Soudy ve Španělsku nařídily povinné očkování pacientů v pečovatelských domech

Ve zkratce...

Soudy ve Španělsku nařídily povinné očkování dvou žen v pečovatelských domech i navzdory přáním jejich rodiny.
Share on facebook
Facebook
Share on vk
VK
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

V tom, co se jeví jako první případ soudně nařízeného nuceného očkování proti covidu-19, soud v Galicii ve Španělsku se postavil na stranu pečovatelského domu a udělil povinnost nezpůsobilým ženám se nechat očkovat proti covidu-19 navzdory námitkám jejich rodin.

I když španělská vláda opakuje, že nová vakcína bude dobrovolná, pečovatelský dům v podstatě převzal péči o ženu, která trpí demencí, a naočkovali ji bez informovaného souhlasu její rodiny.

Podle pečovatelského domu byla žena „nezpůsobilá poskytnout dostatečný souhlas”.

Soudce Javier Fraga Mandian uvedl, že soud měl právní povinnost zasáhnout a přehlédnout touhy rodiny k ochraně zdraví ženy, a že jeho rozhodnutí nebylo založeno na prospěchu ostatních pacientů v domově.

Uvedl, že jeho rozhodnutí bylo založeno na tom, co považoval za nezvratné důkazy, že nepřijmout vakcínu by bylo riskantnější než vedlejší účinky z ní, a to z důvodu „existence deseti tisíců úmrtí” na koronavirus ve Španělsku.

Soudce ve Španělsku tvrdí, že ochrana veřejného zdraví převažuje nad informovaným souhlasem rodiny


DomusVi, společnost řídící pečovatelský domov, tvrdí, že 98 % z 15 000 pacientů ve všech domovech, které řídí, souhlasili s přijmutím nové vakcíny, a že dvě procenta, kteří se rozhodli si vakcínu nedat, byli schopni udělat svoje vlastní rozhodnutí.

DomusVi řekla, že se v tomto případě obrátili na soud k donucení ženy k očkování kvůli obavám o zdraví ostatních pacientů a zdravotníků v pečovatelském domě.

Další soud v Seville ve Španělsku čelil podobnému případu o něco později, když pečovatelský dům chtěl přinutit vážně nezpůsobilou 87 letou ženu, aby se nechala očkovat navzdory přáním jejího syna.

Soudce, který se postavil na stranu pečovatelského domu, řekl, že ochrana veřejného zdraví převažuje nad námitkami jejího syna vůči očkování.

Žalobce v jižním Španělsku u jiného případu uvedl, že jakýkoliv člen rodiny, který jedná jako právní ochránce pro nezpůsobilého pacienta v pečovatelském domě, bude riskovat ztrátu opatrovnictví, pokud nebude s očkováním souhlasit.

Neví se, jestli vakcíny proti Covidu-19 zabraňují nákaze a přenosu


Vakcíny proti covidu-19 nebyly tak testovány, aby se vědělo, jestli zabraňují přenosu nového koronaviru.

Pracovníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedli, že není jasné, jestli vakcíny proti covidu-19 mohou zabránit bezpříznakovému nakažení a přenosu. Vedoucí vědec WHO a pediatr Soumya Swaminathan, MD řekl:

Čekáme nadále na více výsledků z testů vakcíny, abychom skutečně pochopili, jestli vakcíny, kromě zabránění příznakovému onemocnění a vážnému průběhu a smrti, jestli také sníží míru nakažlivosti nebo ochrání lidi před nákazou virem a zabrání jeho přenášení.Ještě nemáme důkazy u jakýchkoliv vakcín, abychom dokázali jistě říct, že ochrání lidi před nákazou a tudíž zabrání přenosu.

Navzdory nedostatku důkazů, že vakcína brání nákaze a přenosu koronaviru, Španělsko udělalo očkování pacientů v pečovatelských domech prioritou od chvíle, co se vakcína v prosinci 2020 schválila.Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa 12. ledna 2021 řekl, že se očekává, že všichni pacienti pečovatelských domů dostanou vakcínu proti covidu-19 během týdne.

Vypuknutí nákaz Covidu-19 v návaznosti na vakcinační kampaň v pečovatelských domech ve Španělsku

Snaha rychle očkovat pacienty v pečovatelských domech se setkala s masivním vypuknutím nákaz covidu-19 mezi zaměstnanci a pacienty pečovatelských domů v návaznosti na očkovací kampaně.

Všichni kromě jednoho pacienta v pečovatelském domově v Lagartě ve Španělsku onemocněli covidem-19 poté, co zaměstnanci a pacienti dostali první dávku vakcíny.

Během šesti dní po plošné očkovací kampani mělo 10 pacientů příznaky covidu-19 a to vedlo k devíti úmrtím.

Druhá dávka vakcíny byla podána 3. února 2021. Generální ředitel společnosti, která řídí pečovatelský domov, řekl, že si nemyslí, že by vypuknutí nemoci bylo způsobeno vakcínou a „čím dříve všichni dostanou svoji vakcínu, tím lépe.”

K dalšímu velkému vypuknutí covidu-19 došlo v pečovatelském domě v Torrevieja ve Španělsku, kde všech 42 pracovníků a všichni pacienti testovali pozitivně na koronavirus týden poté, co dostali první dávku vakcíny.

Druhá dávka byla původně naplánovaná na 25. ledna, ale byla odložena, dokud zaměstnanci a pacienti neprojdou plnou prohlídkou a už nebudou testovat pozitivně na SARS-CoV-2.

Do této doby se zákony o povinném očkování v Evropě zřídka kdy uplatňovaly skrze soudní příkaz.

Související zprávy o očkování:

Překlad: David Formánek

Zdroj (i s referencemi na původní články)

Sdílet:

Share on facebook
Facebook
Share on vk
VK
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Líbí se Vám překlady?

Mohlo by vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RouskuDolu.cz
NasTub.cz
Nejnovější
Populární

Získejte odkaz ke stažení všech videí na email

+ Novinky na email. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Získejte odkaz ke stažení všech videí na email

+ Novinky na email. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Získejte odkaz ke stažení všech videí na email

+ Novinky na email. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů