Může nošení roušek vést k onemocnění plic?

Ve zkratce...

Jaký má vliv dlouhodobé nošení roušek na vaše zdraví? Jak je to s vdechováním bakterií, které se usazují v rouškách? Může nošení roušek vést k onemocnění plic? Více v článku.
Facebook
Telegram
VK

Když vaše ústní bakterie vstoupí do vašich plic, je to spojené s pokročilou fází rakoviny plic a růstem nádoru – jedná se o zjištění, které nadnáší závažné otázky ohledně dlouhodobého používání roušek, což by tento proces mohlo potenciálně urychlit. Vysloužilý patolog také vyzývá k výzkumu efektů roušek na nosohltanovou a orofaryngeální bakteriální flóru.

Dlouhou dobu se předpokládalo, že vaše plíce jsou sterilní prostředí, ale nedávno se zjistilo, že mikroby z vašich úst často vstupují do vašich plic. Tato změna ve vašem plicním mikrobiomu se nyní spojuje s pokročilou fází rakoviny plic, což nadnáší otázky ohledně dlouhodobého používání roušek a rizika chronických onemocnění jako rakovina.

Tým výzkumníků z New York University Grossmanovy fakulty medicíny odhalil, že když jsou plíce „obohaceny” o ústní komenzály neboli mikroorganismy z vašich úst, vede to k větší pravděpodobnosti pokročilé fáze rakoviny plic, a že je to také spojené s horší prognózou a rozvojem nádoru. Používání roušek – o kterých se také ví, že se v nich usazují bakterie – by mohlo urychlit vdechování ústních mikrobů do vašich plic, což může potenciálně ovlivnit riziko vzniku rakoviny.

Ústní mikroby v plících spojené s pokročilou rakovinou plic

https://otevrisvoumysl.cz/nova-studie-poukazuje-na-rizika-a-neefektivnost-noseni-rousek-nejen-u-deti/
Může vás zajímat


Po analýze plicních mikrobiomů 83 dospělých lidí s rakovinou plic se zjistilo, že ti s pokročilou rakovinou měli v plících více ústních mikrobů v porovnání s těmi, kteří měli počáteční fázi rakoviny, a že ústní komenzály jsou také spojené s nižší mírou přežití.

Konkrétně se jedná o bakterie Veillonella, Prevotella a Streptokok – všechny jsou součástí normálního ústního mikrobiomu. Tyto bakterie v plících jsou spojené se špatnými prognózami a společně s bakterií Rothia jsou spojené s rozvojem nádorů.

Tým dříve zjistil, že ústní komenzály v plících jsou spojené se zvýšenou mírou zánětů v plících zdravých jedinců a se změněnou imunitní reakcí včetně přijímání cytokinového interleukinu-17 (IL-17), který v rakovině plic hraje roli.

Dr. Leopoldo Segal, autor studie, v tiskové zprávě uvedl: „Vzhledem ke známému dopadu IL-17 a zánětu na rakovinu plic jsme se snažili určit, jestli obohacení ústními komenzály v plících může způsobovat zánět typu IL-17 a ovlivnit rozvoj rakoviny plic a prognózy.”

Ukázalo se, že bakterie Veillonella, která byla v hojném množství u těch s pokročilou fází onemocnění, nebyla pouze spojena s expresí IL-17, ale také s buněčnou signalizační cestou TNF, PI3K-AKT a JAK-STAT. Bakterie Veillonella patří mezi nejhojněji se vyskytující bakterie v ústech, ve slinách a zubním plaku.

Když se jeden kmen – Veillonella parvula – vnesl do plic myší s rakovinou plic, ty myši měly nižší míru přežití, klesla jim váha a nádory se jim zhoršily, což byla reakce spojená se zvýšenou expresí zánětlivých proteinů jako IL-17. Výzkumníci poznamenali, že: „Zde prezentovaná data naznačují, že nižší dysbióza dýchacích cest vyvolaná mikro-vdechováním ústních komenzálů ovlivňuje plicní karcinogenezi posilováním zánětlivého fenotypu poháněného IL-17.”

Dále uvedli, že mikrobiota ve vašich plících je „převážně ovlivněná vdechováním ústních výměšků,” a tudíž je „v neustálé interakci” s vaším imunitním systémem. Jak nošení roušek ovlivňuje tento vztah?

Vdechování bakterií z vaší roušky může být nebezpečné


Zatímco uváděná studie nezacházela do toho, jak by dlouhodobé používání roušek mohlo potenciálně zvýšit množství ústních komenzálů, které vstupují do vašich plic, a tím ovlivnit riziko rakoviny, vysloužilý patolog poradce James Morris nadnesl podobnou obavu v dubnu 2020.

Uvedl, že je třeba provést více výzkumu o efektu roušek na nosohltanovou a orofaryngeální bakteriální flóru. Morris provedl tisíce pitev lidí, kteří zemřeli po virových infekcích dýchacího traktu, o kterých říká, že zřídka kdy byly jedinou příčinou úmrtí.

Napsal: „Ve většině případech tam byla sekundární příčina za zánětem z nosohltanových a orofaryngeálních bakteriálních patogenů,” a přidal k tomu:

„Pokud se lidem radí, aby nosili roušky, musíme si být jistí, že to nebude mít nepříznivý efekt na bakteriální flóru horních cest dýchacích. Nejsem si vědom výzkumu u dospělých, který by byl relevantní pro tuto otázku, ale existuje široká řada důkazů z jiného studijního oboru, že interakce virové infekce s bakteriálními patogeny způsobuje náhlé úmrtí.”

Odkazuje na výzkum syndromu náhlého úmrtí novorozence (SIDS), který zjistil, že jeden z faktorů u tohoto syndromu je ten, že novorozenci, co spí v poloze na břiše, znovu vdechují bakterie, které se nachází v matraci. „Navlhlé hlenové výměšky z horních cest dýchacích nasáklé v materiálu matrace jsou efektivní živnou půdou pro bakteriální patogeny, což je přímo relevantní k otázce nošení roušek.”

Morris nezmiňoval spojitost s rakovinou, ale jasně vyjádřil, že vdechování bakterií, které se tvoří na vaší roušce, může mít vážné zdravotní důsledky:

„Existuje potenciál, že bakteriální patogeny vyrostou ve vlhkém hlenu nasáklém uvnitř materiálu (roušky), což může nepříznivě ovlivnit flóru horních cest dýchacích. Vdechování bakterií a virů přímo do plic u pacientů s covidem-19 může vést k riziku synergistické interakce a rychlému zhoršení stavu pacienta.”

Morris doporučuje, že když budete nosit roušku, měli byste dbát na optimalizaci své mikrobiální flóry konzumací přirozeně fermentovaných jídel. Nicméně nošením roušek i tak nadále budete znovu vdechovat bakterie a ostatní patogeny, a pravděpodobně koncentrovat množství ústních komenzálů, které vstupují do vašich plic, s potenciálně devastujícími důsledky.

Ostatní obsah o rouškách:

https://otevrisvoumysl.cz/dr-cowan-dukazy-prokazujici-neucinnost-rousek-analyza-studii/

https://otevrisvoumysl.cz/dr-mercola-vice-dukazu-ze-rousky-nebrani-sireni-covidu-19/

Zdroj a reference

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů