Highwire – Testy vakcín VS testování raket na Mars

Ve zkratce...

Elon Musk může mít velké naděje pro let s lidmi na Mars, ale jak jedna raketa za druhou z jeho firmy SpaceX explodují, byla by veřejnost ochotná riskovat svoje životy, aby byla součástí tohoto nikdy předtím neuskutečněného experimentu?
Facebook
Telegram
VK

Přepis:

Máme tu skutečný potenciál pro pokrok světa a pokrok lidí. A podle mě to nic nepředstavuje v některých ohledech více, než sledovat tuto snahu se dostat na Mars, čemu je Elon Musk oddaný. Co vím, tak Jeff Bezos se do této snahy chce zapojit. Spousta lidí chce rozšířit lidskou zkušenost na druhou planetu. Ale jak jsme posledních několik měsíců nebo let sledovali SpaceX, nevycházelo to přesně tak, jak se plánovalo. Pokud jste viděli některé ty pokusy dostat raketu, která je připravená letět na Mars… je očividné, že mají potíže ji vůbec dostat ze země. Naštěstí se jedná o automatizované události, a nikomu během toho není ublíženo.

Ale jak jsem to sledoval, říkal jsem si, jak dlouho bude trvat, než budeme připravení letět do vesmíru, letět na Mars… máme tam teď průzkumné vozítko. A byl jsem v šoku… když jsem před pár dny viděl tento titulek. Tohle je z časopisu Science Genius: „SpaceX je připraven poslat první lidi na Mars.” Píšou v něm: „Po tom, co vypadalo jako několik neúspěšných vypuštění raket SpaceX, které skončily explozí, Musk nyní tvrdí, že přišli na problémy v jejich návrhu rakety, a jak řekl v posledním rozhovoru: ‚Jsme připraveni letět na Mars.‘ Z 1000 dobrovolníků se vybralo 100 lidí, kteří představují každou pozici, která na nové planetě může být potřebná, od stavitelů po učitele a dokonce odborníka na opravy toalet.

Ale Musk se vyjádřil jasně: „ano, tohle jsou jen obyčejní lidé, ale i tak budou muset prokázat nějakou duševní a fyzickou sílu, aby byli mezi finálními 30, kteří se vydají na historický let.” Jak je tato raketa velká? Každopádně… „Když dostal otázku, jestli let připraven na tohoto 4. července není možná trochu uspěchaný, Musk odpověděl: ‚Jakmile je věda zavedená, jakmile víte, jak danou práci udělat, jsem přesvědčen, že je neetické čekat ani o moment déle. Dobrovolníci pro tuto ohromující misi ve mně věří a já věřím v ně… to je vše, na čem záleží.” Má s tím někdo problém? Doufám, že máte, protože ten článek jsem napsal já. Je to falešný článek… pro ty, kteří už chtějí vyšilovat a skákat z okna…

Chci tím ale na něco poukázat. Jak jsem sledoval, jak ty rakety explodovaly, a přemýšlel jsem, jak dlouho bude trvat, než uskutečníme tento sen, dostat se na Mars, také jsem přemýšlel nad tím, kolikrát explodovaly zvířecí studie ve vývojovích fázích vakcíny proti koronaviru v posledních 20 letech… pokaždé! Poslední raketa doslova explodovala o den později, co Trump ohlásil operaci Warp Speed u lidí, a ihned jsme vakcínu začali dávat lidem… a nezáleželo na tom, kolik lidí dostalo obrnu lícního nervu, kolik bylo případů anafylaxe nebo úmrtí v prvních pár dnech.

Rozhodně jsem to nestudovali dostatečně dlouho, abychom věděli, jestli je na Marsu kyslík, nebo v tomto případě, jestli zemřete na rakovinu nebo protilátkově závislé zesílení. Na nic z toho nepřišli, ale teď stovky milionů lidí stojí v řadě, aby se dostali na loď do budoucnosti, o které vůbec nevíme, jaká bude. Když jsem ta videa sledoval… Musk má naštěstí dostatek financování, protože to vypadá, že to bere s humorem a říká, že očekává, že explodují, že se z těch explozí něco učí, a že je to součástí procesu, ať už je to dobré PR nebo ne… tady je reálný článek z Popular Science. „Kosmické lodě SpaceX nadále explodují, ale je to vše součástí plánu Elona Muska.” Musk řekl: „Očekáváme, že explodují.

Upřímně by bylo divné, kdyby neexplodovaly.” To je zvláštní, chtít zničit něco, co je velmi drahé, ale to je Elon Musk. Dobrá… ale to jsem tím chtěl říct. Neakceptovali bychom, kdyby teď někdo posílal lidi raketou na Mars, ale přesto to děláme s touto vakcínou, s nouzovým schválením, žádné bezpečnostní studie… musíme se vzpamatovat.

Překlad: David Formánek

Zdroj

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů