Geert Vanden Bossche – Rizika plošného očkování proti Covidu-19

Ve zkratce...

Geert Vanden Bossche, vývojář a zastánce vakcín, sdílí svoje podněty o rizicích plošeného očkování proti covidu a vyzývá k jeho okamžitému zastavení. Ve videu jednoduše a detailně vysvětluje, proč tato očkovací kampaň představuje pro lidstvo obrovské nebezpečí.
Facebook
Telegram
VK

Přepis:

Philip McMillan: Zdravím a dobrý večer všem… nebo odpoledne, podle toho, kde se nacházíte. Dnes budeme mluvit o důležitém tématu. Mám to potěšení, že tu se mnou je Geert Vanden Bossche z Belgie. Jde o to, že Geert je skutečně mezinárodní vývojář vakcín a je tady, aby s námi sdílel důležité a unikátní perspektivy o tom, kde se nyní nacházíme s ohledem na pandemii covidu-19. Je mi potěšením, že tu se mnou jsi, Geerte. Jak se máš?

Dr. Bossche: Mám se dobře, děkuji za pozvání, Philipe.

Philip: Skvělé, skvělé. Jako první podle mě musíme objasnit to, že musíme vysvětlit, že jsi někdo, kdo je v oboru vývoje vakcín. Jaké je v tomto oboru pracovat?

Dr. Bossche: Pokud jde o vakcíny, moje profesní zkušenosti jsou z vakcinačního průmyslu a také z neziskového sektoru. Spolupracoval jsem s Nadací Billa a Melindy Gatesových, a s Gavi, a zejména jsem se zaměřoval na vakcíny pro globální zdraví. Také jsem pracoval s několika různými vakcinačními společnostmi, které vyvíjí v podstatě preventivní vakcíny.

Můj hlavní zájem byl vždy v navrhování vakcín. V konceptu… jak můžeme pomoct imunitnímu systému způsoby, které jsou do určité míry efektivnější než naše současné konvenční vakcíny.

Philip: Tohle je tedy práce, ve které jsi byl… vyvíjel jsi vakcíny. Také jsi pracoval na vakcíně proti Ebole, což je jeden z velmi nebezpečných virů na světě. Jak to funguje? Je to snadné?

Dr. Bossche: Abych to uvedl na pravou míru, byl jsem koordinátor programu pro Ebolu v Gavi, takže jsme byli v kontaktu s několika vakcinačními společnostmi, které vyvíjely vakcínu proti Ebole, protože pro Gavi bylo důležité vytvořit správnou vakcínu, aby se tato vakcína začala podávat v západo-afrických zemích, které před pár lety měly vážnou krizi s Ebolou.

Nešlo tedy o operační, praktickou práci, ale spíše role v koordinaci, ale také role vyhodnocování, jaký bude dopad použití některých těchto vakcín na větším počtu lidí a v oblasti, kde probíhá epidemie, protože to je velmi specifická situace.

Philip: Ano. Ve skutečnosti jsme v posledních 100 letech měli velký úspěch s některými velkými průlomy v očkování… neštovice, spalničky, příušnice, zarděnky, obrna. Ale měli jsme problém s ostatními vakcínami. Aniž bychom zacházeli do detailů, protože je to těžké vysvětlit, ale existuje rozdíl mezi tím, jak viry fungují, kdy proti některým je snadnější vytvořit vakcínu?

Dr. Bossche: Podle mě musíme rozlišit mezi tím, čemu říkáme akutní sebe-omezující onemocnění, což jsou onemocnění, které přirozeně dospějí konce, v tom smyslu, že jedinec ve výsledku eliminuje patogen. Někteří samozřejmě mohou zemřít. Ti, co přežijí, ten patogen ve výsledku eliminují. To je drtivá většina vakcín, které jsme prozatím vyvíjeli. Nemusím ti vyprávět, že s ostatními viry, kde jasně vidíme, že se šíří naprosto odlišně… například se šíří od buňky k buňce, mají tendenci být více nitrobuněčné, mají tendenci způsobovat chronické nákazy, kdy nejsou akutně sebe-omezující, ale chronické, a to je mnohem obtížnější… hlavním důvodem je, že většina vakcín, které vyvíjíme, jsou stále vakcíny založené na protilátkách.

Potřebujeme protilátky v krvi, nebo aby se protilátky dostaly do sliznice, aby zachytily patogen a neutralizovaly ho. Některé další bakterie a viry mají velmi zákeřnou strategii v tom smyslu, že se skrývají v buňkách, dokážou proniknout přes sliznici přímo do buněk, a z buněk se například mohou dostat do lymfatických žláz. Takže jsou chráněné před protilátkami, což to dělá velmi obtížné.

Víme, že do určité míry je dokážeme zachytit v krvi, ale ony neustále mutují a protilátkám uniknou. Kvůli tomu je to mnohem obtížnější… je to také důvod, proč nemáme vakcínu proti rakovině, která by byla úspěšnou samostatnou terapií.

Philip: Ano, rozhodně. To nás přináší do místa, kde se nacházíme s ohledem na covid-19. Nyní jsme schopni se ohlížet zpět na rok 2020 a na pandemii, a odkud jsme začali. Vždy jsem říkal, že v době, kdy pandemie začala, kdy se rozšířila z Číny do Itálie, Evropy, Británie… myslel jsem si, že jediný způsob, jak to zvládneme, je skrze lockdown, a zabránit šíření tohoto nebezpečného viru.

Musíme poodstoupit a zeptat se, jestli ta rozhodnutí byla správná, ale jak jsme říkali, s odstupem času se člověk na věci dívá jinak. Co bys řekl teď, jak se díváme zpět na tehdejší rozhodnutí? Byli jsme na správné cestě? Udělali jsme chyby?

Dr. Bossche: Upřímně řečeno… od samotného začátku, a je spousta lidí, kteří tohle dokážou potvrdit, vždy jsem říkal, že je špatný nápad dělat lockdown, který by také ovlivnil mladší lidi. Že bychom zabránili mladším lidem, aby byli mezi sebou v kontaktu, aby byli vystaveni… protože pamatuj, velký rozdíl – tehdy – byl samozřejmě ten, že jsme měli kmen viru covid, který koloval v prostředí, a který nebyl vysoce infekční jako ten kmen, který vidíme nyní. Samozřejmě když se do populace dostane nový virus, okamžitě napadne lidi, kteří mají slabou imunitu.

A víme, o jaké lidi jde… jde převážně o starší lidi, lidi, kteří už mají nějaká onemocnění, nebo kteří mají oslabenou imunitu, atd. Samozřejmě byla správná věc, ochránit tyto lidi a aby byli v izolaci. Ale musíme rozlišit… což jsme nedělali… mezi těmi lidmi, kteří mají silnou vrozenou imunitu… když vidíš člověka, tak nevíš, jakou má imunitu, ale víme, že mladší lidé mají poměrně obstojnou vrozenou imunitní odpověď, a tudíž jsou přirozeně chráněni a dokonce víc… Pokud přijdou do kontaktu s koronavirem, posílí to jejich přirozenou imunitu.

Tudíž, od samotného začátku, jsem nesouhlasil se zavíráním škol, univerzit, a s tím, že mladí lidé nemohli být spolu v kontaktu. Situace je samozřejmě naprosto jiná, pokud jde o zranitelné lidi. Virus přijde do populace… není proti němu žádná imunita, protože nikdo s ním nebyl v kontaktu. Mladí lidé mohou spoléhat na svoji dobrou vrozenou imunitu, staří lidé… u nich je ta vrozená imunita slabší, nahrazuje se specifickými antigeny, specifickou imunitou… tyto staré lidi samozřejmě bylo třeba chránit.

Ale trvalo dlouhou dobu, než jsme pochopili, jaká interakce probíhá mezi virem a imunitou. Byl velký zmatek, hodně chyb… myslím tím při pohledu zpět… a to také vedlo ke špatnému řízení hned od začátku.

Philip: S tím řečeno, a s tím, kde se nyní nacházíme… jak se celý svět blížil k vánočnímu období, počet případů stále stoupal, země se snažily zavést lockdown, povinné roušky, atd. Ale všichni jsme doufali, že přijdou vakcíny a ten cyklus přeruší. Tady v tom, na základě své odbornosti, zastáváš odlišný názor ohledně toho, jak jsme měli přemýšlet o vakcínách tehdy a i nyní. Jak na to pohlížíš?

Dr. Bossche: Moje perspektiva byla a stále je ta, že když jdeš do války, měl bys mít jistotu, že máš správnou zbraň. Samotná zbraň může být skvělá zbraň… a to říkám o současných vakcínách, tuto vakcínu vyráběli geniální lidé, během krátké doby, s regulačním schválením a tím vším… samotná zbraň je skvělá. Ale otázkou je, jestli je tohle správná zbraň pro druh války, která nyní probíhá? A moje odpověď je, že rozhodně ne. Protože tohle jsou preventivní vakcíny, a preventivní vakcíny by typicky neměly být podávány lidem, kteří jsou vystaveni vysokému infekčnímu tlaku.

Nezapomeň, že tyto vakcíny podáváme v zápalu pandemie. Jinými slovy… zatímco připravujeme svoji zbraň, jsme plně napadáni virem… ten virus je všude. To je velmi odlišný scénář, než takovou vakcínu používat za podmínek, kdy očkovaní nejsou vystaveni viru. Tohle říkám, že když máš vysoký infekční tlak, je velmi snadné, aby se virus šířil mezi lidmi.

Pokud se ale tvoje imunitní odpověď aktivuje… jak vidíme u lidí, kteří dostali první dávku, kdy protilátky nejsou plně vyzrálé, možná jich není tolik, takže jejich imunitní odpověď je sub-optimální, ale jsou uprostřed této války. Zatímco jejich imunitní odpověď se aktivuje, virus je napadá. A pokaždé… tohle je jako z učebnice… pokaždé, když máš imunitní odpověď, která je sub-optimální, v přítomnosti nákazy, v přítomnosti viru, který toho člověka nakazí, tak riskuješ imunitní únik, což znamená, že virus může uniknout tvé imunitní odpovědi.

A proto říkám, že tyto vakcíny… samy o sobě jsou samozřejmě skvělé… ale používat je uprostřed pandemie, a ještě k tomu plošně očkovat, protože pak během krátké doby poskytneš lidem vysoký počet titrů protilátek, takže virus bude pod obrovským tlakem. Na tom by nezáleželo, pokud bys mohl zabránit nákaze… ale tyto vakcíny nezabraňují nákaze, chrání před nemocí. Bohužel se nedíváme dál než za špičku svého nosu v tom smyslu, že hospitalizace… což je to, na čem záleží… dostat lidí pryč z nemocnice.

Ale mezitím si neuvědomuješ, že během této pandemie pomocí svými zásahy dáváme příležitost viru, aby uniknul imunitnímu systému, což je samozřejmě velmi, velmi nebezpečná věc, zejména když si uvědomíš, že tomuto viru stačí 10 hodin, aby se rozmnožil. Pokud budeš tvořit nové vakcíny proti novým infekčním kmenům, nepodaří se nám ten virus dostihnout… je to nemožné. Virus nebude čekat, než budeme mít ty nové vakcíny připravené. Tato věc pokračuje… jak jsem říkal, jde o to… pokud tohle budeš dělat uprostřed pandemie, je to obrovský problém.

Tyto vakcíny jsou skvělé, ale nejsou vytvořeny pro podávání milionům lidí uprostřed pandemie. To je to hlavní.

Philip: Je tohle obdoba… protože to zmiňuješ ve své práci… je to obdoba používání buď částečné dávky antibiotik při bakteriální infekci, kdy se pak tvoří bakterie odolné vůči antibiotikům? Je tohle ten příklad, na který narážíš?

Dr. Bossche: To je dobrá paralela, kterou používám v článku, který jsme právě zveřejnili na LinkedInu, který je otevřen pro všechny… je to čistá věda. Protože jak jsi říkal, Philipe, jde o to, že pravidlo je velmi prosté… to stejné s antibiotiky… ani antibiotika nemusí mít dobrou shodu s bakterií, což není dobré, a proto děláme antibiogramy, abychom nejprve identifikovali, o jakou bakterii jde, a pak vybereme antibiotika. Musíme mít dobrou shodu, jinak ty bakterie budou odolávat. Když to srovnávám se současnou situací, máme dobrou shodu s našimi protilátkami? Ne. V tuto chvíli už nemáme dobrou shodu, protože máme tyto skoro heterologní varianty, které se liší od původního kmenu (viru), takže shoda už není moc dobrá, a tudíž vidíme, že lidé jsou stále chráněni, ale už se toho viru zbavují. To je jedna věc.

Další věc je samozřejmě kvantita… říkáš lidem, aby brali antibiotika podle předpisu, a pokud se budou cítit dobře, neznamená to, aby je přestali užívat. To stejné tady… uvedu jeden příklad. Pokud dáš dostatku lidí jednu dávku… už jsou v procesu aktivování svých protilátek, které stále potřebují plně dozrát, atd… tohle je sub-optimální situace. Dáváme je do sub-optimální situace s ohledem na jejich imunitní ochranu, a na druhé straně jsou uprostřed války. Jsou plně napadáni těmito vysoce infekčními variantami. Je to velmi jasné, že tohle způsobuje imunitní únik, a ve výsledku způsobí rezistenci vůči vakcínám. Chci tím říct, že ano, je to velmi podobné, až na jeden rozdíl. Virus potřebuje živou buňku… pokud se způsobuje imunitní únik, ale virus nemá šanci přeskočit na někoho jiného, co na tom sejde?

Ta situace je teď jiná, protože jsme uprostřed války. Je tu vysoký infekční tlak, takže pravděpodobnost, že imunitní únik okamžitě najde další živou buňku, což znamená dalšího hostitele, je velmi vysoká… je to téměř definice pandemie.

Jestli se Vám líbí překlady, zvažte přispění na jejich tvorbu, děkuji. David

Philip: Ano. Nadnáší to prostou otázku, kterou nám tady někdo poslal. Ta zní: „Dává to naprostý smysl. Co máme tedy dělat?”

Dr. Bossche: Tato otázka je velmi snadná. Musíme dělat lepší práci, když jsme konfrontováni se situací, která se zdá velmi dramatická, jako epidemie. Naše generace nezažila období, kde byly epidemie nebo pandemie. Okamžitě tedy podnikáme akci a skáčeme na nepřítele s nástroji, které máme, než abychom analyzovali, co se skutečně děje? A jedna věc, která mi přišla velmi zajímavá, byla… a je to něco, co nebylo moc pochopeno… víme, že spousta lidí jsou bezpříznakově nakažení, takže jsou nakažení, ale nemají vážné příznaky… mohou mít mírné příznaky respiračního onemocnění. Otázkou tedy je, co se u těch lidí přesně děje, že ten virus dokážou eliminovat?

Eliminovali ho… týden nebo tak nějak ho budou přenášet a zbavovat se ho, a pak ho eliminují. Můžeš si říct: Jasně, to víme. Ale počkej… protilátky přijdou později. Nejprve se viru zbavuješ, a pouze poté se začnou tvořit protilátky. Protilátky tedy nemohou být zodpovědné za eliminování viru. Co je tedy zodpovědné za eliminování viru? Naštěstí máme řadu geniálních vědců, nezávislých vědců, kteří nyní více ukazují, a je rostoucí počet důkazů, že co se ve skutečnosti děje, je to, že s virem se vypořádají NK-buňky.

Takže NK-buňky… virus se dostane do buněk a začne se množit, ale NK-buňky se aktivují a zabijí buňku, ve kterém se virus množí. Jak říkám, virus potřebuje živou buňku… tu buňku zabiješ, virus zmizí, konec. Máme už řešení v patogenezi… někteří lidé ho eliminují.

Philip: Jen chci objasnit, protože když říkáš NK-buňky, někteří nemusí vědět, o co jde. Myslíš ne-zabijácké buňky? Je to specifická skupina..

Dr. Bossche: Ne, jsou to zabíječské buňky.

Philip: Ano, omlouvám se.

Dr. Bossche: Zabíječské buňky, speciální skupina bílých krvinek, které se postarají o virem nakažené buňky. Ano, máš pravdu… sám jsem viděl v klinické praxi, že velmi staří lidé, u kterých očekáváš, že ten virus bude mít na ně silný vliv, ale měli jen pár příznaků a pak byli v pořádku. Tělo je schopno se v ho v některých případech zbavit.

Philip: Nadnáší to skutečnost, o které mluvím, a tou je, že jsme nevěnovali dostatek času porozumění, jak ten virus tělo ovlivňuje, a porozumění, jaký vliv bude mít pandemie na svět. Veškerý svůj čas jsme se dívali jen na řešení… byla to chyba?

Dr. Bossche: Samozřejmě, tohle byla největší chyba… nejsem si jistý, jestli dost lidí chápe… a abych byl upřímný, patřil jsem mezi ně… nejsem si jistý, jestli dost lidí chápe, jak se vyvíjí přirozená pandemie, a proč máme první vlnu, druhou vlnu a tuto třetí vlnu. Tyto vlny onemocnění, úmrtnosti a morbidity se přesouvají z jedné populace na druhou.

Například druhá vlna… to stejné se dělo s chřipkou během 1. světové války, kdy v podstatě mladší lidé umírali v zákopech na chřipku než na zranění nebo něco takového. Takže nejprve staří… mají slabou imunitu, atd., pak se úmrtnost a morbidita dostala mezi mladší lidi, a pak se vrátila zpět k lidem, kteří mají protilátky. Musíme to nejprve pochopit… proč se například najednou tato vlna úmrtnosti a morbidity změnila? Proč jsou tři vlny? Jaké to má vysvětlení? A jak to, že někteří jsou přirozeně chránění, a ostatní nejsou? Jaké jsou tyto mechanismy… o jaké molekulární mechanismy jde? Protože když děláš vakcíny, ve výsledku bude docházet k interakci na molekulární úrovni. A tohle jsme se nesnažili pochopit… jen jsem vysvětloval, že nerozumíme naší zbrani, protože nechápeme, že preventivní vakcíny by neměly být použity uprostřed epidemie, a nechápeme přesně, co virus dělá. Jdeme tedy do války a neznáme svého nepřítele, nerozumíme strategii svého nepřítele, a nevíme, jak naše zbraň funguje. Jaký průběh to pak může mít…? To je ten základní problém.

Philip: Chápu to a naprosto to přijímám. Současně stále přemýšlím, že kdyby vlády nějakým způsobem nereagovaly, protože je třeba vidět, že něco dělají, Zdá se, že jsou v bezvýchodné situace… pokud nic neudělají, budou kritizovány, a když něco udělají, budou kritizovány. Dalo by se to tak říct?

Dr. Bossche: Nemyslím si… jak se jmenuje ten člověk… Hippokratés… Znáš pravidlo?

Philip: Nejprve neubližuj.

Dr. Bossche: Ano. No… Nezáleželo by na tom, kdybys začal očkovat lidi, a i kdyby to nefungovalo. Problém je, že vyvoláváme odpověď dlouhověkých protilátek, a ve skutečnosti víme… tohle nejsou moje znalosti, vše je zveřejněné, ale problém je, že jsme nesložili části hádanky dohromady. Skutečností je, že tyto dlouhověké protilátky, které mají vysokou specificitu pro virus, přebíjí naše přirozené protilátky. Naše přirozené protilátky mají široké spektrum, ale mají nízkou afinitu.

Tím, že tohle děláme… i když tvoje protilátky už nefungují, kvůli rezistenci, nebo kmeny jsou příliš odlišné od původního kmene… tyto specifické protilátky (z vakcíny) budou stále přebíjet tvoje přirozené protilátky. To je obrovský problém… jak jsem říkal, přirozené protilátky ti poskytují širokou ochranu. Tato ochrana… ano, není specifická pro určitý kmen… ale na tom nesejde, jaký kmen dostaneš, nebo jaký koronavirus je v prostředí… ochrání tě, pokud samozřejmě tuto úroveň vrozené imunity nepotlačíš, nebo pokud není samozřejmě přebita dlouhověkými specifickými protilátkami. A tohle není ten případ, kdy se udělá chyba a zkusíme to znovu… ne, tady se způsobuje poškození.

Tohle se liší od léků… očkovat někoho je jako instalovat nový software na tvůj počítač. Nezapomínej… tyto protilátky budou povolány zpět kdykoliv, kdy přijdeš do kontaktu s koronavirem. Tohle nemůžeš jen tak vymazat. Tohle je velmi vážné. Je to vážné.

Philip: Tohle je důležitý poznatek, protože když jsem se díval na výzkum ohledně výzev, kterým čelili s prvotním SARSem, který způsobil první epidemii, a pokusili se vyvinout vakcíny proti němu, tak při jejím testování na fretkách zjistili, že když ty fretky znovu vystavili koronaviru, měly na něj velmi vážnou reakci. Je tohle, co říkáš? Že se vystavujeme pozici, kdy pak můžeme mít mnohem vážnější onemocnění, i kvůli virům, které by normálně měly být neškodné?

Dr. Bossche: No, Philipe, vidíš moji vášeň a přesvědčení… jsem ten poslední, který by kritizoval vakcíny z hlediska toho, jestli by v nějakém ohledu mohly být nebezpečné, protože by způsobovaly zhoršení průběhu onemocnění kvůli protilátkám, které se dobře neshodují s koronavirem, vůči kterému jsou vystaveny, atd… vím, že jsou o to, hlášení a spoustu různých názorů… ale já si myslím, že to, o čem nyní mluvíme, problematika epidemie nebo pandemie, kdy máš populaci, která je během pandemie v nulovém bodě, a z velké části kvůli naším zásahům, a která neaktivovala imunitní odpověď… tohle je už vážné… tohle je vážnější než jeden nebo jiný nepříznivý účinek, který by vakcína mohla vyvolat… nechci to zlehčovat.

Ten účinek může také ale vyvolat to, že lidé mají protilátky, které se už dobře neshodují s kmenem, kterému jsou vystaveni, a tudíž ten virus nebude neutralizován… postavili komplex, který může dokonce zesílit virový vstup do náchylných buněk a zhoršit průběh nemoci. To je možné, ale problém, o kterém mluvím, je globální problém. Nejde o to, že jedinec bude mít nepříznivý účinek. Jde o globální problém, kdy děláme tento virus stále více infekčním, protože mu neustále dáváme šanci a příležitost, aby uniknul imunitnímu systému, a kdy se dostane na úroveň, kdy je tak infekční, že ho nedokážeme kontrolovat… tyto vysoce infekční kmeny… někteří si myslí, že virus se uklidní a že několikrát zmutuje, a pak bude na nás mírný. To se nestane… tento vysoce nakažlivý kmen takový zůstane… nedojde najednou ke spontánní mutaci, která tento virus znovu udělá neškodným. Takový virus by měl konkurenční nevýhodu… nemohl by už být dominantní. To se tedy nestane. Mluvíme o velmi vážném problému.

Philip: Takže… tuto otázku jsem viděl mnohokrát, a lide se mě na ni ptají. Blížíme se období, kdy si lidé budou tyto vakcíny muset vzít. Tak to zatím vypadá… buď v kontextu práce, nebo v kontextu cestování. Na základě toho, co říkáš, tohle je bezvýchodná situace. Co tohle znamená?

Dr. Bossche: Je to velmi jasné, co tohle bude znamenat. Zvažme důsledky tohoto, jak na úrovni populace tak na úrovni jedince. Pochopil bych, že pro populaci to možná není ta nejlepší věc, ale na úrovni jedince je to v pořádku… není to jednoduchá otázka. Ale ve skutečnosti je to opak… není to opak, je to škodlivé jak na úrovni populace tak na úrovni jedince.

Pokud jde o úroveň populace, jak jsem říkal, čelíme vysoce nakažlivým kmenům, které už teď nedokážeme ovládat, protože když někoho očkujeme, děláme z toho člověka možného bezpříznakového přenašeče, který se toho viru zbavuje. Ale na úrovni jedince… právě jsem říkal, že když máš tyto protilátky, a v určitou chvíli… a lidé mě v tomto mohou zpochybnit, ale realita to dokáže. Teď jsme podle mě velmi blízko k očkovací rezistenci. Lidé už začínají vyvíjet nové vakcíny proti těmto kmenům… ale říkal jsem… necháš se očkovat a můžeš říct, že se nic nestalo. Ne.

Současně přicházíš o nejcennější část tvého imunitního systému, kterou si dokážeš představit. A to je tvoje vrozená imunita. Protože přirozené protilátky budou převálcovány těmito antigen-specifickými protilátkami, které se navážou na virus. A to je dlouhotrvající potlačení, a tím přijdeš o každou ochranu proti jakékoliv virové variantě nebo variantě koronaviru, atd. Tohle znamená, že ti nezbude žádná imunitní odpověď… tvoje imunita zmizí. Protilátky už nebudou fungovat a tvoje vrozená imunita bude kompletně převálcována. A tohle vše v době, kdy v prostředí kolují vysoce infekční kmeny. Myslím tím… pokud to není dostatečně jasné, nechápu to.

A lidé… prosím, přečtěte si to, co jsem zveřejnil, protože to je čistá věda. Jak všichni ví, jsem velmi vášnivý zastánce vakcín. A vakcíny vůbec nekritizuji, ale prosím použijte správnou vakcínu na správném místě, ale nepoužívejte ji během pandemie na milionech lidí. Za tohle zaplatíme obrovskou cenu. Začínám být dost emotivní, protože myslím na své děti, na mladší generaci… to, co děláme, je nemožné… nechápeme pandemii. Děláme z ní umělou pandemii… kdo dokáže vysvětlit, odkud pochází tyto vysoce infekční kmeny? Nikdo to nedokáže vysvětlit… já to dokážu vysvětlit.

Ale v předchozích pandemiích, v přirozených pandemiích jsme tohle nezažili. Nezažili jsem to, protože imunita byla pokaždé dostatečně nízká, takže virus nemusel uniknout… na konci pandemie, jak se věci uklidnily, vznikla kolektivní imunita, stejný virus stále koloval. To, co nyní děláme, je to, že tento virus honíme který se stává více nakažlivým… tato situace se naprosto vymkla kontrole. Máme teď mnoho bezpříznakových lidí, co se toho viru zbavují… pokud jsou očkovaní, nebo mají protilátky z dřívějšího onemocnění, už tyto vysoce infekční varianty nemohou kontrolovat. Chápe někdo ty křivky? Vidím všechny tyto špičkové vědce, jak se dívají na tyto křivky, tyto vlny, jakoby se někdo jiný díval na měnovou křivku na burzovním trhu. Dokážou jen říct: Jde nahoru, stabilizuje se, možná klesne, možná bude růst… To není věda… nemají žádné ponětí. Ani neví, jestli křivka bude exponenciálně růst, nebo jestli bude klesat, apod. Jsou naprosto ztraceni a to je nesmírně děsivé.

To je chvíle, kdy jsem si řekl, že je třeba to analyzovat… ale tito lidé nechtějí poslouchat, což je ten problém.

Philip: V podstatě riskuješ svoji reputaci, protože máš k tomuto vážně co říct… mohu ti zaručit, že žádná vláda, žádný zdravotnický systém nebude chtít slyšet, co říkáš. Ve skutečnosti skoro dáváš palivo do ohně pro odpůrce vakcín, kteří tu vakcínu nechtějí.

Dr. Bossche: Ne, ne… očividně jsem také mluvil o tom, že… očividně jim říkám, že v tuto chvíli… v tuto chvíli je to tak nepodstatné. Ať už jsi zastánce nebo odpůrce očkování… tady jde o vědu, jde o lidstvo. Neztrácejme čas kritizováním lidí… můžeš být odpůrce očkování, můžeš být stalker, můžeš být… rádi lidi stigmatizujeme, protože pak se s nimi už nemusíš obtěžovat. „Oh, ten člověk je odpůrce vakcín. Dobře, toho není třeba poslouchat.” „Oh, je stalker, nebudem ho poslouchat.” Tato diskuze je v tuto chvíli naprosto nepodstatná. Jde o lidstvo. A samozřejmě jsem vášnivý… jde o tvé děti, tvoji rodinu, moji rodinu, jde o všechny. Riskuji tím vše, protože já jsem si svůj výzkum udělal, a tohle je jednoduše morální povinnost.

Philip: Páni… je velmi málo, co může člověk říct… jak jsem říkal, když uvedeš, že jsi v oboru vývoje vakcín, a pomáháš lidem se chránit proti nákazám skrze používání vakcín, a v této situaci říkáš, abychom očkovat přestali, že děláme špatnou věc, je velmi těžké si tě nevyslechnout. To je pravda.

Dr. Bossche: No, Philipe… odpověď je velmi prostá. Tohle je lidské chování. Pokud panikaříme, něco uděláme, a snažíme se sebe přesvědčit, že je to ta správná věc, dokud nevznikne naprostý chaos a naprostá pohroma. Lidé říkají: Ale politici nejspíše řeknou, že jim radili vědci, a vědci možná ukážou na někoho jiného… ale nyní jsme v situaci, kdy žádám každého vědce, aby se podíval a prozkoumal, co jsem sepsal, aby provedl vědu a prostudoval přesně to… nazval jsem to imunitní patogeneze onemocnění… jsem rád, když si lidé věci sami prozkoumají.

Pokud ta věda není správná, pokud prokážou, že se mýlím, přiznám to. Ale mohu ti říct, nedával bych v sázku svoji reputaci a kariéru, pokud bych nebyl na 100 % přesvědčený… a nejde o mě. Jde o lidstvo. Lidé nechápu, co se současně děje. Máme povinnost, tohle vysvětlit, a svoji práci jsem zveřejnil na LinkedInu a zvu všechny nezávislé vědce, aby se na ni podívali, protože mikrobiologové, imunologové, genetikové ji snadno pochopí… biochemikové, biologové… všichni tito lidé, kteří mají základní znalosti, to pochopí… není to raketová věda. Se základní znalostí biologie by měli být schopni tohle pochopit. Mohu pouze vyzvat tyto lidi, aby se postavili jako nezávislí vědci, a aby sdíleli svůj názor.

Philip: Ano. Teď někdo sdílel dlouhý komentář o vrozené imunitní odpovědi. „Falešná nadměrná reakce vrozené imunitní odpovědi vede ke škodlivým účinkům u lidí, co jsou nakažení koronavirem.” Myslím si, že jsi tohle skvěle vysvětlil. Jen slyšet tvoje vysvětlení, tu vášeň, zaměření se na vědu… to je podle mě nejvíc, co můžeš udělat. Myslím si… už nechci říkat něco dalšího, protože nechci ztratit tu vášeň, kterou jsi právě projevil. Jak moc toho děláš ve snaze něco změnit s ohledem na dopad, který v této pandemii máme. Moc si toho ceníme, Geerte. Vážně si toho ceníme.

Doufám, že tohle bude sdílet dostatek lidí. že si to poslechnou… jsem napojen na spoustu vědců… prosím, oslovte Geerta, podívejte se na jeho práci, a uvidíte, co na to řeknete. A jak jsi říkal, dělejme rozhodnutí založená na vědě. To je to nejlepší, co v tuto chvíli můžeme udělat. Skvělé. Geerte, moc ti děkuji. Doufám, že si v blízké budoucnosti zase promluvíme, abychom zase více rozvedli, o čem jsi mluvil.

Dr. Bossche: Děkuji Philipe.

Philip: Skvělé.

Překlad: David Formánek

Prezentace o covid vakcíně od dr. Bosscheho

Profil dr. Bosscheho na LinkedInu

Zdroj

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

4 komentáře

  1. Mohu se zeptat na nějaké informační zdroje ohledně pana Geert Vanden Bossche, kde působí apod.? Při prozkoumávání na internetu jsem o něm nenašla vůbec žádné informace. Děkuji.

    1. ac GVB .. unikl Vasemu patrani po nem na netu, presto tu nekdo neco.. praci GVB zjevne vysoce aktualni uvadi, publikuje, to je jedna vec sama o sobe. A druha vec je, co pise a s jakou relevanci, jsme schopni ji a to skutecne .. uvidet, ve svem zajmu. Nic proti patrani po tomto autorovi, se stejnou vehemenci je mozne patrat po jakemkoliv autorovi, jeho absence na netu je pro Vas znepokojiva? sverte se nam jak zrejme odborna recenzentka.., dekujeme

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů