Corbettův report: CBDC (digitální měny) – průvodce po jednotlivých zemích

Ve zkratce...

V tomto článku se dozvíme o tom, že koncept CBDC neboli digitální měny centrální banky není něco jen v pár zemích, ale je to zaváděno globálně. Jaké konkrétní země a jak zavádí tyto digitální měny? Více v článku.
Facebook
Telegram
VK

Originál článku publikován ZDE: 16. května 2022

CBDC – zkratka pro Digitální měna centrální banky (Central Bank Digital Currency)

James Corbett: Už v roce 2017 jsem vytvořil průvodce po jednotlivých zemích, který se věnoval biometrickým identifikačním kontrolám. V tomto úvodníku jsem poznamenal, že „člověk nemusí být Nostradamus, aby pochopil, kam to všechno směřuje: Od bezhotovostní společnosti a biometrické identifikační sítě k bezhotovostní biometrické síti“.

A je to tady. Píše se rok 2022 a spojení bezhotovostní společnosti a biometrické identifikační sítě se blíží k závěru. Ve skutečnosti je současná iterace této agendy kontrolní sítě ještě horší, než se předpokládalo. Tyto programovatelné digitální peníze, nyní známé jako Digitální měny centrální banky neboli CBDC, nabízejí banksterů řadu možností, včetně možnosti spojit bezhotovostní společnost s biometrickým identifikačním systémem a dokonce i se systémem sociálního kreditu. Pokud a až CBDC nahradí ostatní platební metody, bude kontrola banksterů nad společností bezprecedentní.

Ať už ale sledujete cestu k dystopii CBDC jakkoli pozorně, možná vám uniká, kde je les. Ačkoli centrální bankéři jednotlivých zemí mluví, jako by s nápadem na digitální měnu přišli sami a jako by za agendou CBDC nestála žádná mezinárodní koordinace, nic nemůže být dále od pravdy. Ve skutečnosti, jak uvádí nedávná zpráva Banky pro mezinárodní platby, 90 % centrálních bank na celém světě v současné době zkoumá možnost vydat vlastní CBDC.

V minulosti jsem varoval před blížící se noční můrou CBDC a hovořil jsem o mnoha způsobech, jak můžeme začít brát měnovou moc zpět do svých rukou.

Dnes se chystám zdůraznit, že nadcházející vězení CBDC má skutečně globální charakter, a to tím, že ukážu, že se nezavádí pouze v jedné nebo dvou totalitních zemích, ale téměř ve všech zemích světa. Pouze když si uvědomíme, jak je situace zoufalá, můžeme doufat, že budeme motivovat komunity k zavedení měn přežití, které nás provedou řízenou demolicí stávajícího měnového řádu.

AUSTRÁLIE

Australská centrální banka (Reserve Bank of Australia, RBA) zkoumá možnost zavedení digitální měny australské centrální banky přinejmenším od roku 2019, kdy její „inovační laboratoř“ vypracovala podání pro senátní výbor pro finanční technologie a regulační technologie, v němž uvádí, že „banka provádí výzkum technologických a politických důsledků velkoobchodního CBDC“. Tuto hrozbu naplnila v listopadu 2020, kdy oznámila uzavření partnerství mezi RBA a Commonwealth Bank, National Australia Bank, Perpetual a ConsenSys Software s cílem „prozkoumat potenciální využití a důsledky velkoobchodní formy digitální měny centrální banky“. Philip Lowe, guvernér RBA, veřejně vyjádřil skepsi ohledně potřeby zavést v Austrálii maloobchodní CBDC, ale dveře jsou této možnosti stále otevřené.

BAHAMY

Obsah obrázku ostnokožci, ruka

Popis byl vytvořen automaticky

Bahamy se staly nepravděpodobným místem prvního celostátního CBDC na světě, když v říjnu 2020 spustily „Sand Dollar“. Ostrovní souostroví – s jedním z nejvyšších příjmů na obyvatele v Americe a 90% penetrací mobilních zařízení – bylo centrálními bankéři považováno za ideální laboratoř pro experiment CBDC a světový finanční tisk o něm psal jako o předzvěsti „nové světové ekonomiky„. . . . Bankéři však zatím nebyli z výsledků nadšeni. MMF počátkem tohoto týdne sdělil bahamské centrální bance, že musí „urychlit své vzdělávací kampaně a pokračovat v posilování vnitřních kapacit a dohledu“ nad měnou.

BRAZÍLIE

Roberto Campos Neto, prezident brazilské centrální banky, minulý měsíc potvrdil, že banka do konce roku spustí pilotní test svého CBDC, digitálního realu. „Jedná se o způsob, jak vytvořit digitalizaci měny, aniž by došlo ke zlomu v bilancích bank. Tento projekt by měl mít nějakou pilotní podobu v druhé polovině roku,“ řekl Neto na tiskové konferenci, na které bylo oznámeno spuštění pilotního projektu.

KANADA

Letos v březnu oznámila Bank of Canada (BoC), že navázala spolupráci s Massachusettským technologickým institutem (MIT), aby „spolupracovala na dvanáctiměsíčním výzkumném projektu o digitální měně centrální banky“. Projekt – který BoC popisuje jako „součást širšího výzkumného a vývojového programu banky v oblasti digitálních měn a fintech“ – bude „zkoumat, jak by pokročilé technologie mohly ovlivnit potenciální podobu CBDC“. To následně „pomůže informovat o výzkumném úsilí Bank of Canada v oblasti CBDC“.

CHILE

Chilská centrální banka tento týden vydala zprávu o svých plánech na budoucí chilskou digitální měnu. Zpráva obsahuje obvyklé bankéřské fráze o tom, jak by CBDC „přispěla k dosažení konkurenceschopného, inovativního a integrovaného platebního systému, který je inkluzivní, odolný a chrání informace lidí“, ale nakonec dochází k závěru, že je třeba provést „hlubší analýzu přínosů a rizik“, a slibuje (nebo vyhrožuje, záleží na úhlu pohledu), že ke konci roku vydá na toto téma novou zprávu. Mezitím guvernérka chilské centrální banky Rosanna Costa prohlásila, že chilský CBDC „by měl fungovat jak online, tak offline“ a že by měl „umožnit úřadům následné dohledání transakce“ a zároveň paradoxně „chránit osobní údaje“.

ČÍNA

Obsah obrázku text, osoba

Popis byl vytvořen automaticky

Na digitálním jüanu (jak čtenáři tohoto sloupku jistě vědí) se pracuje již nejméně pět let. Není tedy divu, že čínský CBDC – který již funguje v různých zkušebních verzích – je považován za jeden z nejrozvinutějších projektů CBDC na světě a různé západní země jej považují za strašáka, který ospravedlňuje jejich vlastní experimentování s CBDC („Nemůžeme se nechat předběhnout Číňany!“). Jak možná víte (podle toho, jak pozorně sledujete CBDCInsider a další podobné zdroje informací), Čínská lidová banka (PBoC) letos na olympijských hrách v Pekingu provedla „testovací zavedení“ této měny a nabídla sportovcům, účastníkům a novinářům možnost používat nový CBDC na hrách. Tento test byl považován za úspěšný a PBoC později prohlásila, že během akce byly digitálními jüany provedeny platby v hodnotě 2 milionů jüanů (315 000 USD) denně. Nyní, v posledním kroku směrem k plné implementaci čínské CBDC, tři města v Číně prohlásila, že budou digitální jüan přijímat pro platby daní.

EVROPSKÁ UNIE

EU v současné době provádí „interní experimenty“ s digitálním eurem a očekává, že příští rok začne pracovat na prototypu. V rámci probíhajícího „výzkumného“ procesu vydala Evropská centrální banka tento týden pracovní dokument na téma „Digitální ekonomika, soukromí a CBDC„. Dokument naznačuje, že digitální euro by mohlo najít šťastnou rovnováhu mezi „neefektivními“ offline hotovostními transakcemi, které zachovávají anonymitu, a „efektivními“ online transakcemi s bankovními vklady, které anonymitu nezachovávají. Zpráva dochází k závěru, že nejlepším typem digitální měny je „CBDC se sdílením dat“, k čemuž dospěli na základě nové definice soukromí: „Soukromí není opakem sdílení – je to spíše kontrola nad sdílením.“ Skuteční Evropané na tyto samoúčelné bláboly neskočí, ale zdá se, že ECB (Evropská centrální banka) je nepřekvapivě neposlouchá.

GHANA

Ghanská centrální banka byla jednou z prvních afrických zemí, která oznámila, že vyvíjí digitální měnu, a nyní, po vydání návrhu CBDC eCed – maloobchodního tokenu – je o krok blíže k realizaci této vize. Banka nyní žádá veřejnost o zpětnou vazbu k návrhu.

HONGKONG

Hongkongský měnový úřad (HKMA) vydal v posledních několika letech řadu studií, bílých knih, návrhů a diskusních dokumentů týkajících se tématu CBDC, počínaje oznámením projektu LionRock-Inthanon (společný projekt s Bank of Thailand na studii aplikace CBDC pro přeshraniční platby) v roce 2019 až po „Diskusní dokument o e-HKD z hlediska politiky a designu“ z minulého měsíce. Nejnovější diskusní dokument vyzývá „veřejnost a průmysl k vyjádření názorů na klíčové otázky politiky a designu pro zavedení digitální měny centrální banky pro maloobchodní zákazníky“ a nenechává nikoho na pochybách, že zavedení digitálního hongkongského dolaru je nyní téměř nevyhnutelné.

INDIE

Indická ministryně financí Nirmala Sitharamanová se na začátku tohoto roku postarala o rozruch, když oznámila, že Indická centrální banka (RBI) spustí CBDC někdy v příštím fiskálním roce. Aby nebylo pochyb o záměru indické vlády naplnit svou hrozbu digitální měny, státní ministr Unie pro elektroniku a informační technologie Rajeev Chandrasekhar v březnu ujistil, že digitální rupie je „přirozeným vývojem“ ekosystému digitálních plateb. Ale ti, kdo se obávají, jak bude vypadat život v nadcházející digitální dystopii, mohou být v klidu! Viceguvernér RBI T. Rabi Sankar říká, že banka „pravděpodobně přistoupí k velmi opatrnému a kalibrovanému, nuancovanému způsobu“, když na indickou veřejnost nastraží svou past CBDC.

IRÁN

Obsah obrázku text, osoba, exteriér

Popis byl vytvořen automaticky

V konspiračních realistických kruzích se traduje, že na světě existují pouze tři (?) centrální banky, které nejsou vlastněny Rothschildy. Přesný seznam těchto údajně nezávislých centrálních bank se ve vyprávění liší, ale obvykle se mezi ně řadí i Írán. No, hádejte co: Íránská centrální banka (CBI) je celá na palubě revoluce CBDC! Letos v lednu Abutaleb Najafi – šéf společnosti CBI pro informační služby – prozradil, že po dvou letech „nepřetržité práce“ na platformě je „infrastruktura potřebná pro kryptoměnu CBI a nyní i její pilotní verze připravena“. Podrobnosti o pilotním testu íránské CBDC jsou skoupé, ale Nadžafí potvrdil, že státní i soukromé banky v zemi umožní zákazníkům otevřít si během zkušebního provozu digitální peněženky pro tuto měnu.

IZRAEL

Obecně lze říci, že centrální banky považují CBDC za katastrofu pro vztahy s veřejností. Pořádají „veřejné konzultace“ o digitální měně centrální banky a žádají občany o připomínky, ale zjišťují, že drtivá většina těchto reakcí je negativní. Ukazuje se, že lidé se obávají vládou vydávaných programovatelných peněz, které by mohly být použity k úplnému vyloučení lidí ze samotného finančního systému za to, že se zapojí do jakékoli činnosti, kterou vláda neschvaluje. Izraelská centrální banka se rozhodla tento problém obejít tím, že jednoduše prohlásila (bez důkazů), že „získala veřejnou podporu pro své plány na případné vydání digitálního šekelu s odůvodněním, že by to pomohlo ekonomice podporou inovací v platebním systému, snížením množství hotovosti a posílením fintech sektoru“. Ano, chtějí, abyste věřili, že většina veřejnosti podporuje myšlenku digitálního šekelu, protože sníží množství hotovosti. Jasně. Ale nebojte se. Izraelská centrální banka říká, že „stále nepřijala konečné rozhodnutí o tom, zda digitální šekel vydá“, i když „všechny odpovědi na veřejnou konzultaci naznačují podporu pokračování výzkumu“. Jasně.

JAPONSKO

V březnu guvernér Bank of Japan (BoJ) Haruhiko Kuroda prohlásil, že BoJ zatím nemá v plánu vydat digitální měnu, ale že se „důkladně připraví“ na měnící se okolnosti, které by to v budoucnu mohly vyžadovat.“ Minulý měsíc výkonný ředitel BoJ Šiniči Učida objasnil, že banka nezavede digitální jen jako prostředek k dosažení záporných úrokových sazeb, jak někteří varovali. Přibližně ve stejné době Kazushige Kamiyama, vedoucí platebního systému banky, přislíbil, že BoJ bude následovat pomalý a opatrný přístup Švédska k testování CBDC, než bude jakýkoli digitální jen skutečně zaveden. Na znamení toho, že plány na japonský CBDC mohou být dále, než se veřejně připouští, si však Kuroda odskočil od strachu z decentralizovaných digitálních aktiv a prohlásil, že CBDC „by mohl být možností, jak zajistit bezproblémovou a bezpečnou [platební a vypořádací] infrastrukturu v Japonsku“.

NAMIBIE

Namibijská centrální banka minulý měsíc odhalila své plány na zavedení CBDC. „CBDC nemůžeme ignorovat, je to realita, a proto Bank of Namibia zahájila výzkum CBDC a velmi brzy zahájí konzultace,“ řekl guvernér Bank of Namibia Johannes Gawaxab na tiskové konferenci, kde tento krok oznámil, a dodal, že konzultační dokument o tomto plánu se blíží ke konci.

NIGÉRIE

Obsah obrázku text, osoba, muž, stojící

Popis byl vytvořen automaticky

Jak bylo uvedeno v nedávném vydání pořadu New World Next Week, Nigérie je jednou ze dvou zemí na světě s oficiálním celostátním CBDC (druhou zemí jsou Bahamy, o nichž byla řeč výše). Banka eNaira je stablecoin (stabilní kryptoměna) ražený nigerijskou centrální bankou, což z ní činí skutečnou digitální verzi fiat měny. Tento CBDC již byl třídou bankéřů prohlášen za úspěšný a MMF předpovídá, že eNairu přijme 90 % obyvatel Nigérie. Tento týden bude k dispozici vylepšená aplikace eNaira peněženka, která Nigerijcům umožní „provádět transakce, jako je placení účtů za DSTV nebo elektřinu nebo dokonce placení letenek“.

RUSKO

Pro ty, kteří stále věří, že Vladimir Putin (a jeho kamarádi z WHO) jsou nějakým způsobem proti Novému světovému řádu, přestože prokazatelně souhlasí s každou částí technokratické agendy, je tu další dávka reality: Ruská centrální banka (CBR) již léta pracuje na vlastním projektu CBDC. Loni CBR oznámila vytvoření „pilotní skupiny“ 12 bank, které budou ještě letos testovat verzi digitálního rublu. Podle prohlášení představitelů CBR budou moci občané používat CBDC „k nákupům, převodům jednotlivcům, firmám a státu, platbám daní, převodům na cizí měny v elektronických peněženkách a jako uchovatel hodnoty“.

RWANDA

Rwanda naskočila na palubu CBDC loni v červnu a John Karamuka, ředitel platebních systémů ve Rwandské národní bance, řekl deníku The New Times, že centrální banka „zkoumá možnosti vydávání vlastní digitální měny centrální banky v reakci na globální trendy v oblasti digitálních měn“. Dříve v tomto roce viceguvernérka centrální banky Soraya Hakuziyaremye potvrdila, že banka je stále ve fázi zkoumání a že svůj postoj k zavedení CBDC sdělí do konce prosince 2022.

SAUDSKÁ ARABIE

Saúdskoarabská centrální banka (Saudi Arabaian Monetary Authority, SAMA) oznámila v roce 2019 projekt Aber, partnerství s centrální bankou Spojených arabských emirátů, jehož cílem je zjistit, zda by se jako zúčtovací jednotka mezi oběma zeměmi mohla používat nová digitální měna vydávaná ve dvou měnách. Závěrečná zpráva tohoto projektu byla zveřejněna o rok později a dospěla k závěru, že „přeshraniční duálně emitovaná měna je technicky životaschopná a že je možné navrhnout distribuovaný platební systém, který oběma zemím nabízí významné zlepšení oproti centralizovaným platebním systémům z hlediska architektonické odolnosti“. To vedlo v říjnu loňského roku k přiznání představitele SAMA, že centrální banka nyní aktivně zkoumá CBDC jako prostředek digitalizace plateb s ambiciózním cílem, aby do roku 2030 bylo 70 % všech plateb v zemi prováděno digitálně.

JIŽNÍ AFRIKA

Jihoafrická centrální banka (South African Reserve Bank, SARB) v květnu 2021 oznámila, že zahájila studii proveditelnosti univerzální digitální měny centrální banky. Začátkem letošního roku oznámila, že dokončila druhou fázi samostatné studie známé jako projekt Khokha 2, která se zaměřuje na vytvoření velkoobchodní digitální měny centrální banky. Ve své zprávě o projektu této zkoušky dospěla k závěru, že zkouška byla úspěšná a další kroky by měly zahrnovat další testování a spolupráci s dalšími zeměmi na vývoji přeshraniční digitální měny. Za tímto účelem banka v září 2021 oznámila, že se přihlásila do pilotního programu na vývoj sdílené platformy umožňující přeshraniční transakce v digitální měně s Malajsií, Austrálií a Singapurem.

JIŽNÍ KOREA


Obsah obrázku text, osoba, interiér

Popis byl vytvořen automaticky

Korejská centrální banka (Bank of Korea, BoK) zahájila v srpnu 2021 „prozíravý“ pilotní program digitální měny, jehož cílem je prozkoumat proveditelnost maloobchodní CBDC. Výběrem společnosti Ground X – blockchainové dceřiné společnosti největší korejské sociální sítě Kakao – jako poskytovatele simulace blockchainu a partnerstvím se společností Samsung při výzkumu přeshraničních plateb na jiné mobilní telefony nebo připojené bankovní účty BoK do projektu údajně investovala 5 miliard wonů. Druhá fáze zkušebního projektu, která testuje „platby pomocí CBDC, převody mezi zeměmi a aplikace technologií pro ochranu soukromí“, má skončit letos v červnu.

ŠVÝCARSKO

V prosinci 2020 zahájila Banka pro mezinárodní platby ve spolupráci se Švýcarskou národní bankou (SNB) projekt Helvetia, který je „zkušebním experimentem pro integraci tokenizovaných digitálních aktiv a peněz centrální banky“. V lednu letošního roku SNB odhalila výsledky tohoto experimentu: Projekt Helvetia „úspěšně použil digitální měny centrální banky k vypořádání transakcí s pěti různými komerčními bankami“. Výsledky testu, jak nám bylo řečeno, umožní bance pokračovat v jedněch z nejpokročilejších testů CBDC v Evropě a „mohly by připravit půdu pro zavedení digitální měny ve Švýcarsku“.

UKRAJINA

Vzpomínáte si na Bitt, barbadoskou fintechovou firmu, která pomohla vyvinout eNairu pro Nigérii? Hádejte, na čem pracují teď? Elektronická hřivna pro Ukrajinu. Přesně tak, ukrajinská vláda loni připravila půdu pro CBDC, když oznámila zkušební pilotní projekt digitální měny, který měl začít letos. Zatím nevíme, jak tento plán ovlivnily probíhající „speciální operace“ Ruska v zemi, ale zatím nebylo oficiálně oznámeno, že by se od myšlenky CBDC upustilo.

SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

Bank of England (BoE) se možností vytvoření digitální měny ve Spojeném království zabývá přinejmenším od roku 2015. Oficiálně se stále nachází ve fázi „výzkumu“, přičemž v červnu 2021 banka zveřejnila „Odpovědi na diskusní dokument Bank of England o CBDC z března 2020„. V listopadu 2021 BoE vydala prohlášení, že někdy v roce 2022 „zahájí konzultaci, v níž uvede své hodnocení případného zavedení CBDC ve Spojeném království“.

SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ

Jak jste již možná slyšeli, Bidenův Bílý dům vydal v březnu letošního roku nařízení o zajištění odpovědného rozvoje digitálních aktiv. Ačkoli tento příkaz vyvolal mnoho zpráv o tom, jak administrativa připravuje půdu pro možné zavedení digitálního dolaru, je třeba poznamenat, že Federální rezervní systém tento koncept již nějakou dobu aktivně zkoumá a Bidenovo „povolení“ bylo spíše okénkem než zásadním posunem v politice. Konkrétně bostonský Fed od léta 2020 spolupracuje s Massachusettským technologickým institutem na projektu Hamilton – „víceletém výzkumném projektu, jehož cílem je prozkoumat prostor pro návrh CBDC a získat praktické porozumění technickým výzvám a možnostem CBDC“. První plody této spolupráce – zpráva o 1. fázi projektu – byly zveřejněny na začátku tohoto roku a přinesly nové „poznatky“ o nejlepším způsobu návrhu CBDC a uvolnily cestu pro 2. fázi, která, jak nám bylo řečeno, „prozkoumá nové funkce a alternativní technické návrhy“.

VENEZUELA

Obsah obrázku text

Popis byl vytvořen automaticky

Ačkoli Bahamy a Nigérie jsou nyní označovány za první země, které mají národní CBDC, Corbett Reporteři si jistě vzpomenou, že Venezuela spustila svou vlastní „kryptoměnu“ v roce 2018. Jak jsem tehdy upozornil, ve skutečnosti se samozřejmě nejedná o kryptoměnu, ale o digitální měnu centrální banky. Je zcela centralizovaná, má uzavřený zdrojový kód a existuje pouze jeden vládou provozovaný průzkumník bloků a jedna vládou vydaná oficiální peněženka. Možná si také vzpomenete, že pozoruhodnou shodou okolností Venezuela ještě téhož roku zavedla svou sociální kreditní identifikační kartu – „kartu vlasti“. No, pokud by vás to zajímalo, Venezuelané jsou i nadále tlačeni z digitálního útesu do technokratické tyranie. Právě letos v březnu prezident Maduro oznámil, že minimální mzda v zemi bude nyní vázána na digitální měnu.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů