Scott Ritter: Analýza útoku Íránu na Izrael & co se chystá

Ve zkratce...

Analýza Scotta Rittera o útoku Íránu na Izrael, který se odehrál před pár dny. Co se tam skutečně stalo a co se může dít dál.
Facebook
Telegram
VK
Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českým dabingem:

Video s českými titulky:

↓ Video s českým dabingem ↓

↓ Video v originále s českými titulky ↓


Jestli jsou pro Vás překlady hodnotné, zvažte přispěním na jejich tvorbu níže kartou (ocením měsíční podporu) nebo ZDE na bankovní účet. Děkuji! (ps: Po kliknutí na tlačítko „Přispět” budete přesměrování na platební bránu)

Darovaná částka
Frekvence daru


Sledujte také na: NášTub / Odysee / Rumble / Substack

Originál videa publikován ZDE: 16. dubna 2024

Přepis videa:

C (Clayton Morris – Redacted): Pravda o íránském útoku na Izrael nyní vychází najevo. Pokud čtete mainstreamová média, Írán nezanechal na Izraeli ani škrábnutí při odpálení stovek bezpilotních letounů, desítek řízených střel, můžete vidět titulky jako tento: „99 % íránských leteckých hrozeb bylo sestřeleno”. Ale pravda navzdory mediálnímu blackoutu začíná vycházet najevo. Do těchto oblastí není dovoleno ani vstoupit, abyste pořídili fotografie nebo videa. A deník New York Times nyní uvádí, že Izrael se chystá odpovědět a do 48 hodin zahájit vlastní útok proti Íránu. Takže odveta za odvetu, hádám… to je podle New York Times.

Chceme přivést bývalého amerického mariňáka, bývalého zbrojního inspektora OSN Scotta Rittera, který koncem minulého týdne řekl, že se tento útok chystá. A ukázalo se, že měl pravdu. Skutečně k němu došlo. A myslíte si, Scotte, že se dočkáme, především se dostaneme k podrobnostem o útoku. Ale myslíte, že se dočkáme izraelské reakce po svolání válečného kabinetu? Jak podle vás bude vypadat následujících 48 hodin?

SR (Scott Ritter): No, myslím, že to, co právě teď vidíme, je izraelská domácí politika. S bezpečností Izraele to nemá z tradičního hlediska nic společného. To má co do činění s politickým přežitím Benjamina Netanjahua, premiéra, který 7. října dohlížel na největší bezpečnostní selhání v izraelské historii, když Hamás zaútočil na Izrael, a nyní předsedá, jak někteří lidé říkají, ještě většímu bezpečnostnímu selhání, neschopnosti Izraele zabránit Íránu, aby se dotkl balistickými raketami strategických obranných míst, která byla chráněna tou nejlepší protiraketovou obranou, jakou si izraelské a americké peníze mohly koupit.

V současné době tedy dochází k určitému předstírání. Uvádím, jak jen mohu, následující realitu: žádný americký prezident v moderní éře nevyhrál volby tím, že se otočil zády k Izraeli, a žádný izraelský premiér nezůstal ve funkci tím, že se otočil zády ke Spojeným státům. A právě teď máte situaci, kdy se Joe Biden kvůli bizarnímu chování Izraele začíná obracet zády. Dal jasně najevo, že Amerika nebude stát po boku Izraele, pokud zaútočí na Írán. A v Izraeli máme premiéra, který říká prezidentovi USA: Je mi jedno, co říkáte, je mi jedno, co uděláte. My se budeme chovat takto. Motivace obou mužů jsou ve své podstatě politické, Joe Biden kandiduje na znovuzvolení a nemůže mít další válku, nemůže mít válku s Íránem, to by způsobilo krizi energetické bezpečnosti. Znovu připomínám, že pod Bidenovým vedením klesly strategické ropné rezervy Spojených států na méně než 17 dní.

To je něco přes dva týdny ekonomické životaschopnosti, pokud by Írán uzavřel Hormuzský průliv a začal podnikat útoky na kritickou infrastrukturu těžby ropy v regionu, což by byl vedlejší produkt případné americké účasti na izraelském úderu. Izrael nemůže zahájit a udržet životaschopnou vojenskou akci proti Íránu bez americké pomoci. Izraelci tedy právě teď říkají Americe: „Stejně tu válku zahájíme. Budeme prostě předpokládat, že půjdete s námi, protože nebudete mít na výběr.” A to staví Bidena do ještě většího politického problému. Rád bych věřil, že spousta z toho je debata pro politickou spotřebu.

To, že o tom čteme v New York Times a izraelském tisku, znamená, že existují lidé, kteří chtějí, abychom o tom četli. A to je podle mě důležité, protože to ukazuje na pózu. Víte, aby Benjamin Netanjahu a vláda mohl říci, že jsme chtěli udeřit, ale Spojené státy nás zdržely, a přenést politickou odpovědnost na Spojené státy. Stále nevěřím, že by Izrael zahájil a mohl zahájit útok proti Íránu, protože důsledky takového útoku by byly hrozivé. Írán dokázal, že může udeřit kdekoli v Izraeli, kdykoli se mu zachce. A řekli, že pokud Izrael zaútočí, odpoví tisícinásobně a mají na to kapacity.

Takže uvidíme… jsou to zoufalé časy, a když do toho začnete házet narcisticky řízenou osobní politiku, což je to, o čem to je, Benjamin Netanjahu se drží u moci, i když jeho pokračování ve funkci premiéra je pro izraelský stát špatné. Dělá to pro své osobní zachování vzhledem k tomu, že jakmile odstoupí nebo opustí úřad, bude obviněn z korupce a pravděpodobně stráví zbytek života ve vězení. Joe Biden si uvědomuje, že jeho potápějící se politické vyhlídky v listopadu mohou jít zcela ke dnu, pokud dojde k větší válce s Íránem, která zničí americkou ekonomiku.

Máme tu tedy oba muže, kteří dělají věci, jež nejsou vedeny kolektivním dobrem jejich obyvatelstva, ale jejich osobní touhou po politické životaschopnosti. A pokud to vyjádříte těmito slovy, pokud je jejich prioritou trvalá politická životaschopnost, je velmi obtížné předvídat budoucnost. C: Jedna věc je však předvídatelná a zdá se, že vždycky dojde naplnění, a to je to, co dělá Kongres USA, což je přelévání desítek miliard dodatečných příjmů do Izraele. Na mimořádné schůzi Kongresu tento víkend, slyšeli jste, jak vůdce republikánů Mike Johnson tlačí na dodatečnou pomoc Izraeli, aby se pokusil oddělit ji od Ukrajiny… přijde o své předsednictví, pokud bude přelévat další peníze na Ukrajinu.

Takže se zdá, že Kongres má chuť posílat další peníze a zbraně a podporu Izraeli. Uvidíme, co se asi stane v příštích 48 hodinách v Kongresu. Ale zmínil jste samozřejmě ten útok o víkendu. A některým z těch raket se podařilo zasáhnout hlavní cíle uvnitř Izraele. A jak už jsem zmínil, titulky mainstreamových médií jsou: Z 99 % jsme je sestřelili. Nebojte se. Nezůstal po nich ani škrábanec. Slyšel jsem tytéž výrazy od Izraelců, kteří říkali, že nezůstal ani škrábanec. Ale teď se dozvídáme, že tam bylo víc než jen škrábnutí. Můžete o tom říct víc a přiblížit některé konkrétní informace o tom, že to byl vlastně ničivý útok na určité cíle v Izraeli?

SR: No, chtěl bych upravit termín ničivý. Pro mě ničivý útok znamená, že zařízení bylo zcela zničeno a trvale nefunkční. Existují tři primární strategické cíle. A existovalo několik sekundárních strategických cílů, cílů souvisejících s izraelskou protiraketovou obranou, které byly zasaženy Íránci. O jednom cíli, kterým je izraelské zpravodajské zařízení na Golanských výšinách, nikdo nemluví a zdá se, že právě tam mohli Íránci udělat výjimku ze svého pravidla „chceme se vás jen dotknout” a skutečně tento objekt vážně poškodili.

Jedná se o zpravodajské zařízení, které Izrael využívá k dosahování a sběru informací v Sýrii, přičemž využívá dominantní výšiny atd. A bylo zapojeno do izraelského útoku na íránský konzulát. Takže Íránci řekli, my to odstraníme… a je tam informační blackout. Izraelská média se o tom nesmějí zmiňovat. Takže z toho vyplývá, že se tam stalo něco velmi špatného, ale to je čistá spekulace. Byly tam dvě letecké základny a já budu mluvit jenom o té jedné letecké základně. Je to základna, na které Spojené státy rozmístily radar v pásmu X.

Jedná se o nejvýkonnější radar nad obzorem na světě v současnosti. Dává Spojeným státům a nepřímo i Izraeli možnost monitorovat nad obzorem íránské odpalování balistických raket. Radar je speciálně určen k zachycení íránského odpalování balistických raket. A je umístěn v Izraeli na letecké základně Nevatim již více než deset let. Je propojen s americkým systémem protiraketové obrany, což znamená, že existuje spojení s Coloradem, kde je velitelství, a spojení s americkými sledovacími družicemi. Celý americký protiraketový svět je s ním propojen, což znamená, že Izrael se stal prodlouženou rukou americké protiraketové obrany.

Je to také spojen se společnými americko-izraelskými protiraketovými systémy, které byly zavedeny – Arrow 2, Arrow 3, David’s Sling, navíc FAD raketové baterie a americké raketové baterie, které byly rozmístěny a integrovány a pokročilé systémy Patriot. Základna Nevatim je nejsilněji chráněným prostorem na Zemi, pokud jde o protiraketovou obranu. To je místo, kterého se nelze dotknout. Je speciálně navrženo tak, aby porazilo íránské balistické rakety středního doletu. Íránci to vědí, viděli to. A tak v průběhu let vyvinuli určité schopnosti… vyhodnotili naši schopnost detekovat a naši schopnost reagovat.

Uvědomují si, že v okamžiku, kdy jejich rakety odstartují, Spojené státy a Izrael se o tom dozvědí. Chápou, že pokud tyto rakety poletí po tradiční balistické trajektorii, že budou sledovány, zaměřeny a úspěšně zachyceny, takže Írán vyvinul určité schopnosti, například oddělování hlavic. Takže jakmile se tělo rakety vznese, a je zpočátku detekováno, hlavice se oddělí a radar nyní musí rozlišit hlavní tělo rakety a menší hlavici. A tradiční algoritmy, které byly naprogramovány, se zaměří na hlavní tělo, takže rakety budou nyní vyslány jako náraz do opuštěného kusu vesmírného odpadu, zatímco se přiblíží manévrující hlavice. Ale manévrující hlavice může být detekována. Radar Expand je velmi schopný.

Jakmile se manévrující hlavice přiblíží, dělá takové věci, jako je změna její trajektorie, takže nelze dělat tradiční algoritmy řízené… objekt letí touto rychlostí po této předvídatelné trajektorii s balistickými faktory, takže ho můžeme zachytit. Teď manévruje, mění se a systém to musí dohnat. A pak to, co může udělat, je, že Íránci v té hlavici mají zabudovaný motor. Takže v poslední vteřině ten motor může vystřelit a změnit její trajektorii, což všechno rozhodí. Také postavili hlavici, která přijde a pak vystřelí řadu klamných cílů, které obklopí hlavici a vytvoří několik cílů, které zahltí systém, zatímco samotná hlavice manévruje a zasáhne cíl.

Takže Írán to vyvíjel. Čtrnáctého jsme viděli, že Írán vypálil rakety, které prorazily nejsofistikovanější systém protivzdušné obrany na světě a dotkly se základny Nevatim, a dotkly se tak, že lidé pochopili, že se jich dotkly. Zasáhly přistávací dráhu na dvou místech, ve středu dráhy, a vyřadily ji z provozu. Kdyby ji zasáhli dvaceti raketami nahoru a dolů, vyřadili by ji natrvalo. To ale neudělali. Prostě řekli, že můžeme zasáhnout tuto dráhu, kdykoliv budeme chtít. Zasáhli skladiště, zasáhli tři další objekty v centru, což znamená, že neminuli svůj cíl. Zasáhli také systémy protivzdušné obrany. Například vyřadili nejméně dva systémy Iron Dome. Izrael o tom nechce mluvit, ale vidíte důkazy na videu, jak rakety Iron Dome střílejí.

To jsou ty střely, které sestřelují klamné cíle. Vidíte, jak přilétají, střílejí na klamné cíle, Iron Dome nasytí klamné cíle, mezitím v poslední vteřině přilétá manévrující hlavice, můžete vidět na videu, kde se hlavice naklání, přilétá k závěrečnému útoku a zasahuje přímo. Írán vyslal Spojeným státům a Izraeli signál, že vaše protiraketová obrana nefunguje, že můžeme zasáhnout kterékoli místo, kdykoli budeme chtít, s jakoukoliv palebnou silou.

Tentokrát jsme se rozhodli to neudělat. Protože akorát nastavujeme odstrašující pozici. Dáváme vám najevo, že pokud na nás ještě někdy zaútočíte, udeříme na vás tak, že nás nezastavíte. To je na tom to nejdůležitější. Nejsilněji chráněný prostor na Zemi, pokud jde o protiraketovou kapacitu, byl Íránci úspěšně zasažen právě těmi raketami, které měl systém porazit. C: A když říkám ničivý, myslím to obrazně. Protože pro mě je ničivé, že? Vysíláte tím jasný vzkaz… nehodláme zničit celou dráhu.

A já vím z izraelských zdrojů, že už tam mají náklaďák, že už opravili ten kus dráhy. Tím řekli: chceme vám ukázat, my vás můžeme zasáhnout a vy nás nezastavíte. A to je ničivé, když slyšíme o Iron Dome a o velkých schopnostech toho všeho. Scotte, mluvili jsme o jakési politické póze, narcismu obou těchto vůdců. Co si myslíte, že se stane v příštích 48 hodinách? Nebo jestli vůbec něco? Myslíte si, že dojde k masivní izraelské reakci? A myslíte si, že se do ní zapojí Spojené státy?

SR: Benjamin Netanjahu je teď zoufalý člověk. Takže je velmi obtížné dělat prediktivní analýzu, protože zoufalství je iracionální, většina prediktivních analýz je odvozena z racionální logické analýzy. Dovolte mi, abych to objasnil. Izrael nemůže sám úspěšně zaútočit na Írán. Izrael má jen hrstku raket Jericho, kterými by mohli zasáhnout Írán. Ale íránský jaderný potenciál, protože ten se zdá být hlavním cílem, je velmi dobře zakopán a byl rozptýlen tak, že ho nelze zlikvidovat jediným úderem. Izrael by mohl vyslat několik těchto raket Jericho. Izrael by se mohl pokusit dostat několik svých stíhaček F-35 nad íránský vzdušný prostor.

Nebezpečí zde však představuje F-35, která sama o sobě je odstrašující prostředek. Pouhý fakt, že Izrael má F-35, má odradit lidi, aby něco podnikli. Pokud Izrael vyšle stíhačky F-35 do íránského vzdušného prostoru, existuje velmi dobrá šance, že značný počet těchto stíhaček bude ztracen, budou sestřeleny, piloti zajati nebo zabiti. A mýtus o nezranitelnosti F-35 bude prolomen. A to není pro Izrael dobré. A to není dobré pro Spojené státy.

A tak se domnívám, že Spojené státy říkají Izraeli: Nebudeme tam pro vás, nedostanete letadla na doplňování paliva, nedostanete povolení přeletu nad Saúdskou Arábií nebo Tureckem, budete letět sami přes Jordánsko a Irák po velmi předvídatelné trase, Íránci tam na vás budou čekat. A pak přiletí a v Izraeli to bude pořádná mela. A my vám nemůžeme nijak pomoci. Nemůžeme Íráncům zabránit, aby na vás zaútočili. Jak na vás příště zaútočí, zabijí vás, všechny, bude to pro Izrael velmi špatné. To nechceme. Bohužel zoufalí politici často rádi říkají… no, vy blafujete, oni blafují, to nikdy neudělají.

Nikdy nás neopustíte, budete nuceni vstoupit. Nevím, co ty izraelské politiky vede, kdyby to byla skutečně národní bezpečnost Izraele, tak ustoupí a možná začnou vést agresivnější zástupnou, hybridní válku proti Íránu. To je to, co bych na místě Izraelců udělal. Ale jsou to zoufalí lidé, kteří chápou, že pokud Netanjahu padne, ztratí vládní koalici, tuto krajně pravicovou část izraelského politického spektra. Už nikdy nebudou vládnout, bude to pro ně konec. A tak se zoufale snaží udržet u moci. A právě teď považují postoj, kdy jsou připraveni udeřit na Írán, za politicky nejschůdnější. Takže je to velmi nebezpečné. Musím vám říct, že nevím, jaká je budoucnost. Obvykle vám rád dávám odvážné předpovědi.

Ale právě teď nemůžu a jsem vlastně vyděšený, protože důsledky… jako Američan… podívejte se, já věřím v lidskost, nechci nikomu ublížit. Ale jestli si Izrael a Írán chtějí navzájem podřezat krky, to je jejich věc. My jako Američané můžeme říct, že si nemyslíme, že je to dobrý nápad. Myslíme si, že je to špatná politika atd. Ale pokud to nakonec chcete udělat, je to vaše věc. Ale jako Američan, škodlivé důsledky, které z toho vyplynou pro mou zemi, můj lid, můj národ, budou strašné. A nebude to pro nás jaderná válka. Ale klidně může být, protože ekonomický kolaps, který nastane, když nebudeme mít palivo, vzpomínáte si na tu stávku v Long Beach v Kalifornii, když nevyjížděly kamiony?

A co se dělo americké ekonomice? Cena nafty, dostupnost nafty, nedostatek potravin a produktů na trhu, to je jen závan. To je jen náznak toho, co se stane, pokud Izrael zaútočí na Írán. A stane se z toho regionální konflikt, v němž je energetická bezpečnost světa nejen ohrožena, ale zhroutí se. To bude zničující, Američané nechápou… všechny ty lidi, kteří křičí: musíme stát na straně Izraele. To je jako říkat: chci si koupit lístek na Titanic poté, co narazil do ledovce. Loď jde ke dnu, nechcete být na té lodi. Ale naše slepá láska k Izraeli, a ona je slepá, vede k tomu, že děláme věci, jež Izrael zmocňují k provádění akcí, které budou pro americký lid mimořádně škodlivé.

C: Jo, uvidíme, jak se budou cítit, až cena ropy dosáhne 138 dolarů za barel a bude to mít přímý dopad na peněženky Američanů a schopnost zajistit si jídlo. I jak náš ropovodný systém Colonial Pipeline utrpěl kyberútok, co to ohrozilo na východním pobřeží Spojených států. Takže si myslím, že v tomhle máte pravdu, a mám z toho stejný pocit strachu. Scotte, moc vám děkuji za vaši analýzu a za to, že nás informujete o tom, co se tady děje. A my se k vám brzy vrátíme. Jako vždy si toho vážíme.

SR: Děkuji, Claytone.

C: Mnoho z vás může, ale nemusí s ním souhlasit. Vidím, že spousta lidí děkuje za jeho analýzu, jiní říkají: ne, Scott je zatracený blázen. Scott byl bývalým zbrojním inspektorem OSN, který se procházel těmito zařízeními na Blízkém východě. Jestli jste to ve své kariéře dělali a sedíte tady jako klávesnicový kovboj a říkáte, že on neví, o čem mluví, tak to opravdu nevíte. Taky nevíte, jak to na něj ušili, jak to na něj hodili. Ale on na těch místech byl. Zná ty oblasti důvěrně a jeho zdroje jsou poměrně bezchybné.

N: A pokud skutečně posloucháte, říká tady, že tyto kroky, i když milujete Netanjahua a milujete Izrael, měli byste mít rozhodně starost o izraelský lid. A tyto politické kroky se odrazí, vrátí se jako bumerang zpět na izraelský lid.

C: Mám přátele v Tel Avivu. Říkal jsem jim: já se za vás modlím, doufám, že ráno, nedej bože, a naštěstí nemířili na žádné civilní cíle. Bylo to zaměřené konkrétně na vojenské cíle, kde se ten útok stal. Ale jo, do toho všeho jsou zapleteni lidé. Takže ať už máte teď jakýkoliv tribalismus, nic z toho nechceme. A myslím si, že v jádru toho… co tam říkal o tom, že má strach… aby to řekl on, americký mariňák, bývalý zbrojní inspektor, který byl hrabán na uhel přes peklo a zpět… když řekl, že se postaví a přizná, že žádné zbraně hromadného ničení neexistují. Bylo mu řečeno na rovinu, že mu CIA zničí život, to řekl na záznamu. A oni to udělali.

A to je to, co dělají lidem, které nemají rádi, když řeknou pravdu. Ale když řekl, mám strach, chci říct, je to opravdu děsivá představa… ale navíc, když řekl, víte, když si Írán a Izrael chtějí teď podřezat krky, jaká by měla být odpověď USA? Reakce Spojených států by podle mého názoru měla být, vypadněte odtamtud… a Američané na těchto základnách budou zabiti. Sedí tam jako pokusní králíci a jako sedící kachny. A je to děsivé. Tak s tím přestaňte. Doufejme, že zvítězí chladnější hlavy a my se odtamtud dostaneme a žádní Američané nebudou zabiti ani v této válce, která se chystá.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

5 komentářů

 1. nemluvíl špatně ale jako udajný zbrojní inspektor , má velike mezery ve znalostech 🙁 od kdy rakety středního a krátkého doletu litaji po oběžné draze ? nikdy ! neni to třeba ! je to zbytečné 🙂 po „oběžné draze “ litaji jen balisticiké mezikontinentální „střely “ 🙂
  a několik další věci ve kterých spiše plancal než by věděl , např je zcela jasné že když vystřelim 100 raket na jednou, tak protiraketové systemy to prostě nezvladnou ! takže najky rakety zasahnou cil .. , dal jak v tom videu plancal že pry je tam nejsilnější radar :))) tak jsem se dlouho nezasmál 🙂 jdou daleko silnější radary např typ over the horizont a další ! stačí dát do google (radar DUGA ) nebo (radar datel ) např u černobylo byl přimo z elektrárny napajen jeden z největších radaru a nejvykonějších 🙂 a takových radar jako maji rusy je na světě spousta 🙂 ( ono slovo nejsilnější není spravé , lepší je používat nevýkonější )

 2. Jednou agent, vždycky agent…
  Když potřebuji něco neoficiálně sdělit druhé straně, použiji takovýto kanál a pak čekám na obdobnou reakci.

  Pokud hovoří o radaru (podobný typ, jako měl být postaven u nás v Brdech), tak ty jsou vždy primární cíle (či AWACSy).
  Samozřejmě, nikdo nám nepoví, jestli byl tento radar zničen, ale předpokládejme, že ano (zásah dráhy je možná pouze vynucené krytí jeho zásahu) a to jako výsledek Íránu určitě jako odveta stačí (takový radar se tak rychle nevyrobí) a je otázkou, zdali by ho zde znovu umístili.

  Jinak samozřejmě rakety středního doletu dosahují do kosmu, stačí si spočítat balistické křivky (už běžné raketomety do 20 km létají s vrcholem – apogeem – kolem 10 km) a uvědomit si, že vesmír začíná od 100 km a na 150 km se dá už vcelku v pohodě obletět Země.
  Případně se podívat třeba sem https://www.inegma.com/Admin/Content/File-29122013111330.pdf na str. 4.
  Právě je velká snaha (viz ruské rakety) aby apogeum (vrchol balistické křivky) bylo zploštělé a nebylo vysoko nad hranicí vesmíru nebo bylo pouze ve stratosféře, tím se zrychlí let na cíl, několikařádově ztíží zaměřování a také se prodraží antirakety pro zásah ve stratosféře, kde je pořád nějaký odpor vzduchu a manévrování ve vysokých rychlostech klade na antirakety velmi složité úkoly (zatím to zvládají jen systémy S-400 a S-500)

  1. tak ono jde o tom co kdo považuje za vesmír 🙂 pokude budeme považovat za „vesmír “ 30 km UP , tak pak ano letaji ve vesmíru 🙂 ale mám dojem že realně se považuje vesmír 100 až 200 km ? nevím to přesně , i když to vemu kolem a kolem, tak mněsíc je naše oběžnice , tak by se dalo považovat že vesmír začiná až za mněsícem 🙂 defakto , ale to není podstatné 🙂
   fakt se mi nechce tedka hledat do jaké víšky letaji rakety krátkého doletu a středního …. ale mám takový silný dojem že více než 20 km to nebude , je fakt že u vojaku sem skončil byl davno 🙂

   ale vidíš možná si spomeneš co bylo za typ raket : byly na pasovem podovzku a byly tří , mněly jsem i my čssr … a vypadaly podobně jako tyhle akorát byly jen tři :
   https://1884403144.rsc.cdn77.org/foto/rusko-armada-vojenska-prehlidka-vojaci-oslavy/Zml0LWluLzk3OHg5OTk5L2ZpbHRlcnM6cXVhbGl0eSg4NSk6bm9fdXBzY2FsZSgpL2ltZw/3417750.jpg?v=0&st=kWm2RsS5X9175QIWeV1XPOflZBgSyguB4srgVbfD8SA&ts=1600812000&e=0

   děkuji za odpověd

   navíc už je fakt davno a skleroza je hrozná mrcha

 3. + 19.4. – 10:28 , Írán byl znovu pod azraelským útokem, ale údajně byl „slabý“.
  A pokud azrael podnikne další útok na Írán, Teherán slibuje ještě větší odvetu, než jaká se odehrála předtím o víkendu.

  A Rusko slibuje Íránu stíhačky a protivzdušnou obranu, pokud ÚSA podpoří azraelskou agresi, protože už v dřívější den – ÚSA a Británie pomohly sestřelit íránské bezpilotní letouny a rakety vypálené proti azraeli..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů