Informátor odhaluje, jak Google manipuluje a cenzuruje internet (1/2)

Ve zkratce...

Informátor a bývalý zaměstnanec Googlu odhaluje, jak Google cenzuruje internet a manipuluje svůj vyhledávač k propagování určité agendy. Dozvíme se o tom, proč Google cenzuruje tzv. „falešné zprávy” a také o věhlasném slově „covfefe”, které Donald Trump zveřejnil ve svém tweetu v roce 2017.
Facebook
Telegram
VK

Přepis: Informátor odhaluje, jak Google manipuluje a cenzuruje internet

Ben a Rob: Ahoj všichni, máme pro vás skvělou show se speciálním hostem Zachem Vorhiesem, informátorem, který nedávno vystoupil v projektu Veritas a odhalil, co Google skutečně dělá. Zachu, moc ti děkuji, že jsi tu s námi na Edge of Wonder, a věnuješ čas ze svého už plného kalendáře. Víme, že děláš rozhovory všude možně.

Zach: Děkuji. Děkuji za pozvání. Je mi potěšením.

Ben a Rob: Zachu, pusťme se hned k věci. Proč ses rozhodl vystoupit a začít mluvit? Teď jak ses odhalil, tvůj celý život se změnil. Vysvětli nám trochu, co se děje, a jak a proč ses rozhodl promluvit.

Zach: Ano. Pro Google jsem pracoval 8,5 roků. Začínal jsem v projektu Google Earth a v roce 2013 jsem začal pracovat na jednom z projektů v YouTube, který pracoval na tom, umístit YouTube na herní konzole a televize. Konkrétně jsem pracoval na verzi YouTube pro PS4, Nintendo Switch a Xbox. Vše ve firmě bylo super. Média mluvila pozitivně o Googlu, jak pečují o své zaměstnance. Můžu říct, že to vše je pravda. Chovali se ke mně nesmírně dobře. Měl jsem zdarma snídaně, obědy a večeře. Zdarma masáž na vaše narozeniny. Mohli jsme pracovat na projektu 20 %, i když později už od něj více upustili. Vše bylo skvělé.

Moje výplata byla 250 tisíc dolarů ročně, a v podstatě jsem žil ve firmě a dělal svoji programovací magii. Ale to vše se v roce 2016 změnilo, kdy volby na prezidenta USA vyhrál Donald Trump. Prožil jsem pár neuspokojivých prezidentských voleb, kdy člověk, který jsem chtěl, aby vyhrál, nevyhrál. Řídím se filozofií, že to je prostě demokracie. Překousni to a zkus znovu za čtyři roky.

Předpokládal jsem, že tohle se stane, pokud Trump nepravděpodobně vyhraje. Ale to se nestalo. Poté, co Trump vyhrál, firma uspořádala pohotovostní jednání. Bože… to jednání mi otevřelo oči. To kvůli tomu, co vedoucí pracovníci v Googlu o volbách říkali. Sergey Brin (spoluzakladatel Googlu) řekl, že ho volby osobně pohoršují. Finanční ředitelka se ve skutečnosti rozplakala. Mluvila o tom, jak vzpomínala na den, kdy Trump vyhrál, jak psala emaily kolegům: „Vypadá to, že tyto volby prohrajeme.” Já na to… cože? Co myslíte, že tyto volby prohrajeme? Váš člověk nevyhrál, zkuste to znovu za čtyři roky. Vůbec se nechovali tak, že by to brali jako něco normálního. Chovali se, jakoby tohle byla vážně špatná situace, a že Amerika půjde s kopce.

Překvapilo mě, co řekl generální ředitel Sundar Pichai. Řekl, že jedna z velkých efektivních věcí, kterou během voleb dokázali dělat, bylo, pomocí algoritmů cenzurovat falešné zprávy. Já na to: Falešné zprávy? Cože? My cenzurujeme falešné zprávy? Myslel jsem, že nic necenzurujeme. Zvláštní je, že technologičtí giganti do té doby odmítaly vydávat informace o teroristech, protože říkaly, že to by vytvořilo nebezpečný precedens. Tady mluvili o tom, jak cenzurují falešné zprávy, což jsem vůbec nevěděl, že děláme. Tak jsem to začal zkoumat. Pokud cenzurují falešné zprávy, tak někdo určuje, co jsou falešné zprávy.

Google byla tehdy dost otevřená firma… teď už moc ne. Ale tehdy byla dost otevřená. Veškeré dokumenty o cenzuře falešných zpráv byly dostupné. Jako zaměstnanec na plný úvazek jsem měl přístup k jejich veřejným interním dokumentům. Tak jsem začal zkoumat, co jsou falešné zprávy, jak je definují. Našel jsem prezentaci, ve které uváděli příklad falešných zpráv, které de dostaly do facebookové sekce „trendy”. Uvědomil jsem si, že některé ty zprávy se vážně staly. Počkat, proč používají příklady zpráv, které se staly?

Dám vám příklad toho, co považovali za falešné zprávy. Za falešnou zprávu považovali skutečnost, že Hillary Clintonová posílala zbraně do Benghází pro ozbrojení teroristů ISIS. Jako někdo, kdo tyto věci nějakou dobu sledoval, jsem si řekl… ne, tohle se skutečně stalo. Existuje řada důkazů, které ukazují, že Hillary Clintonová skutečně posílala zbraně do Benghází pro teroristy ISIS, aby destabilizovali Sýrii. Zjistil jsem, že je tu něco špatně, a že to musím prozkoumat víc. Protože pokud rozhodují, že něco, co je skutečné, je falešnou zprávu, musí existovat mechanismus, který je filtruje z internetu.

Ten projekt jsem objevil. Ten projekt se jmenoval… na to se připravte… „Férovost strojového učení”

Ben a Rob: Jen použít ta slova ve stejné frázi… co to je?

Zach: Podle Googlu je internet zaujatý, rasistický a misogynní, a že oni, samozvaní určovatelé svobody, míru, prosperity a spravedlnosti budou ti, kteří budou internet filtrovat.

Ben a Rob: To mi připomíná útoky z Marsu, kdy přiletí a říkají: Přicházíme v míru, a přitom všechny zabíjí. Přesně tak.

Zach: Říkal jsem si, že tohle je špatné… Proč tohle všechno dělali kvůli Trumpovi? Vypadalo to jako přehnaná reakce, protože se prezidentkou nestala Hillary.

Celý tento humbuk dělali kvůli tomu, že se Hillary Clintonová nestala prezidentkou?! Dobře, chápu, pokud byste chtěli, aby vyhrál nějaký skvělý člověk, a ten člověk nevyhrál. Ale Hillary Clintonová?! Děláte si srandu? Tohle bylo na tom to nejdivnější. Hillary Clintonová byl důvod, proč byli tak naštvaní. Ihned po Trumpově inauguraci se začaly objevovat falešné zprávy. Pamatuji si, že na Trumpovu inauguraci přišlo nejvíce lidí. Ale všechna média sdílela fotky z toho, co vypadalo jako naprosto prázdná plocha před prezidentem. Říkali: „Trump je lhář. Dívejte!” Já sám byl na inauguraci. Byl jsem na Obamově inauguraci v roce 2008.

Ben a Rob: Já taky. Já byl na Trumpově.

Zach: Sám jsi tam byl. Víš, že tam bylo plno lidí.

Ben a Rob: Ano. Myslím si, že tu fotku udělali před začátkem. Všichni se stále shromažďovali.

Zach: Bylo to v 8 ráno.

Ben a Rob: Ano. Takže to nebyla konečná fotka.

Zach: Nebyla konečná. Tu fotku udělali v 8 ráno.

To poznáte, protože vše vypadá mrazivě a slunce nesvítí. Všichni byli namačkaní u vstupních bran. To znamená, že vstup právě otevřeli, lidi se tam hrnuli, většina z nich byla stále venku a nerozptýlili se. Média hned první den spolu tajně spolupracovala, aby vysílala falešnou verzi reality. Sean Spicer později uspořádal tiskovou konferenci, kde řekl: Ne, stojíme za tvrzením, že tohle byla největší inaugurace. Ta čísla jsme získali z počtu lidí, co vstoupili do metra.

Sean Spicer: Fotografie z průběhu inaugurace byly záměrně zkreslené, aby minimalizovaly obří podporu, která se u památníku National Mall shromáždila. Tohle bylo poprvé v historii našeho národa, co se použilo krytí k ochraně trávy. To zvýraznilo oblasti, kde lidé nestáli, zatímco v minulých letech tráva tohle zvýraznění neumožnila. Tohle bylo také poprvé, co se tak rychle použilo oplocení a magnetometry na celý památník, aby se lidé do něj nemohli dostat. Mluvilo se i o nepřesných číslech o počtu lidí. Nikdo neměl čísla, protože Sužba národních parků, která kontroluje National Mall, žádná čísla nezveřejňuje. Mimochodem, to se týká jakékoliv snahy, spočítat dnešní počet protestujících. Víme pár věcí. Projděme si fakta. Víme, že místo od pódia až po 4th Street pojme kolem 250 tisíc lidí. Od 4th Street k mediálnímu stanu je to dalších 220 tisíc.

Od mediálního stanu k Washingtonskému monumentu dalšcíh 250 tisíc lidí. Veškerý tento prostor byl zaplněný, když prezident skládal přísahu. Víme, že metro včera použilo 420 tisíc lidí, v porovnání s 317 tisíci lidmi při poslední inauguraci prezidenta Obamy. Tohle bylo největší publikum, co kdy inauguraci spatřilo, jak osobně, tak po celém světě.

Zach: Já si řekl… dobře, tohle je vážně divné. Pak se začalo mluvit o hoaxu ruské koluze. Existovala spousta investigativní práce, která přesvědčivě ukazovala, že v příběhu, který média propagovala o tom, že Rusové hacknuli DNC, byla spousta rozporů a mezer. Navzdory tomu média odmítala o těchto důkazech mluvit. Hned od začátku jsem si říkal… ty jo, vážně existuje tato tajná dohoda s médii. Vypadá to, že jejich model reality vysvětluje, co se tu děje.. je prediktivní.

Dobrý model poznáte tak, že je prediktivní. Tohle mě motivovalo. Pokud média spolu tajně spolupracují a Google je součástí této spolupráce, tak existuje někdo nad úrovní CEO, kdo tuto firmu kontroluje. Takto to celé začalo. Zjistil jsem, že projekt pro cenzuru se jmenuje „Férovost strojového učení”. Dává smysl, že by ho tak nějak nazvali. Projekt vážka, o kterém jsem říkal, že je falešný cenzurovaný vyhledávač… podle mě byl falešný, protože za 1. jsem o něm nenašel žádné informace v interních systémech Googlu.

A za 2. Proč by Google pojmenoval něco, co cenzuruje internet, podle predátorského hmyzu? Pokud bych chtěl pojmenovat něco, co bych chtěl tajně dostat do celé internetové infrastruktury, nenazval bych to Velociraptor. Nazval bych to něco jako „Iniciativa za férovost a rovnost”. Protože jak můžeš být proti férovosti a rovnosti? To samotné slovo vyjadřuje něco dobrého… máme s tím pozitivní asociaci. Takže tato férovost strojového učení mi dávala smysl. Shoduje se to s jazykem, který jsem viděl. Studoval jsem psychologii, matematiku a počítačovou vědu, takže jsem citlivější na manipulaci a propagandu.

Ihned jsem poznal, že tohle je ono. Začal jsem zkoumat, kdo je v tom zapleten, kdo je za tím, kdo to vymyslel… Odpovědí je, že to bylo vymyšleno na Stanfordu. Nějakou dobu to kvasilo, pak to převzal Googlu a začal to co nejrychleji používat. Začalo se to používat v roce 2017. Nesnažili se to ve firmě nějak skrývat. Párkrát to zmínili. Pokud jste zvídaví jako já, mohli jste si přečíst o celém systému. Nesnažili se to vůbec skrývat. Což je součástí jejich magie. Pokud to zveřejní a řeknou vám o tom, a nikdo proti tomu nenamítá, tak si lidé řeknou: „Asi je to v pořádku. Tento cenzurovaný vyhledávač je super, a pokud namítám, tak jsem za šílence.” Já takový nejsem. Věděl jsem, že tohle bude největší kontroverze v historii USA.

Existuje monopol, který vše kontroluje, čte naše emaily, sbírá naše lokační data, prodávají je tajným službám po celém světě, což jsem zjistil až později. Uvědomil jsem si, že tohle bude velká věc. Začal jsem o tom soukromě říkat influencerům v oblasti podnikání. Ptal jsem se jich, co si o tom myslí. Velmi chytří lidé byli okamžitě vyděšeni, stejně jako já. Pokud někdo… jak to říct… měl nízkovibrační myšlení, říkali: „Proč si tedy na to nikdo nestěžuje?” Ale ti hodně chytří lidé, a nebudu nikoho zmiňovat, reagovali naprosto šokovaně. Okamžitě byli vyděšeni. Věděli přesně, jaké to bude mít důsledky.

Můj osobní bod zlomu přišel…. bodem zlomu myslím to, že jsem si uvědomil, že nemohu být potichu. Nehledě na riziko, musím tohle veřejnosti odhalit. Ten bod zlomu přišel, když jsem přistihnul, jak Google maže slova ze svého arabského překladatelského slovníku, aby Trumpův tweet zněl šíleně.

Ben a Rob: Cože? Takže mluvíme o „Covfefe”?

Zach: Ano, přesně tak. Covfefe bylo slovo, dokud New York Times 1. června 2017 nezveřejnili článek, ve kterém napsali, že tohle slovo je naprostý nesmysl. Proč to tvrdili?

Protože předchozí den Trump napsal následující tweet: „Navzdory neustálému negativnímu tisku covfefe.” Google překladač tohle slovo překládal jako: „Odoláme/Vzepřeme se.” Což je arabský překlad, že? To se tvrdí, i když jiní výzkumníci říkali, že jde o výraz z doby před potopou. A že to je něco, co synové Noa říkali zkorumpovaným lidem, kteří asi vládli světu. Tohle bylo před potopou. Podle všeho byla skupina lidí, kteří kontrolovali velké oblasti světa, a tohle slovo „covfefe” říkali těm, kteří padli. Pak přišla potopa a vyhladila spoustu těch civilizací.

Ben a Rob: Páni, to jsem nevěděl. To je úžasné. Takže „covfefe” byl výraz z doby před potopou, co elitě říkal: „Jdi do hajzlu.”

Zach: Ano, to se mi líbí. Trump ten tweet zveřejnil 31. května 2017 poté, co se vrátil ze Saúdské Arábie. New York Times následující den napsali, že spousta lidí nesprávně usoudili, že tohle slovo něco znamená, ale je to ve skutečnosti nesmysl. Máme člověka, který… asi byl z Harvardu… co je na tohle expert, a říká, že tohle slovo nic neznamená. Když jsem si něco zjistil o tom údajném expertovi, ukázalo se, že byl dříve placeným dopisovatelem pro New York Times.

Takže se doslova zeptali jednoho ze svých dodavatelů, aby potvrdil příběh, který předpokládají, že je pravdivý. A nám pak říkají, že šíříme falešné zprávy. To není ještě to nejhorší. Protože Google vzal tento článek od New York Times… jeden z vedoucích pracovníků napsal designový dokument, ve kterém bylo uvedeno, že se tohoto slova musíme zbavit. Protože je bezvýznamné a lidé se mylně domnívají, že něco znamená. Navrhli dokument ke smazání toho slova. Zde je třešnička na dortu.

Skupina, která byla zodpovědná za cenzuru tohoto slova na internetu, si říkala „Tým Derrida”. Někteří z vás to slovo možná poznáváte a říkáte si: Pojmenovali se ho po francouzském filozofovi Jacques Derridovi, který byl zastáncem destrukce západní civilizace skrze manipulaci jazyka?

Moje odpověď je… možná. Je to zvláštní náhoda, že svůj tým na cenzurování pojmenovali po filozofovi, který obhajoval cenzuru k destrukci západní civilizace. On a člověk jménem Adorno založili kulturní marxismus a postmodernismus.

Ben a Rob: Všichni to jsou komunisti. Je to šílené.

Zach: Jak to začnete zkoumat hlouběji, zjistíte, že jsou zastánci myšlenky socialismu, komunismu, odstranění všech společenských tříd, a ukrývání informací, což nakonec zabilo miliony lidí.

Zabilo to 30 milionů lidí v Rusku po druhé světové válce. Rozdělení tříd nakonec zabilo 70 milionů lidí v čínské kulturní revoluci, která byla založena na této marxistické ideologii. Tito filozofové jsou ve své ideologii v souladu s marxismem. Vychází z přesvědčení, že musíme převrhnout křesťanstvo, kapitalistickou společnost k vytvoření utopie s jednou světovou vládou. Říká se tomu internacionalismus.

Ben a Rob: To je šílené… natočili jsme celou sérii videí o komunismu. V druhé epizodě jsme všem ukázali, jak doktrína Adama Weishaupta a doktrína Karle Marxa byla v podstatě identická. Oba zastávali stejné věci. Vrací se to v historii k prvním bavorským iluminátům, což se nakonec stalo schématem pro dnešní systém vymývání mozků, což je socialismus a komunismus. Kromě toho máš eugeniku, která zapadá do celého plánu hlubokého státu. To je další věc, kterou lidi nadnáší… tohle můžeme vzít do různých směrů. Také jsme natočili epizodu, kde jsme odhalili epidemii léčiv. Uvědomujeme si…

Pracoval jsem v médiích a policie se vždy ptala: Proč drogoví dealeři zabíjí svoje klienty? To jim nedávalo žádný smysl. Tato otázka mi měsíce nedala spát. Jak jsme začali s naším pořadem a zkoumat tohle, uvědomil jsem si, že je to o eugenice. Není to o penězích. Chtějí, aby se všichni v útlém věku stali závislými, vyvraždí ty lidi a nakonec vytvoří jednu globální vládu, a my jsme jen otroci systému.

Abych to vyjasnil… není to jen o penězích, protože peníze je velká část toho, co kontrolují. Nezáleží jim na tom. Pokud zemřeš, najde se někdo nový, kdo začne užívat drogy. Berou to jen jako, další člověk pryč ze světa. Teď se také šíří strach kolem globálního oteplování. Všechno tohle se děje, lidé umírají, a proto musíme udělat tyto různé věci… Když začnete zkoumat, kdo je v oblasti globálního oteplování nebo změny klimatu hlasitý, zjistíte, že to jsou stejné společnosti, které způsobují velkou část znečištění.

Například Rockefellerové a ostatní lidé, kteří sponzorují změnu klimatu, ale současně kontrolují velkou část ropného průmyslu a ostatních věcí v pozadí. Když poodstoupíte a podíváte se na svět, jak je vše řízeno, a uvidíte, jak algoritmy, Google a podobné věci dohromady fungují, je to ohromující… Pro lidi je to těžké přijmout. To je jeden z důvodů, proč děláme tento pořad, abychom tyto věci zjednodušili a prezentovali je způsobem, aby je lidé pochopili. Ve světě se děje spousta divných věcí. Mainstreamová média o nich nemluví. Proč o nich nemluvit, zveřejnit výzkum a nechat lidi, aby sami došli k vlastním závěrům? Proč nemůžeme mít takovou konverzaci?

Zach: Nechtějí ji. Společná shoda funguje jen tak, kdy se lidé v drtivé většně shodnou, a kdokoliv, kdo nesouhlasí, je vyloučen, démonizován a považován za šílence.

Tohle prokázal psychologický experiment ze 70. let s názvem „Asch experiment”. V rámci tohoto experimentu měli dobrovolníky, a instruktor nakreslil dvě čáry na tabuli, a zeptal se: Jaká čára je větší než druhá? Každý člověk, kromě jednoho, řekl špatnou odpověď. Ukázalo se, že ostatní dobrovolníci byli sami herci. Je tam ve skutečnosti jeden dobrovolník a všichni ostatní, o kterých si myslí, že jsou také dobrovolníci, jsou herci. Všichni herci dávají špatnou odpověď.

Co se podle vás stane s dobrovolníkem, když je na řadě, aby dal odpověď? V 66 % případů dá také špatnou odpověď. Následující věc je na tomto experimentu ta nejdůležitější. Pokud jeden další člověk dá správnou odpověď předtím, než je na řadě dobrovolník, efekt shody se zhroutí a dobrovolník teď většinou dá správnou odpověď. Abyste mohli mít tuto falešnou shodu, musíte ostražitě rozdrtit kohokoliv, kdo dává správnou odpověď, nebo se iluze shody zhroutí. Jakmile tento vzorec rozpoznáte a začnete hledat odpůrce ve všem, co média říká… „Globální oteplování všechny zabije.”

Co říkají odpůrci? Odpůrci ve skutečnosti dávají větší smysl než lidé v televizi. Ale počkat, proč lidé v televizi mluví o tom, co říkají odpůrci? Protože propagují agendu. Vybírají si jen lidi, kteří s jejich agendou souhlasí. Pokud s ní nesouhlasíte, jste vyloučeni, démonizováni a někdy i zavražděni.

V druhé části… Útoky v Las Vegas… lidé říkali, že tam bylo několik střelců. Překvapivě jsem zjistil, že tam byl vstup, který tam nepatřil. Máte připravené svoje konspirační klobouky? Zjistil jsem, že…

Nenechte si ujít další část a odebíreje novinky na email.

Překlad: David Formánek

Zdroj: https://bit.ly/2zqahkm

Web Edge of Wonder: https://edgeofwonder.tv/

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů