Kyperská komise vyzývá k omezení používání Wi-Fi mezi dětmi

Ve zkratce...

Kyperská komise vyzývá k omezení používání Wi-Fi, bezdrátových zařízení a dalších elektronických přístrojů mezi malými dětmi.
Facebook
Telegram
VK

Přepis:

Vypravěč: Děti jsou vystaveny elektromagnetickému mraku, který tvoří mobilní telefony, tablety, ostatní bezdrátová zařízení a připojení. Světová zdravotnická organizace tuto bezdrátovou radiofrekvenci klasifikovala jako možný lidský karcinogen (květen 2011).

Recenzovaný výzkum ukazuje, že dlouhodobé vystavení tomuto záření může kromě rakoviny vést k vážným dopadům na funkci mozku a vývoj reprodukčního systému, a mít dopad na vývoj plodu a dítěte. Může mít ničivý dopad na mozkové neurony a poškodit DNA, ovlivnit problémy s pozorností, problémy s učením, a vést k dalším neurologickým chorobám. Naše děti jsou velmi zranitelné. Jsme schopni je ve výrazné míře ochránit před vážným poškozením. A to když budeme vědět, jaké kroky podniknout.

Holčička: Když nás milujete, proč nás vystavujete bezdrátovému záření a mobilním telefonům?

Chlapec: Máme právo na zdraví. Máte schopnost a zodpovědnost nás chránit.

Vypravěč: Na základě předběžné opatrnosti, Rada Evropy, Evropský parlament, vědecké, lékařské a vzdělávací asociace navrhují okamžité snížení expozice dětí vůči záření z elektronických přístrojů, mobilů, tabletů, notebooků a ostatních Wi-Fi připojení, zejména doma, ve školkách a školách.

Učitelka: Každodenní vystavení elektromagnetickému mraku představuje riziko.

Vypravěč: Nedávejte bezdrátová zařízení dětem do věku 14 let, abyste ochránili jejich zdraví a budoucnost. To samé platí pro těhotné ženy. Náctiletí by si neměli dávat svůj mobil do svého pokoje, do svých kapes nebo blízko své hrudi. Vždy by měli používat hands-free a držet mobil dál od svého těla. Používám technologii bezpečně a jen v případě absolutní nezbytnosti.

Muž: Nejsem na ní závislý a jsem si vědom rizik. K internetu se připojují pomocí kabelu (ethernet) – namísto bezdrátového připojení. Wi-Fi zapínám jen tehdy, když je třeba a nikdy, když jsou poblíž moje děti. Mobil nikdy nepoužívám, když jsou moje děti v autě, jelikož expozice je tam vyšší. Chci svoje děti chránit.

Vypravěč: Francie v roce 2015 zavedla zákon zakazující používání Wi-Fi ve školkách a místech pro děti do tří let. Expozice ve školách je minimalizovaná na základě omezení a podmínek. Bezdrátové frekvence by zde měly být silně omezeny.

Děti: Alespoň 75 % našeho času trávíme ve škole a doma. Chceme ochranu před Wi-Fi a mobilními telefony. Zdraví je právo. Neohrožujte naše právo.

Vypravěč: Nemáme právo, riskovat zdraví našich dětí a očekávat, že to vyřeší ostatní lidé. Dejme stranou pohodlnost a věnujme jim ten nejlepší dar – zdraví. Zaveďte preventivní opatření, zejména doma a ve škole.

Žena: Můj dům je oáza lásky a bezpečí. Když Wi-Fi nepoužívám, vypínám ji, zejména když jsou doma moje děti. Na noc ji vždy vypínám. Je snadné snížit expozici vypínáním Wi-Fi, když ji nepoužíváte. Investuji do dlouhodobého zdraví svých dětí.

Vypravěč: Život a budoucnost našich dětí je v našich rukou. Darujte svým dětem nenahraditelný dar zdraví.

Kyperská Národní komise pro životní prostředí a zdraví dětí. Vědecké korektury provedla Národní komise pro životní prostředí a zdraví dětí. Financováno ministerstvem zdravotnictví. Děkujeme všem, kteří přispěli na tento film.

Překlad: David Formánek

ZDROJ

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů