Utopie nebo dystopie? | Experiment Johna B. Calhouna

Ve zkratce...

Seznamte se s experimentem myší Utopie, známým také jako "Vesmír 25". Fascinující behaviorální studie o tom, co by se stalo, kdyby myši dostaly vše, co by kdy chtěly a potřebovaly, někdo by to mohl nazvat utopií. Podaří se tento pokus o vytvoření utopie uskutečnit? A jaké ponaučení si z něj můžeme vzít?
Facebook
Telegram
VK

Přepis v PDF si můžete stáhnout ZDE

Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českým dabingem:

Video s českými titulky:

↓ Video s českým dabingem ↓

↓ Video v originále s českými titulky ↓

Sledujte také na: NášTub / Odysee / Rumble

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Originál videa publikován ZDE: 22. ledna 2022

Přepis:

V 70. letech 20. století se behaviorální výzkumník John B. Calhoun rozhodl odpovědět na velmi důležitou a aktuální otázku, co se stane se společností, pokud bude postaráno o všechny naše chutě a potřeby? V dnešní společnosti sociální pomoci a okamžitého uspokojení mi tato otázka leží na srdci už delší dobu. Kam můžeme směřovat dál?

Poté, co jsem si přečetla o studii Johna Calhouna nazvané vesmír 25, jsem se k této odpovědi trochu přiblížila. A podle jeho závěrů směřujeme ke strašně velkému kanibalismu, po kterém bude následovat apokalypsa. Ve studii Calhoun vzal čtyři chovné páry myší a umístil je do „utopie“. Prostředí bylo navrženo tak, aby eliminovalo problémy, které by vedly k úmrtnosti ve světě. Myši měly přístup k neomezenému množství potravy, byl jim poskytnut materiál na hnízdění a měly ideální myší teplotu 20 stupňů Celsia. Myši byly vybrány s ohledem na jejich zdraví a byla přijata extrémní opatření, aby se do vesmíru nedostala žádná nemoc. Když experiment začal, myši si počínaly tak, jak se dalo očekávat – čas, který by obvykle promarnily hledáním potravy a úkrytu, využily k nadměrnému množství sexu.

Výsledkem bylo, že se populace každých 55 dní zdvojnásobila. A jak populace rostla, začala myší společnost narážet na problémy. Myši se rozdělily do skupin a ty, které zjistily, že nejsou schopny najít si v těchto skupinách roli, se izolovaly. Izolovaní samci se fyzicky i psychicky stáhli. Stali se velmi neaktivními a vysedávali ve velkých kalužích uprostřed vesmíru.

Už neiniciovali interakci s ostatními a velmi teritoriální samci je vesměs ignorovali. Brzy se začali vyznačovat mnoha zraněními, která získali v důsledku útoků od ostatních stažených samců. Samičí protějšky těchto izolovaných samců se také stáhly. Někteří trávili dny čištěním se, vyhýbáním se páření a nikdy se nezapojovali do bojů. Kvůli tomu měli vynikající kožichy, a byli přezdíváni velmi strašidelně krasavci. Rozpad chování se však neomezoval jen na outsidery, alfa samci se stali extrémně agresivními, napadali ostatní bez osobního prospěchu a často znásilňovali samce i samice.

Tyto násilné střety někdy vyústily až v myší kanibalismus. Matky opouštěly svá mláďata nebo na ně často úplně zapomínaly a nechávaly je napospas osudu. Samice si také osvojily agresivnější chování, protože samci opustili své tradiční role a přestali chránit svá hnízda. Agresivita se přelévala a matky často zabíjely svá vlastní mláďata, přičemž infanticida na některých územích Utopie dosahovala neuvěřitelných 90 %. Ve fázi, kterou Calhoun nazval druhou smrtí, ti, kteří přežili útoky svých matek a ostatních, vyrůstali kolem těchto neobvyklých myších chování.

Nikdy se tak nenaučili obvyklému myšímu chování a mnozí nejevili téměř žádný zájem o páření a raději se živili a čistili o samotě. Populace dosáhla vrcholu na 2200, kdy 3000 byla kapacita vesmíru, a odtud přišel úpadek. Mnohé myši už neměly zájem o rozmnožování a odcházely do horních pater výběhu, zatímco jiné tvořily násilné gangy. Nízká porodnost a vysoká dětská úmrtnost se spojily s násilím a brzy celá kolonie vyhynula. Během myší apokalypsy potravy zůstávalo dost a každá jejich potřeba byla zcela uspokojena.

Proč tedy Utopie selhala? Kurva, co já vím, ale dovolím si hádat. Protože zdravé společnosti nejsou postaveny na pohodlí a dostupnosti, ale na nepřízni osudu a cílevědomosti. Stejně jako u myší okamžité uspokojení a nedostatek nesnází způsobilio, že jsme se odpoutali od svých instinktů. A kvůli tomu se s každou další generací naše chování stává méně a méně lidským. Když jsme zbaveni smyslu pro účel a schopnosti prokázat svou hodnotu, stáváme se neklidnými, násilnými a sebedestruktivními. A většina tvorů raději sežere vlastní potomstvo, než aby strávila šest měsíců v těsné blízkosti s příslušníky svého

druhu. Někteří z vás si možná říkají, jestli to všechno má nějakou světlou stránku? Ano, má. Ne všechny Calhounovy myši se zbláznily. Ty, kterým se podařilo vytvořit si prostor a tento prostor ovládat, žily relativně normálním životem. Jen další pádný argument pro to, abychom my, sociální vyděděnci, řekli lidstvu, že na něj sereme, a založili si krám uprostřed lesů.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Náhodný výběr

Diskuze

13 komentářů

 1. Díky za další info, přidám sem něco mimo toto téma:

  Pro naši kampaň proti nesmyslům spojeným se změnou klimatu potřebujeme získat na pomoc nějaké kanibaly. Pak bychom mohli kampaň nazvat „Sežerte si své zelené“.
  Ale mezitím si prosím přečtěte knihu Greta’s Homework od Ziny Cohen, pokud chcete vědět, jak šílený a nevědecký je nesmysl o globálním oteplování..viz: https://www.amazon.co.uk/Gretas-Homework-Especially-Hysterical-Hypocritical-ebook/dp/B08538BF9D

  Kniha Greta’s Homework je k dispozici v brožované i elektronické podobě a nese podtitul ‚101 pravd o klimatických změnách, které by si měl přečíst každý (zejména hysteričtí, pokrytecky mýtičtí tvůrci).
  Kniha přivádí kultisty a šílené zelené docela k šílenství vzteky, protože je plná faktů – a pro kultisty klimatické změny jsou fakta stejně nebezpečná jako česnek pro upíry nebo kryptonit pro Supermana..

 2. Sorry, ale toto video je ODPAD. Prečo? Pretože myši nemôžu zažívať DUCHOVNO + ich inteligencia je mnohonásobne nižšia než inteligencia človeka. Nemôžeme porovnávať ich chovanie s chovaním človeka.

  1. Máte pravdu,je to odpad,celkově tento web je odpad, formánek tady vkládá samé nesmyly a dezimformace, Formánek se šířením lží živí,šíří strach z vakcín a jen žebrá penize, Ministerstvem Vnitra je D. Formánek veden jako přední dezinformátor.na Fcb toto dezinformační web naštěstí už zablokovali,,

   1. Naprostý souhlas. Navíc pan David Formánek společně s Radkem Pechem provozuje jiné dezinformační weby (např. Kulovy-blesk.cz). Ze všech stránek na vás vykukuje žádost o příspěvek. Přitom pan Radek Pech je už několik let v insolvenci (viz Justice.cz – Insolvenční rejstřík). Všichni, kteří jim přispějete, přispíváte na jejich bezstarostný život. Nejde jim o pravdu, vaše zdraví, životní prostředí, lepší život apod. Jde jim jen o to, abyste klikli na tlačítko PŘISPĚT nebo načetli QR kód s přednastavenými platebními údaji.

    1. hahaha… presne tak… o pravdu, nase zdravie, zivotne prostredie a lepsi zivot ide samozrejme iba politikom… a dokazuju nam to rok co rok… 😀 😀 aj u Vas aj u nas… vtipneeee naozaj vtipneee… 😀 😀 uz len to ze Vam ten clovek nezmaze tie prispevky by mal byt pre Vas dovod na zamyslenie… hmm

    2. Tak proč navštěvujete tyto stránky? (ROMAN+MAREK+MAYA).
     Doporučuji vám várátit se zpět k TV, Seznam apod. a zůstat už jen u toho, bude to pro vaše a naše dobro 🙂

     V první řadě vás to nenechá klidným, proto sem lezete, což je dobře.
     A v rduhé řadě, děkujeme za navštívení a zvednutí návštěvnosti. Což je ještě lepší

     1. navštěvujem je proto,protože můžem,a ty se klidně poser,, a jestli mu zvýším dosah? ani moc né,tady přispívá jen pár lidí, jeho lžipřeklady čte jen minimum nejdebilnějších jedinců,, dosah měl tento web měl na FCB ale to už je naštěstí minulost :))

     2. Nevím, proč Roman a Marek, ale já jsem se na tyto stránky dostala poprvé v rámci ověřování nějakých informací, kde byl tento web uveden mezi dezinformačními. Protože zastávám názor, že když si chci o něčem udělat názor, měla bych o tom něco vědět, koukla jsem se na stránky přímo. Pročetla jsem nějaké vaše články a můj názor je, že jsou to bláboly. Chápu, že mě řadíte mezi „ovce“ bez vlastního úsudku, protože vám se lidé s vlastním názorem na tyto stránky nehodí.
      Výše uvedený článek, resp. video bych vám byla schopná dopodrobna rozebrat a doložit, v čem ho považuji za blábol. Jenže by to v případě této komunity byl asi ztracený čas. Máte pravdu, nemám zde co pohledávat. Zařazuji si vás mezi weby publikující blbosti a loučím se.
      Maya

   2. to Roman: Já se „poseru“ akorát z té vaší češtiny… 🙂
    Vy jste takový trol.. Vyvoláváte neustále flame, urážíte a kopírujete sem dezinformace a šíříte tady cemperské nesmysly a řídíte se odoborníky, které spočítám na prstech jedné ruky. Takže máte pravdu, to se jen tak nevidí 😀

 3. „Všechno jim bude patřit a budou šťastní“ = hodím sem trošku malé úvahy:

  Všimli jste si, kolik miliardářských „spiklenců“ má nyní tak obrovské jachty? Nestali se z nich všichni náhle nadšenými hlubinnými rybáři nebo milovníky vodních skútrů. A to přesně v době, kdy se svět rozpadá, tak tito „spiklenci“ zjevně plánují žít na svých superjachtách..?

  Aby jste lépe porozuměli..:
  Tyto velké lodě mají odsolovací zařízení, větrné mlýny a solární energii. Nejdůležitější ze všeho je, že mohou být zásobovány palivem a potravinami ještě na moři. Miliardářští majitelé se tak vůbec nebudou muset přiblížit k žádné pevnině.

  Jedním z důvodů zvyšování ceny ropy vždy byla snaha zachovat co nejvíce ropy pro soukromá letadla a jachty patřící miliardářům. Ti si samozřejmě dobře uvědomují, že světové zásoby ropy docházejí – a chtějí si jí pro sebe ponechat co nejvíce. Tyto superjachty spotřebují totiž velké množství nafty.

  Schwab nám říká, že nebudeme vlastnit nic a budeme šťastní. Ale „on“ to už to defakto vícekrát zopakoval..
  = Oni asi věří, že až budou mít všechny peníze a všechnu ropu, budou vlastnit všechno a budou šťastní 🙂

 4. Těm diskutérům tady.. Četli jste ten článek, když už jste tady?
  Jde o popularizaci vědeckého výzkumu Dr. Calhouna a jeho slavného experimentu s myší kolonií. Nic k rozebírání a vyvracení…

  1. Samozřejmě, já ano.

   A diskutér „Roman“ je místní žvejkal, toho si nevšímejte, on je takový trol.. Vyvolává neustále flame, uráží a kopíruje sem dezinformace a šíří tady cemperské nesmysly a řídí se odoborníky, které spočítám hravě na prstech jedné ruky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů