, ještě bych řekl, že Světová zdravotnická organizace specificky řekla, že je špatné nosit roušku během cvičení. Ale Kalifornie, odkud pocházím, těch pár posiloven, které jsou otevřené, požadují nošení roušek během cvičení. Tohle není nejen zbytečné, je to škodlivé. A lidem se tyto negativní účinky nevysvětlily.

Zmiňovaná dánská studie:

https://otevrisvoumysl.cz/dr-kaufman-o-nove-danske-studii-co-rika-rousky-nefunguji/

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů