Jak moc škodlivý je váš telefon pro vaše zdraví?

Ve zkratce...

Útržek z mediální reportáže poukazující na nebezpečí záření z telefonů, které může být nebezpečné pro vaše zdraví.
Facebook
Telegram
VK

Přepis:

Průměrný Američan nyní tráví více než čtyři hodiny denně používáním chytrých telefonů. To říkají průzkumy. Skutečná čísla mohou být mnohem vyšší. To zahrnuje telefonování, surfování po internetu, kontrolu e-mailů, a dalších sto padesát věcí. Focení, posílání zpráv… Typický člověk je posedlý tím, že chytrý telefon je nezbytný, bez něj se doslova neobejdete. Odložení telefonu jen na minutu je jako ztráta dítěte v Disneylandu. Na nic jiného nemyslíte, dokud se znovu nesejdete. Ale jak je to zdravé?

Ne duševně zdravé, na tuto otázku jistě znáte odpověď, ale je fyzicky zdravé, být neustále se svým mobilem? Jak se ukazuje, nejspíše není. Několik publikovaných studií připisuje ozáření mobilních telefonů s výskytem rakoviny. Národní toxikologický program zjistil: „Vysoká expozice vysokofrekvenčnímu záření z telefonů byla spojena s jasným důkazem výskytu nádorů u potkanů.” V roce 2012 italský nejvyšší soud potvrdil rozhodnutí o existenci přímé souvislosti mezi nádorem na mozku a nadměrným používáním mobilu.

Naše důvěryhodná FCC však tvrdí, že podle našich federálních agentur se není čeho obávat, chytré telefony jsou zcela bezpečné. A tady je problém s tímto tvrzením. Když FCC testují vyzařování telefonu, umožňují společnostem testovat své telefony až do vzdálenosti 25 milimetrů (2,5 cm) od osoby, což je opravdu daleko. Příručka pro Samsung Galaxy 10 note plus například říká uživatelům, že telefon: „by měl být umístěn nejméně 1,5 cm od těla.” Kdy jste ale naposledy drželi mobil od těla v takové vzdálenosti?

Pokud nemáte hlasitý odposlech, nikdy jste nedrželi telefon tak daleko. Většinou jej máte přímo u ucha, a když ho máte v kapse tak, jak je obvyklé, je telefon od těla víceméně asi jen 2 milimetry. Soudní žaloba podaná v prosinci proti společnostem Samsung a Apple citovala svůj vlastní test z laboratoře akreditované FCC, která dokázala, že při bezprostředním kontaktu s tělem uživatele iPhone 8 měl pětkrát vyšší záření, než kolik dovolují federální limity pro expozici.

Expozice u Samsung Galaxy X8 byla třikrát vyšší. Nyní obě tyto společnosti pravidelně zobrazují reklamy podporující používání svých telefonů nebezpečnými způsoby. Reklama Apple zobrazuje ženu, která usnula a iPhone se dotýká jejího těla. Reklama Samsungu ukazuje, jak těhotná žena drží telefon přímo u břicha, aby si pořídila sonograf. 20 let od této chvíle se podíváme na tyto reklamy a hořce se zasmějeme, jako na jednu z těch reklam na cigarety a kouřících lékařů. Věřili byste tomu, že tohle dělali?

Jinými slovy, měli bychom se toho obávat, ale zdá se, že pár lidí se toho již obává. Francouzská vláda již radí, aby lidé netelefonovali dlouze s mobilem u ucha. V této zemi neexistuje téměř žádná veřejná konverzace o rizicích spojených s užíváním chytrých telefonů. Doufejme, že nebudeme muset čekat na to, až statistiky o tom budou vypovídat sami.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

3 komentáře

    1. Čo tvrdíte je nezmysel, tmárstvo a blud, nie osveta. Aj u tých druhoch vysokofrekvenčných vĺn, u ktorých bola potvrdená prípadná škodlivosť na živé organizmy je vždy rozhodujúca dávka. Tieto vlny tu vždy boli, sú aj budú. Doplňte si prosím vedomosti skôr, než zasa začnete považovať bludy za osvetu.
       
      U umelo vytvorených vysielačov elektromagnetických vĺn v pásmach, ktoré by mohli byť potenciálne škodlivé je preto rozohodujúci ich výkon…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů