Když vaše ústní bakterie vstoupí do vašich plic, je to spojené s pokročilou fází rakoviny plic a růstem nádoru – jedná se o zjištění, které nadnáší závažné otázky ohledně dlouhodobého používání roušek, což by tento proces mohlo potenciálně urychlit. Vysloužilý patolog také vyzývá k výzkumu efektů roušek na nosohltanovou a orofaryngeální bakteriální flóru.
Dlouhou dobu se předpokládalo, že vaše plíce jsou sterilní prostředí, ale nedávno se zjistilo, že mikroby z vašich úst často vstupují do vašich plic. Tato změna ve vašem plicním mikrobiomu se nyní spojuje s pokročilou fází rakoviny plic, což nadnáší otázky ohledně dlouhodobého používání roušek a rizika chronických onemocnění jako rakovina.
Tým výzkumníků z New York University Grossmanovy fakulty medicíny odhalil, že když jsou plíce „obohaceny” o ústní komenzály neboli mikroorganismy z vašich úst, vede to k větší pravděpodobnosti pokročilé fáze rakoviny plic, a že je to také spojené s horší prognózou a rozvojem nádoru. Používání roušek – o kterých se také ví, že se v nich usazují bakterie – by mohlo urychlit vdechování ústních mikrobů do vašich plic, což může potenciálně ovlivnit riziko vzniku rakoviny.
Ústní mikroby v plících spojené s pokročilou rakovinou plic
Po analýze plicních mikrobiomů 83 dospělých lidí s rakovinou plic se zjistilo, že ti s pokročilou rakovinou měli v plících více ústních mikrobů v porovnání s těmi, kteří měli počáteční fázi rakoviny, a že ústní komenzály jsou také spojené s nižší mírou přežití.
Konkrétně se jedná o bakterie Veillonella, Prevotella a Streptokok – všechny jsou součástí normálního ústního mikrobiomu. Tyto bakterie v plících jsou spojené se špatnými prognózami a společně s bakterií Rothia jsou spojené s rozvojem nádorů.
Tým dříve zjistil, že ústní komenzály v plících jsou spojené se zvýšenou mírou zánětů v plících zdravých jedinců a se změněnou imunitní reakcí včetně přijímání cytokinového interleukinu-17 (IL-17), který v rakovině plic hraje roli.
Dr. Leopoldo Segal, autor studie, v tiskové zprávě uvedl: „Vzhledem ke známému dopadu IL-17 a zánětu na rakovinu plic jsme se snažili určit, jestli obohacení ústními komenzály v plících může způsobovat zánět typu IL-17 a ovlivnit rozvoj rakoviny plic a prognózy.”
Ukázalo se, že bakterie Veillonella, která byla v hojném množství u těch s pokročilou fází onemocnění, nebyla pouze spojena s expresí IL-17, ale také s buněčnou signalizační cestou TNF, PI3K-AKT a JAK-STAT. Bakterie Veillonella patří mezi nejhojněji se vyskytující bakterie v ústech, ve slinách a zubním plaku.
Když se jeden kmen – Veillonella parvula – vnesl do plic myší s rakovinou plic, ty myši měly nižší míru přežití, klesla jim váha a nádory se jim zhoršily, což byla reakce spojená se zvýšenou expresí zánětlivých proteinů jako IL-17. Výzkumníci poznamenali, že: „Zde prezentovaná data naznačují, že nižší dysbióza dýchacích cest vyvolaná mikro-vdechováním ústních komenzálů ovlivňuje plicní karcinogenezi posilováním zánětlivého fenotypu poháněného IL-17.”
Dále uvedli, že mikrobiota ve vašich plících je „převážně ovlivněná vdechováním ústních výměšků,” a tudíž je „v neustálé interakci” s vaším imunitním systémem. Jak nošení roušek ovlivňuje tento vztah?
Vdechování bakterií z vaší roušky může být nebezpečné
Zatímco uváděná studie nezacházela do toho, jak by dlouhodobé používání roušek mohlo potenciálně zvýšit množství ústních komenzálů, které vstupují do vašich plic, a tím ovlivnit riziko rakoviny, vysloužilý patolog poradce James Morris nadnesl podobnou obavu v dubnu 2020.
Uvedl, že je třeba provést více výzkumu o efektu roušek na nosohltanovou a orofaryngeální bakteriální flóru. Morris provedl tisíce pitev lidí, kteří zemřeli po virových infekcích dýchacího traktu, o kterých říká, že zřídka kdy byly jedinou příčinou úmrtí.
Napsal: „Ve většině případech tam byla sekundární příčina za zánětem z nosohltanových a orofaryngeálních bakteriálních patogenů,” a přidal k tomu:
„Pokud se lidem radí, aby nosili roušky, musíme si být jistí, že to nebude mít nepříznivý efekt na bakteriální flóru horních cest dýchacích. Nejsem si vědom výzkumu u dospělých, který by byl relevantní pro tuto otázku, ale existuje široká řada důkazů z jiného studijního oboru, že interakce virové infekce s bakteriálními patogeny způsobuje náhlé úmrtí.”
Odkazuje na výzkum syndromu náhlého úmrtí novorozence (SIDS), který zjistil, že jeden z faktorů u tohoto syndromu je ten, že novorozenci, co spí v poloze na břiše, znovu vdechují bakterie, které se nachází v matraci. „Navlhlé hlenové výměšky z horních cest dýchacích nasáklé v materiálu matrace jsou efektivní živnou půdou pro bakteriální patogeny, což je přímo relevantní k otázce nošení roušek.”
Morris nezmiňoval spojitost s rakovinou, ale jasně vyjádřil, že vdechování bakterií, které se tvoří na vaší roušce, může mít vážné zdravotní důsledky:
„Existuje potenciál, že bakteriální patogeny vyrostou ve vlhkém hlenu nasáklém uvnitř materiálu (roušky), což může nepříznivě ovlivnit flóru horních cest dýchacích. Vdechování bakterií a virů přímo do plic u pacientů s covidem-19 může vést k riziku synergistické interakce a rychlému zhoršení stavu pacienta.”
Morris doporučuje, že když budete nosit roušku, měli byste dbát na optimalizaci své mikrobiální flóry konzumací přirozeně fermentovaných jídel. Nicméně nošením roušek i tak nadále budete znovu vdechovat bakterie a ostatní patogeny, a pravděpodobně koncentrovat množství ústních komenzálů, které vstupují do vašich plic, s potenciálně devastujícími důsledky.