Kyperská komise vyzývá k omezení používání Wi-Fi mezi dětmi

Ve zkratce...

Kyperská komise vyzývá k omezení používání Wi-Fi, bezdrátových zařízení a dalších elektronických přístrojů mezi malými dětmi.

SDÍLET →

Share on facebook
Facebook
Share on vk
VK
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Facebook zrušil stránku Otevři svou mysl i můj osobní profil (David Formánek). Pomozte prosím šíření překladů a sdílejte tento článek u sebe na Facebooku kliknutím na sdílecí tlačítko „Facebook” níže. Děkuji!

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram

Přepis:

Vypravěč: Děti jsou vystaveny elektromagnetickému mraku, který tvoří mobilní telefony, tablety, ostatní bezdrátová zařízení a připojení. Světová zdravotnická organizace tuto bezdrátovou radiofrekvenci klasifikovala jako možný lidský karcinogen (květen 2011).

Recenzovaný výzkum ukazuje, že dlouhodobé vystavení tomuto záření může kromě rakoviny vést k vážným dopadům na funkci mozku a vývoj reprodukčního systému, a mít dopad na vývoj plodu a dítěte. Může mít ničivý dopad na mozkové neurony a poškodit DNA, ovlivnit problémy s pozorností, problémy s učením, a vést k dalším neurologickým chorobám. Naše děti jsou velmi zranitelné. Jsme schopni je ve výrazné míře ochránit před vážným poškozením. A to když budeme vědět, jaké kroky podniknout.

Holčička: Když nás milujete, proč nás vystavujete bezdrátovému záření a mobilním telefonům?

Chlapec: Máme právo na zdraví. Máte schopnost a zodpovědnost nás chránit.

Vypravěč: Na základě předběžné opatrnosti, Rada Evropy, Evropský parlament, vědecké, lékařské a vzdělávací asociace navrhují okamžité snížení expozice dětí vůči záření z elektronických přístrojů, mobilů, tabletů, notebooků a ostatních Wi-Fi připojení, zejména doma, ve školkách a školách.

Učitelka: Každodenní vystavení elektromagnetickému mraku představuje riziko.

Vypravěč: Nedávejte bezdrátová zařízení dětem do věku 14 let, abyste ochránili jejich zdraví a budoucnost. To samé platí pro těhotné ženy. Náctiletí by si neměli dávat svůj mobil do svého pokoje, do svých kapes nebo blízko své hrudi. Vždy by měli používat hands-free a držet mobil dál od svého těla. Používám technologii bezpečně a jen v případě absolutní nezbytnosti.

Muž: Nejsem na ní závislý a jsem si vědom rizik. K internetu se připojují pomocí kabelu (ethernet) – namísto bezdrátového připojení. Wi-Fi zapínám jen tehdy, když je třeba a nikdy, když jsou poblíž moje děti. Mobil nikdy nepoužívám, když jsou moje děti v autě, jelikož expozice je tam vyšší. Chci svoje děti chránit.

Vypravěč: Francie v roce 2015 zavedla zákon zakazující používání Wi-Fi ve školkách a místech pro děti do tří let. Expozice ve školách je minimalizovaná na základě omezení a podmínek. Bezdrátové frekvence by zde měly být silně omezeny.

Děti: Alespoň 75 % našeho času trávíme ve škole a doma. Chceme ochranu před Wi-Fi a mobilními telefony. Zdraví je právo. Neohrožujte naše právo.

Vypravěč: Nemáme právo, riskovat zdraví našich dětí a očekávat, že to vyřeší ostatní lidé. Dejme stranou pohodlnost a věnujme jim ten nejlepší dar – zdraví. Zaveďte preventivní opatření, zejména doma a ve škole.

Žena: Můj dům je oáza lásky a bezpečí. Když Wi-Fi nepoužívám, vypínám ji, zejména když jsou doma moje děti. Na noc ji vždy vypínám. Je snadné snížit expozici vypínáním Wi-Fi, když ji nepoužíváte. Investuji do dlouhodobého zdraví svých dětí.

Vypravěč: Život a budoucnost našich dětí je v našich rukou. Darujte svým dětem nenahraditelný dar zdraví.

Kyperská Národní komise pro životní prostředí a zdraví dětí. Vědecké korektury provedla Národní komise pro životní prostředí a zdraví dětí. Financováno ministerstvem zdravotnictví. Děkujeme všem, kteří přispěli na tento film.

Překlad: David Formánek

ZDROJ

Sdílet:

Share on facebook
Facebook
Share on vk
VK
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Líbí se Vám překlady?

Mohlo by vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NasTub.cz
Nejnovější
Populární

Získejte odkaz ke stažení všech videí na email

+ Novinky na email. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Získejte odkaz ke stažení všech videí na email

+ Novinky na email. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Získejte odkaz ke stažení všech videí na email

+ Novinky na email. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů