Německá ekonomika se hroutí & HDP celé EU jde dolů

Ve zkratce...

Německé korporace využívají hospodářskou krizi k masovému propouštění. Podrobná zpráva ve zpravodajském týdeníku Der Spiegel hovoří o systémovém kolapsu a cituje ekonomy z kielského institutu pro světovou ekonomiku IfW, kteří nedávno museli revidovat svou prognózu růstu pro nadcházející rok, a to směrem dolů o čtyři procentní body. Výzkumníci varují před masivní recesí.
Facebook
Telegram
VK
Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českými titulky:

↓ Video v originále s českými titulky ↓

Sledujte také na: NášTub / Odysee / Rumble

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Originál videa publikován ZDE: 20. září 2022

Dámy a pánové, vítejte zpět. A všem mým německým odběratelům: Ahoj, jak se máte? Hádám, že odpověď právě teď je: Moc dobře ne. Protože když se podíváte na Německo a podíváme se na HDP, na tamní ekonomiku, tak ta imploduje. A jestli to takhle půjde dál, tak se německá ekonomika zhroutí. A ne, nechci nikoho strašit ani děsit. Tohle je prostě statistika a ekonomie. Na náhledovém obrázku jsem držel tyto věci. Co je to? Tohle je padesátieurová bankovka, která ještě před pár měsíci měla větší hodnotu. Teď už takovou hodnotu nemá, zejména ve srovnání s americkým dolarem.

Mluvili jsme o tom minulý týden, jak euro dosáhlo parity s americkým dolarem. A nejen to, poskakuje kolem tohoto poměru jedna ku jedné a vlastně poprvé po dlouhé době kleslo pod paritu. Co tu ještě mám? Tohle je rentová marka, mnozí z vás ji ještě neviděli. Tohle je 10tisícová rentová marka.

A to je to, co proběhlo za Výmarské republiky. A já jsem se již několikrát zabýval Výmarskou republikou a tím, jak se tehdejší německá ekonomika vlastně rozpadla. Měli jste vedle sebe německou marku a rentovou marku, které běžely vedle sebe kvůli období hyperinflace. Dnes chci přejít rovnou na sdílenou obrazovku a věnovat se všem údajům a grafům. Takže si to můžete skutečně prohlédnout sami a můžete si udělat vlastní úsudek o tom, kam se německá ekonomika ubírá.

Nyní je třeba mít na paměti, že Německo je největší ekonomikou eurozóny v rámci EU. Pokud Německo padne, bude ho následovat mnoho dalších zemí. A máme takový hanlivý termín, já ho nepoužívám, ale spousta ekonomů ho používá a říká se mu národy PIGS (prasata), Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko. A v předchozích letech se spoléhaly na Německo a Francii a některé další velké ekonomiky, že tak trochu zachrání některé z ostatních národů, které si nevedou dobře.

Položím vám otázku. Pokud Německo nebo i Francie začnou selhávat, kdo bude moci zachránit některé z ostatních zemí? V dřívějším videu jsem vám uvedl příklad Společnosti národů. A co se stalo s tehdejší Persií, dnešním Íránem, kde se měla celá Společnost národů spojit a bránit se navzájem. A co se vlastně stalo, byl to spíš případ: Aha, opravdu jsme s tím souhlasili? No, to bylo v dobách, kdy bylo lépe. A pro ty z mých odběratelů ve Velké Británii nebo jinde v Evropě, nemyslete si, že jste z obliga ani tady, protože se to začíná šířit všude. Pojďme nyní do sdílené obrazovky.

Tohle jsem vás učil už mnohokrát. Tohle je PPI, což znamená index cen výrobců.

Německá ekonomika se hroutí & HDP celé EU jde dolů • David Formánek - Otevři svou mysl • David Formánek

Index cen výrobců je to, co se vlastně podílí na tvorbě CPI, indexu spotřebitelských cen. Máte také index výrobců. Dnes se podíváme jen na index výrobců, a to je Německo, tady jsem to vzal přímo zpět na více než 25leté měřítko. Takže můžete vidět, jak ceny výrobců vypadaly v minulosti, když se odrážely od této linie 80, až do roku 2005, kdy začaly stoupat ke 100.

A pak jsme viděli pokles, ale pak se od této linie 100 odrážela po dlouhou dobu od počátku roku 2010, až jsme se dostali do období lockdownů. A co se vlastně stalo, je, že ceny výrobců explodovaly. Pokud si vzpomínáte, když jsem vás učil teorii hokejky, toto je dokonalý příklad teorie hokejky v akci. A ještě to není u konce, ještě je toho hodně před námi. Teď bych chtěl jen porovnat tento graf, který je moderní, s tím, co jsme viděli v rámci Výmarské republiky v Německu.

A zde vidíme velmi podobný graf. Vrátím se k tomu předchozímu a zvětším ho. Takže vidíme velmi krátké období v této hokejce. A vidíme podobný vzorec toho, co se ve skutečnosti odehrálo v rámci Výmarské republiky.

Německá ekonomika se hroutí & HDP celé EU jde dolů • David Formánek - Otevři svou mysl • David Formánek

Chci, aby bylo jasné, že jde o naprosto odlišné věci. Netvrdím, že Německo se dostává do hyperinflace. Ale rozhodně tu takové riziko existuje, pokud ECB i fiskální politika německé vlády nezvládnou inflaci. A pro ty z vás, kteří žijí v USA, zde je srovnání německé papírové marky s americkým dolarem od roku 1922 do roku 1923.

Německá ekonomika se hroutí & HDP celé EU jde dolů • David Formánek - Otevři svou mysl • David Formánek

Mějte na paměti, že to bylo několik let před Velkou hospodářskou krizí v letech 1929 až 1938. Lidé se tedy mnohokrát nezamýšlejí nad Výmarskou republikou a jak k tomu vlastně došlo před tím, než Velká hospodářská krize ovlivnila zbytek světa. Vidíte rok 1923, takže pět let před vypuknutím krize. Byl tam pětiletý odstup, než jsme měli ten počáteční rok Velké hospodářské krize. Takže 1928, jak to přešlo do roku 1929, kdy to oficiálně začalo jako Velká hospodářská krize.

Jistě si vzpomenete na mé tehdejší přednášky o cenách energetických vstupů a o tom, jak to ovlivňuje HDP země. Když jich máte příliš mnoho, omezuje to vlastně růst a způsobuje… mluvili jsme o indexu výrobců, tohle způsobuje, že tyto podniky… vždycky existuje bod zlomu, kdy si řeknou, že náklady na energie jsou prostě příliš drahé. Musíme zavřít výrobu. Jakmile k tomu dojde, má to dopad na zbytek ekonomiky. Takže to má tyto vlnové efekty. Řekněme, že pracujete v podniku. A jste závislí na těchto součástkách a kovech, což je spousta továren a výroben, které byly uzavřeny, těžké kovy a výroba těžkého strojírenství.

Co uděláte, pokud podnikáte nebo jste zaměstnáni v podniku, který je na těchto věcech závislý? Jak budete pracovat? No, jednoduše nemůžete. Budete muset být posláni domů nebo propuštěni, dokud nenastanou lepší časy. A to je nebezpečná situace, ve které jsme se ocitli, kterou jsme již před 18 měsíci předpovídali, že k ní dojde kvůli těmto „green-dealovým“ mandátům ESG, stejně jako kvůli konfliktům mezi Ruskem a Ukrajinou. Podívejme se však na několik článků. Ceny elektřiny v Evropě explodovaly nad úroveň 1000 eur, a to je myslím 1000 eur za megawatthodinu.

A také se domnívám, že to není jen elektřina, ale také zemní plyn. A to je pro jakýkoli podnik při takových sazbách neudržitelné. Takže když si to prolistujeme dolů, ceny zemního plynu v Evropě vzrostly v roce 2022 o více než 200 %. Takže to je jenom v tomto roce… a v předchozím roce o více než 300 %. A teď si vezměte, 300 % loni a 200 % letos, to jsou naprosto šílené cenové exploze, to je neudržitelné. Pokud budou ceny energií takto pokračovat, vrátí nás to do doby temna.

A to říkám samozřejmě s nadsázkou. Ceny elektřiny v Evropě prudce vzrostly. Německo a Francie, které trpí vážnými potížemi, zaznamenávají téměř denní rekordy v cenách elektřiny. Důvodem je ruské omezení dodávek zemního plynu a v případě Francie přetrvávající pokles výroby elektřiny z jaderných elektráren. Vlády po celé Evropě začaly zavádět přísná omezení spotřeby energie, protože cena elektřiny ve Francii vzrostla a dostala se na 1130 eur za megawatthodinu na evropské energetické burze.

Padl rekord také v Německu, kde se cena vyšplhala na zhruba 700 eur za megawatthodinu. To odpovídá více než 1500 dolarům za barel na trhu s ropou. Abych vám přiblížil závažnost tohoto kontextu. A bohužel Francie, která měla být spásou Evropy, má teď sama vážný problém, protože neudržovala své jaderné reaktory. Francie vede s nejvyššími cenami elektřiny.

Poprvé v historii překročily náklady na elektřinu ve Francii 1000 eur za megawatthodinu po prodloužení odstávek tří kritických jaderných reaktorů kvůli problémům s korozí. Je zajímavé, že se to stalo právě teď shodou okolností v době, kdy tyto reaktory potřebujeme. A snížené výroby elektřiny z vodních elektráren kvůli suchu. 56 jaderných reaktorů vyrábělo 70 % francouzské elektřiny, ačkoli 32 z nich nyní není v provozu kvůli údržbě. Klidně mě nazvěte konspiračním teoretikem, ale 32 z 56 se prostě najednou rozhodlo, že se zavře? Nevím jak vy, ale já tu sedím a nevěřícně se škrábu na bradě. Přijde mi to jako příliš velká náhoda. Francie byla historicky jedním z největších čistých vývozců energie v Evropě.

Ale tato pozice už neplatí, protože její roční produkce jaderné energie je na cestě k nejhoršímu roku za posledních více než 30 let. Pokud situace v zásobování vyústí v letošní zimě ve výpadky proudu a mrznoucí domácnosti, mohlo by to, řekl bych, zcela jistě způsobit občanské nepokoje a politické otřesy. K tomu bych se rád vyjádřil, ale to udělám jindy, až se dostanu hlouběji ke skutečné makroekonomické stránce věci a budu mluvit o dávné historii a vztazích k jiným civilizacím.

Ale pojďme trochu hlouběji k cenám výrobců v Německu. Takže meziroční inflace výrobců v Německu vzrostla v srpnu 2022 na nové rekordní maximum 45,8 %. Takže to je nárůst z 37,2 % o měsíc dříve. Proto furt mluvím o těch ekonomech, o těch geniálních prognózátorech, opět se mýlí na každém kroku. Měli prognózu 37,1 %, kterou minuli o 8,7 %. Není to tak, že by byli mimo o 0,8 %. Byli mimo o 8,7 %!

Je třeba si opravdu uvědomit vážnost situace a pochopit, že ekonomové ztratili kontrolu. Teď už ani nechápou ekonomiku vlastních systémů, které vytvořili. A máme tu opět tyto další významné nárůsty cen… jednu věc jsem zmínil, kovy: 19,9 % Hnojiva a dusíkaté sloučeniny: 108,8 %. Dámy a pánové, tohle je v podstatě konec hry pro tuto bujnou síť zásobování potravinami, kterou máme.

Je prostě neudržitelné pokračovat v produkci levných potravin na takové úrovni, jakou máme, když máte hnojiva na 108,8 %. A to není nárůst o 108 % za posledních pět let. Ne, to je ve velmi krátkém časovém úseku. Obilná mouka: 46,4 %. Ano. Proč? Protože hnojiva přicházejí jako první, hnojíte půdu, obiloviny, květiny přicházejí až potom. 46,4 %. Zboží dlouhodobé spotřeby: 16,9 %. Jako jsou potraviny: 22,3 %. Zboží dlouhodobé spotřeby: 10,9 %, a kapitálové statky: 78 %.

Takže vidíte, jak to protéká ekonomikou. Německá vláda se dohodla na balíčku úlev ve výši 65 miliard eur uprostřed prudce rostoucích cen energií. Ale to všechno, co dělá Německo, co dělá Velká Británie, co dělají v USA nebo v Kanadě, to později přejde do větší inflace.

Německá vláda v neděli odsouhlasila plán v hodnotě 65 miliard eur, který má zmírnit tlak na domácnosti uprostřed stoupající inflace a nákladů na energie. Dalším odvětvím, které zažívá prudký nárůst inflace, jsou potraviny, jejichž ceny v červnu vzrostly o 12 % a poté dosáhly 16,6 % v srpnu.

Nyní se začíná projevovat další krize. A právě zde německé podniky využívají hospodářské krize k masovému propouštění. To vede k nezaměstnanosti a nezaměstnanost naráží na ten poslední kolík, což je jizva zaměstnanosti, a čím více je propouštění, tím méně peněz jste schopni do ekonomiky vydat, tím více podniků pak musí propouštět a nakonec se roztáčí tato spirála směrem dolů.

Takže to je to, co vidíme, že se odehrává. Stále vidím komentáře typu: No, v USA je všechno v pořádku. Nebo v Kanadě či Austrálii jsme v pohodě. Nevím, co lidé vidí, co já nevidím, protože, a myslím, že vím, co to je…. Spousta lidí čte mainstream, noviny, sleduje zprávy. A je jim říkáno, že je všechno v pořádku. Zatímco já, a znovu opakuji, říkám to už od roku 2020. Neposlouchám ani slovo, co říkají média. Nezajímá mě nic z toho, co říkají. Dívám se na statistiky. Dívám se na fakta. Dívám se na čísla.

To dělám hned od začátku roku 2020. A zatím jsem byl se svými rozhodnutími velmi spokojen, zejména když jsem viděl všechna ta krveprolití a šílenství, která teď vidíme po celém světě. Asi víte, o čem mluvím. Podrobná zpráva ve zpravodajském týdeníku Der Spiegel hovoří o systémovém kolapsu a cituje ekonomy z kielského institutu pro světovou ekonomiku IfW, kteří nedávno museli revidovat svou prognózu růstu pro nadcházející rok, a to směrem dolů o čtyři procentní body. To není pokles o 1,2 %, což by byl velký pokles. Ne, jde o čtyři procentní body. Výzkumníci varují před masivní recesí a dodatečné náklady na národní péči o dovoz energie vyčíslili na 123 miliard eur v letošním roce a 136 miliard eur v roce příštím.

To by znamenalo pokles HDP až o 1,4 %. To je obrovské číslo. A pak máme všechny tyto články, že energetická krize Evropy se ještě zhorší a svět ponese náklady. Zemní plyn na úrovni 3100 dolarů za 1000 metrů krychlových, což je 610% nárůst oproti minulému období v loňském roce. Při této ceně si mnoho elektráren nemůže dovolit provozovat.

A nyní nám referenční cena elektřiny v Evropě v roce 2022 vyskočila o více než 300 %. Dohromady jsou ceny energií desetkrát vyšší než pětiletý průměr. Takže problémy nemají jen domácnosti, ale i vlády. 279 miliard dolarů už není dost. A britská organizace National Energy Action předpokládá, že se letos v zimě bude potýkat s energetickou chudobou 8,5 milionu britských domácností, tedy nárůst ze 4,5 milionu. Kosovo, což je země v Evropě, už trpí výpadky, dvě hodiny výpadek za každých šest hodin fungování elektřiny. Blackouty i brownouty se očekávají i v dalších evropských zemích.

Ale počkat, myslíte si, že to je vše? Ne. Teď se říká, že ceny plynu do konce roku 2022 dosáhnou 5000 dolarů za 1000 metrů krychlových. Na závěr bych rád ukázal pár grafů a pak se vrátíme k tomu, jak jsme začali toto video s eurem a rentovou markou. A podívejme se, co Německo dělá s peněžními zásobami. Dívejte na tohle od roku 1980.

Německá ekonomika se hroutí & HDP celé EU jde dolů • David Formánek - Otevři svou mysl • David Formánek

Podívejte se na to od roku 2020. Podívejte se, co se stalo.

Německá ekonomika se hroutí & HDP celé EU jde dolů • David Formánek - Otevři svou mysl • David Formánek

A když se pak podíváme i na jádrovou míru inflace v Evropské unii, podívejte se, co se stalo. Inflace utíká pryč.

Německá ekonomika se hroutí & HDP celé EU jde dolů • David Formánek - Otevři svou mysl • David Formánek

A dostatečně rychle nejednají, aby se zastavila. A Evropská centrální banka pořád mluví o tom, že to má pod kontrolou. Že HDP roste a my splatíme dluh. No, statistiky to neukazují. Vždy se podívejte na čísla a fakta. Nespoléhejte na emoce, ať se vám kdokoli snaží namluvit cokoli, vždycky se dívejte na fakta a statistiky. Statistiky ukazují, že HDP v eurozóně klesá.

Jediný důvod, proč tato laťka vypadá vyšší než v některých předchozích letech, je ten, že se natiskly tuny peněz a ty pak použili a dvakrát je započítali do HDP. Započítali to, když se to dostalo do nabídky, započítali to znovu, když se to utratilo kolem nabídky kvůli jejich konceptu rychlosti peněz. Takže se nenechte zmást tím šedým pruhem, HDP Evropské unie se hroutí.

A nakonec vám ukážu poměr veřejného dluhu Evropské unie k HDP. V roce 2020 to bylo 90 %, v roce 2021 88 %. A tady už jen čekáme na údaje za rok 2022. Ale mohu vám říct, že to nebude dobré. Ale tak je to vlastně teď všude. Dluh v poměru k HDP exploduje. A historicky víme, co se děje. Vlády mají dvě možnosti. Buď mají hyperinflaci, nebo se dostanou do obrovské recese, případně do deprese. A pokaždé si vyberou to samé. Takže doufám, že jste připraveni, přátelé, na všechno, co se chystá. Já připraven jsem. Tady mám své stříbro, mám hotovost. Mám kryptoměnu, mám všechno, co potřebuji, abych se ujistil, že to budu schopen přežít.

Mám zásoby jídla, mám všechny obvyklé věci, které potřebujete k přežití takových období. Vím, že někteří budou říkat: To bylo skvělé video, které jsi ke konci zničil. Ale nezapomeňte, co vždycky říkám, připravte se na nejhorší a doufejte v nejlepší. O nic nepřijdete, když se připravíte. Ale když se nepřipravíte, můžete přijít o všechno.

Takto to vnímejte a nebudete si myslet, že je to bláznivá teorie. Dobře. Děkuji vám, že jste se dnes dívali. Pokud jste se ještě nepodívali na můj kurz o akciových trzích. Je níže v popisu úplně nový a už teď má skvělou zpětnou vazbu. Děkuji všem, kteří se přihlásili. Mějte se hezky. Bůh vám žehnej. Uvidíme se zítra.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Náhodný výběr

Diskuze

4 komentáře

 1. Ale my se ničeho z toho nemusíme obávat:
  prodali jsme Německu naše zlato za jejich dluhopisy,které nám jistě budou pomáhat překlenout tento „svrab“:-)
  A pak půjdeme budovat poválečnou UA,jak pravil náš guru Fiala a tak bude prááááce až až,ne nějaké propouštění atd.:-)
  To,že celá slavná EU končí pomalu ale jistě, nevidí jen hlupák(slušně řečeno) a až se to úplně sesype,nebudeme muset alespoň z ní vystupovat-jak se stále po tom volá-průmysl jsme prodali,zlatý poklad také,stát je plný cizozemců,co chtět více,že?
  Proto vzhůru k volbám:-))))

 2. Ahojte, kde bych prosím mohl najit tohohle človeka vedeli by ste mi dat jmeno nebo link?…dekuji

  1. Přečti se ještě jednou, a to pořádně, celý článek od shora až dolů a možná přijdeš i na jeho jméno i na jeho bankovní účet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů