Čínský sen se rozpadl & jak Čína upadá do chaosu

Ve zkratce...

Rozbitý a nenapravitelný čínský sen je nyní jen skutečným snem... před měsícem některé regionální banky navázané na čínskou vládu zmrazily lidem účty. Ti přišli o všechny své úspory. V tomto videu od člověka, co žil 14 let v Číně a mluví čínsky, se dozvíme realistický pohled na to, co se v Číně děje.
Facebook
Telegram
VK
Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českým dabingem:

Video s českými titulky:

↓ Video s českým dabingem ↓

↓ Video v originále s českými titulky ↓

Sledujte také na: NášTub / Odysee / Rumble

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Originál videa publikován ZDE: 16. července 2022

Přepis:

Čína právě zoufale bojuje s naprostým chaosem. A chaos se už projevuje. Čínský sen se rozpadl. Nemůžete se proslavit, nemůžete se stát miliardářem. Nemůžete se spolehnout na své investice a bydlení. Řekněme si na rovinu, že čínská vláda už nemůže lidem nabídnout nic, kromě přísně kontrolovaného prostředí, kde se můžete snažit žít normálně, ale nesmíte mít ambice ani usilovat o zvýšení životní úrovně. Jinak poznáte, že čínská vláda je dobrá ve skrývání toho, co se v Číně skutečně děje. Nejen před vámi a mezinárodním publikem, ale před samotnými obyvateli Číny.

Co se čínská vláda snaží před všemi skrývat? Nejprve musíme pochopit pojem „sociální harmonie“. Právě o ni se vláda snaží. Komunistická strana si tak udržuje kontrolu. Potlačuje jakékoli nepokoje, kdykoli se k nim začne schylovat. Monitoruje internetové chaty a při náznaku nespokojenosti s Komunistickou stranou dochází k rušení chatovacích skupin, návštěvám od policie, cenzuře hledaných výrazů a zatýkání. Bez kontroly na tím, o čem lidé mluví a co si myslí, by Čína už před lety upadla do chaosu a Komunistická strana by nebyla u moci. Ale s rostoucím tlakem vznikají trhliny.

V Číně se dějí špatné a chaotické věci, které se většinou úspěšně zametou pod koberec, ale neuniknou pozorovatelům Číny, jako jsem já, a mezinárodnímu publiku. Čína právě zoufale bojuje s naprostým chaosem. A chaos se už projevuje. Příkladem je loupež, ke které došlo v regionálních bankách v Henanu. Pro ty, kteří o tom neví, to stručně shrnu. Malé regionální banky byly napojeny na státní čínské banky, takže to lidem dávalo jistotu, že o peníze nepřijdou. Lidé do nich investovali, nabízely dobré úrokové sazby, služby, půjčky a tak dále.

A lidé z celé země, nejen z Henanu, si v nich otevřeli účty a uložili peníze. Ale ty peníze byly ukradeny podvodníky z místní vlády a těch bank, manažery a lidmi ve vedení, podnikateli a podobně. Peníze byly ukradeny na koupi sídel v Kanadě a Austrálii, všechny byly převedeny ze země.

Peníze jsou pryč, lidé při pokusu o výběr nebo převod zjistili, že bankovní stránky nefungují a začali mít strach, protože se nedostali ke svým úsporám. A to nemluvím o lidech, kteří mají nějaké šílené investice nebo půjčky, jen o normálních spořících účtech. Uložíte všechny své peníze na účet kvůli dobrému úroku, když vás od nich odříznou, dostanete strach, jde přece o vaše celoživotní úspory. Mnoho lidí to rozrušilo a snažili se do Henanu dostat z různých provincií.

Jak jsem řekl, nejen místní lidé z Henanu do těch bank investovali kvůli vysokým úrokům a tak dále. Když lidé chtěli jít protestovat a konfrontovat banky, mnozí zjistili, že jejich covid pasy zčervenaly. Kvůli absurdní čínské politice nulového covidu musíte mít zelený covid pas pro cestování vlakem, letadlem a podobně. Zčervenaly, protože vláda v Henanu a jejich kumpáni zneužili systém nulového covidu.

Nechali těm lidem zčervenat covid pasy, aby nemohli jet protestovat. Nemohli opustit svoje bydliště, natož tam doletět nebo jet vlakem. Kvůli tomu zneužití mnoho lidí ztratilo důvěru v ten systém. Došlo jim, že vláda vám může kdykoli nechat zčervenat pas, abyste nikam nemohli, pokud jim začnete být na obtíž. Bylo znepokojivé, když k tomu došlo, ale lidé stejně vytrvali. Asi 1500 protestujícím se podařilo dostat do Henanu, postavili se před banky a drželi znepokojující transparenty, protože jako obvykle obviňovali místní vládu, a ne centrální vládu.

Prostě nechápou jejich vzájemnou provázanost, ale o tom si povíme jindy. Takže asi 1000 lidí dorazilo. Ale co se stalo, když tam začali rozbalovat své nápisy a požadovali vrácení peněz nebo přístup ke svým účtům? Setkali se s násilím od gangsterů z mafie. Mafiáni. Mafiáni. Najaly je zjevně banky a místní vláda, protože spolupracovali s policií. Zjevili se, tahali lidi pryč, mlátili je, došlo k fyzickým násilnostem a zraněním.

Ale takhle čínská vláda ovládá lidi. Přijdete o úspory, chcete jít protestovat, ale dostanete na výběr… Tohle se stane, když se pokusíte uskutečnit čínský sen. Celoživotní úspory uložíte do banky, za kterou ručí Centrální banka, která je v Číně napojená na vládu. Jdete skandovat hesla jako: „Žádné vklady“, „Žádná lidská práva“, „Henanské banky, vraťte nám peníze“, „Jsme proti korupci henanské vlády“ a podobně. Co vás čeká?

Vláda vás nezachrání. Není tu od toho, aby vám pomáhala. Je tu od toho, aby vás potlačila. Stanete se nepřítelem vlády. Vláda vás umlčí, zadrží, zbije a podobně. Takže lidem se najednou rozsvítí. Lidé, kteří vládě důvěřují, kteří věří Komunistické straně, kteří věří v čínský sen, jsou zbiti. Ale to nejlepší teprve přijde. Čekali byste, že ve zprávách o těchto protestech něco bude.

Že budou protestující očerňovat, nebo protesty obhajovat. Čekali byste, že kolem toho bude humbuk, ale ne. Co o tom čínská vláda napsala? Nějakou vycpávku o tom, jak je pouliční jídlo v oblasti Henan skvělé. A jak je úžasné, že mají tak skvělé pouliční jídlo. Všimněte si, že lidé na těch zveřejněných fotkách nevypadají šťastně. Zřejmě panikaří a bojí se, co budou dělat, když přišli o své životní úspory.

A tohle je možná poslední kus masa, který si mohou na nějakou dobu dovolit. Ale takhle čínská vláda funguje. Když se něco pokazí, odvrátí pozornost. Není tu nic k vidění, všichni jsou šťastní. Namlouvejte si, že jsme nejlepší země na světě. Máme nejlepší ekonomiku a jsme silní a úžasní. Mezitím vaše životní úspory a životní úspory tisíců dalších byly právě vymazány. Myslím, že do těch bank lidé investovali asi 6 miliard dolarů. Postiženo bylo minimálně něco kolem 40 až 50,000 lidí. Všichni nadobro přišli o peníze. A co na to zprávy? Skvělé pouliční jídlo, všichni jsou spokojení.

Ale lidé o tom mluvili na sociálních sítích, jako je Weibo a další. A přestože to vláda cenzuruje, ví se o tom. Mluví se o tom. Ale když o tom mluvíte moc a začnete kritizovat vládu, zaklepou vám na dveře, umlčí vás a zavřou. To se stalo už mnohokrát. To je jedna z trhlin. Ovlivňuje to celou čínskou ekonomiku, která je na tom špatně. I když před zbytkem světa mluví v superlativech o digitálním jüanu, že RMB bude rezervní měnou a další nesmysly. Když se přenesete přes propagandu a záběry nablýskaných měst, zjistíte, že ekonomika je v hrozném stavu.

Ohledně nemovitostí jsem natočil video o městech duchů, které vám mnohé vysvětlí. Asi třetina čínské ekonomiky je založena na investičních podvodech, kdy si lidé kupují byt dříve, než je postaven. A očekávají, že ho někomu prodají se ziskem. Nakoupí jich co nejvíce a hledají kličky, jak jich koupit víc, než mohou.

A ta šílená spekulace pokračuje dál a dál, ale teď začíná masivní útlum. Ve 22 městech u asi 35 projektů po celé Číně… „Aktualizace: Už je to 200 projektů v 50 městech.“ …lidé odmítají platit hypotéky. To se ještě nestalo a řeknu vám důvod. Řekněme, že máte střední příjem a všechny peníze investujete do bytu. Uspořádá se prodejní akce na nové bytové bloky, které se staví. Lidé tam jdou investovat. Vyberou si projekt v oblasti, která se jim líbí, zaplatí peníze za byt, který pak hodlají prodat se ziskem.

Takže dají dohromady peníze, složí obrovskou zálohu, začnou splácet hypotéku, než se začne stavět, protože se zadlužili. Platí za to, ale dojde ke zpoždění. Nejenže se to stále odkládá, ale začnou vznikat nové projekty kolem toho vašeho za nižší cenu, než jste zaplatili. To se děje, protože trh uvadá a nové byty se neprodávají. Tak je realitní společnosti nabízejí za zvýhodněné ceny, aby je prodaly.

Zaplatili jste za svou nemovitost o 15 % více, ale ta, která se staví vedle, je úplně stejná a prodává se o 15 % levněji. O to tady jde. Došlo k obrovským zpožděním kvůli lockdownům a celý realitní sektor se hroutil, ty věci měly na trh špatný vliv. Došlo k obrovským zpožděním. Do nemovitosti jste investovali před dvěma lety a ještě se nezačala stavět. A teď prodávají nemovitosti hned vedle za nižší cenu, to vás naštve. Takže lidé prostě přestávají platit. Zřejmě to dělají proto, aby donutili realitní společnosti a vládu snížit sazby a pomoct jim.

Ale může to vyústit v nedobytné pohledávky za 83 miliard dolarů. To je hodně peněz. A čínská vláda to může do určité míry absorbovat, ale ovlivňuje to všechno. Pokud banky kradou lidem peníze, realitní sektor, který je obrovským ekonomickým motorem Číny, se začíná zadrhávat a lidé neplatí hypotéky. To značí, že se v čínské ekonomice děje něco velmi špatného.

Může se zdát, že to není tak špatné, když lidé budou dál pracovat a vydělávat, mohou se vzpamatovat. A přijít o životní úspory je sice strašné, ale mohou dál vydělávat a nějak to přežít, ale tak to není. V Číně je teď vysoká nezaměstnanost. Lockdowny ekonomicky zničily spoustu menších podniků a průmyslů. Situace je moc špatná. Každého už zprávy o lockdownech unavují. Slýcháte o nich, že?

A říkáte si, že je to hrozné. Člověku je líto lidí, kteří jsou uvězněni ve svých domovech třeba už čtyři měsíce, aniž by je opustili. Některým lockdown skončil, ale hned je zpátky. Ale trochu se zapomíná, že pořád běží. K lockdownům právě dochází po celé Číně, ve městech Cheyenne a Shenzhen, v obrovských průmyslových centrech, která toho tolik produkují a zaměstnávají spoustu lidí, dojíždějících i místních, a která pohánějí ekonomiku. Továrny jsou zavřené kvůli nulovému covidu, lidé trčí doma. Pouze někteří dělají práci online, pokud třeba pracují v kanceláři.

Když dělají nějaké online školení nebo třeba obchodují, mohou pracovat z domova. Ale nezapomínejte, že většina lidí nemůže. Pracují v továrnách, na polích a farmách, pracují ve službách, jako číšníci, kuchaři nebo něco. A většina z nich nemůže pracovat. Tak kde berou peníze? Vláda nerozdává peníze jen tak. Podniky jim nemohou platit, když nepracují, samy nemají na nájem a krachují.

Takže chybná politika nulového covidu poškozuje už tak poškozenou ekonomiku a ještě zhoršuje situaci běžného člověka v Číně. Položte si otázku. Čínský sen je napodobenina amerického snu. Dokonce se to stejně jmenuje. Člověk chce dosáhnout úspěchu, vychovat rodinu a zvýšit svou životní úroveň. To se začíná obracet. Už nemůžete být miliardářem nebo influencerem. Třeba Jack Ma. Kam se poděl? Všichni miliardáři buď zmizeli, byli zadrženi, uprchli do zahraničí a podobně.

Tito bohatí lidé již nejsou v Číně tolerováni. Všechny ty společnosti byly odříznuty od americké burzy. Čínská vláda totiž nemá ráda lidi s velkou mocí a vlivem. To se týká i influencerů, kteří se celosvětově proslavili. Třeba Liziqi. Kde je jí konec? Natočil jsem o tom video. Zmizela, přestala být pro Komunistickou stranu přijatelná. Lipstick Brother No.1 taky zmizel. Už si nemůžete splnit sen a něčeho dosáhnout. Stát se někým bohatým a slavným, to už se dnes v Číně netoleruje. Takže čínský sen se rozpadl.

Zbytek světa teď čelí obrovským výzvám, Čína také. Nemyslete si, že to má Čína vykoumané. Nebo že Komunistická strana má stabilnější způsob vládnutí. Komunistická strana jen lépe cenzuruje špatné zprávy. A kontroluje, co lidé smějí veřejně říkat a myslet si. A samozřejmě bulíkuje svět svou lživou propagandou. Mějte se, přátelé.

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

4 komentáře

  1. No a potom se tzv. autor najednou probudil a zjistil, že má makovici v nočníku ne ruku, proto ty prapodivné sny.

    1. Milý Pepane,
      děkuji, že jste zde zanechal svůj, jistě velmi hodnotný, odkaz. To jenom potvrzuje realitu, že Kabal nemá peníze, aby si zaplatil komentáře od někoho, kdo má mozek větší než vlašský ořech. Fandím Vám Pepane, jen tak dál…

  2. Dívám se na Vaše videa rád, ale tahle propaganda USA mne trochu rozhodila. Jde Vám o peníze a nebo je to opravdu relevantní zpráva? :-/

    1. Proč vám to přijde jako propaganda USA? Pouze popisuje reálně to, co se v Číně děje – to neznamená, že jsou USA o něco lepší. Tento člověk tam dlouho žil a jeho pohledu na Čínu mi přijdou fajn a nejsou jen pozitivní, jak u spousty zahraničních youtuberů, kteří žili/žijí v Číně. Ano, možná je naivní vůči USA, ale nedávám ho tady pro jeho pohledy na USA, ale spíše na realističtější a alternativní pohled na to, co se děje v Číně očima člověka, co tam 14 let žil, má čínskou manželku a mluví čínsky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů