Producent CNN: „Narativ o Rusku je hovadina”

Ve zkratce...

Ve videu, které projekt Veritas získal, uslyšíme vedoucího producenta CNN - Johna Bonifielda -, jak přiznává několik přesvědčení, které jsou v přímém konfliktu s oficiálním narativem CNN o tom, že Trump tajně spolupracoval s Ruskem, a že Rusko ovlivnilo volby v roce 2016. Bonifield dále říká, že se v CNN zaměřovali na narativ kolem Ruska hlavně kvůli zvýšené sledovanosti. Více ve videu.
Facebook
Telegram
VK

Na úvod pro kontext: Tohle video bylo zveřejněno 27. 6. 2017, v době, kdy byl v Americe prezidentem Donald Trump. V té době (a celé jeho funkční období) ho média očerňovala a kritizovala za tzv. koluzi s Ruskem, pro což neměla důkazy a nakonec se ukázalo, že šlo o vymyšlený hoax ve snaze podkopat prezidenta.

Přepis:

James O’Keefe (zakladatel projektu Veritas): Naše vyšetřování americké Pravdy začneme uvnitř amerického média s první částí – CNN. Náš cíl je odhalit skutečné motivace za procesem rozhodování, a jestli dominantní mediální korporace jsou falešnými zprávami? Období funkce prezidenta Trumpa dominoval jeden příběh víc než jakýkoliv jiný, zejména na CNN. Rusko. CNN od inaugurace Trumpa zmínila ve svém vysílání Rusko téměř 16 000x. Poslali jsme naše reportéry v utajení do CNN, abychom pochopili, proč? A abychom zjistili, jestli CNN vůbec věří, že ten příběh je vůbec skutečný. Neuvěříte tomu, co uslyšíte. Nebo možná uvěříte. Rád bych vám představil vedoucího producenta CNN, Johna Bonifielda v Atlantě.

Novinář projektu Veritas (v utajení): Takže podle vás je ta věc s Ruskem trochu praštěná, že?

John Bonifield: I kdyby se Rusko snažilo ovlivnit volby, my se snažíme ovlivnit jejich volby. Naše CIA dělá takové věci neustále… snažíme se manipulovat vládami. Zvítězíte, protože znáte hru a hrajete ji správně. Ona (Hillary Clintonová) ji nehrála správně. Proč tedy CNN stále omílá… Rusko tady, Rusko tohle? Kvůli sledovanosti.

Novinář projektu Veritas (v utajení): Sledovanosti?

John Bonifield: Naše sledovanost je teď neuvěřitelná.

James O’Keefe: Sledovanost CNN byla v květnu 2017 výrazně vyšší než o rok předtím. Příběh o Rusku a Trumpovi vydělal CNN miliony.

John Bonifield: Kvůli… Jo… můj šéf, a tohle bych neměl říkat… se šéfem jsme včera měli diskuzi o jednom natáčení a on říká: Chci, abyste věděli, proti čemu stojíme. Abych vám dal nějaký kontext, prezident Trump vystoupil z Pařížské dohody, a den a půl jsme měli zprávy o Pařížské dohoě. A CEO CNN při našem interním setkání řekl: „Dobrá práce všichni se zpravodajstvím o Pařížské dohodě (o změně klimatu), ale s tím už končíme, vraťme se zpět k Rusku.”

Novinář projektu Veritas (v utajení): CEO?

John Bonifield: Ano.

Novinář projektu Veritas (v utajení): Bože…

John Bonifield: Takže i o Pařížské dohodě řekl… dobře, stačí den, a pak se vrátíme zpět k Rusku.

James O’Keefe: Bonifield říká, že CEO CNN, Jeff Zucker, požadoval, aby jeho televizní kanál se vrátil k vítězi ve sledovanosti, čímž je pro CNN Rusko. Bylo to redakční rozhodnutí nebo obchodní rozhodnutí?

Novinář projektu Veritas (v utajení): Chápu, že je to vše o sledovanosti, že?

John Bonifield: Je to obchod… lidé říkají, že média mají etickou… Ale všechny ty roztomilé věci o etice, které se učívaly na novinářské škole… o tom si říkáš: To je rozkošné. To je rozkošné. Tohle je obchod. Zejména kabelová televize. Kabelovka není New York Times, není to ani NBC news. NBC news má stále 20 milionů diváků každý večer, kabelovka dostává milion. Asi prostě musí dělat to, co jim vydělá peníze. Miluji zpravodajský byznys, ale jsem o něm velmi cynický, a většina mých kolegů stejně tak. Nejsem tedy sám.

James O’Keefe: Bonifield pracoval pro CNN jako novinář a producent téměř 15 let. Nejen nám ukázal hlavní zpravodajskou místnost CNN, ale ukázal nám zpravdajskou zaujatost a proti-Trumpovskou agendu, jakou organizace má.

John Bonifield: Podle mě je hodně liberálních diváků CNN, kteří chějí, aby Trump byl pod drobnohledem a prošetřen. Myslím si, že kdybychom se tak chovali s prezidentem Obamou, a prošetřili vše, co dělá, se stejnou vervou, jak to děláme s Trumpem, naše diváky by to podle mě odradilo. Podle mě by měli pocit, že ho napadáme. Ale naši současní diváci… a neříkám, že všichni naši diváci jsou super liberálové, akorát jich je hodně.

Jestli se Vám líbí překlady, zvažte přispění na jejich tvorbu, děkuji.

Novinář projektu Veritas (v utajení): Takže říkáte, že Trump je dobrý pro byznys?

John Bonifield: Trump je teď dobrý pro byznys.

Novinář projektu Veritas (v utajení): Ale upřímně… myslíte si, že to celé s Ruskem je hovadina?

John Bonifield: Může to být hovadina… teď je to převážně hovadina. Nemáme žádný velký důkaz. Ale pak říkají – stále probíhá vyšetřování. Já nevím… pokud by něco našli, věděli bychom o tom. To, jak dochází k těmto únikům… dostali by je ven. Ty informace by unikly. Pokud by to bylo něco vážně dobrého, uniklo by to.

Novinář projektu Veritas (v utajení): Řekl bych, že by to uniklo před volbami. Pokud by tam bylo něco dobrého, už by se to zveřejnilo.

John Bonifield: Ano… úniky nadále unikají, protože jich je spousta skvělých, a je to úžasné… Odmítám věřit, že kdyby měli něco tak dobrého, že by to neuniklo, protože dostáváme všechny tyto ostatní úniky. Podle mě to ve skutečnosti nemají, ale chtějí dále hledat. Prezident (Trump) má podle mě pravdu, když říká, že po něm jdou jako při honu na čarodějnice. Když říká: Nemáte přesvědčivý a skutečný důkaz.

James O’Keefe: Říká: „Žádný skutečný důkaz”. To říká mnohé o dnešních mainstreamových médiích. Bonifield říká, že CNN miluje příběh o Rusku, ne protože je pravdivý, ale protože lidé chtějí, aby byl pravdivý. Krmí svoje publikum falešným narativem, aby získali sledovanost. Jejich nadšení podávat falešné zprávy se jim vymstívá. CNN v sobotu uvalilo striktní nová interní pravidla o všech budoucích zprávách o Rusku, poté, co museli smazat a vzít zpět zprávu, která byla špatně ozdrojovaná.. A včera rezignovali tři zaměstnanci CNN, oběti falešných zpráv.

Co to vše tedy znamená? Američané už mají dost falešných zpráv. A mají dost mainstreamových médií, kterým nemohou věřit. Je to korporátní chamtivost, tlak trhu, manažeři bez integrity. Šéfové zpravodajství bez odvahy. Novináři, kteří ani neodchází od svého stolu. Samotný účel žurnalismu je odhalovat svět takový, jaký je. Ne tvořit falešné politické narativy za účelem výdělku peněz. Američané jsou frustrovaní, protože nemají, kam se obrátit, aby získali skutečné informace.

Tohle je jen první část série o CNN. Máme toho mnohem víc, co vám na videu ukážeme, jak naše vyšetřování americké Pravdy pokračuje. Každá neupřímná televizní síť, noviny a sociální síť je nyní upozorněna. Sledujeme vás. Jdeme po vás. A zatímco celá zkažená mediální mašinérie se možná nezhroutí, možná se probudí.

Překlad: David Formánek

Zdroj/Source

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů