2. část: CNN ředitel odhaluje, jak používání praktiky „umění manipulace” k ovlivnění veřejnosti

Ve zkratce...

V 2. části exkluzivního odhalení projektu Veritas uslyšíme technického ředitele televize CNN, jak říká, že používají „umění manipulace” k ovlivnění veřejnosti.
Facebook
Telegram
VK

První část exkluzivního odhalení CNN
Třetí část exkluzivního odhalení CNN

Přepis:

Charlie Chester (technický ředitel CNN): Covid? Bezkonkurenční sledovanost. Bezkonkurenční sledovanost. Proto na straně obrazovky neustále ukazujeme počet obětí covidu. Udělejme ho vyšší… proč dnes není dostatečně vysoký? Kdyby bylo obětí více, lépe by se komunikovalo to, co chceme. Je to strach… strach zvyšuje sledovanost. Strach je to, co vás drží u televize. Smrt a strach zvedá sledovanost.

Novinářka projektu Veritas (v utajení): Smrt a strach zvedá sledovanost?

Charlie Chester: Ano. Nikdo tohle neříká nahlas, ale je to zřejmé. To, co dělají (CNN), je, že říkají člověku, co říkat. Je to forma umění. Vždy je to vede směrem, ještě než oteřou ústa. Je to strach… strach zvyšuje sledovanost. Strach je to, co vás drží u televize.

James O’Keefe (zakladatel projektu Veritas): Co se vlastně stane, když televizi více záleží na sledovanosti než pravdě? V případě CNN, kterou vlastní mateřská společnost Warner Media, se zdá, že CNN se uchýlila k ostatním prostředkům, abyste je vydrželi sledovat. To, co uvidíte, je tak šokující, přiznání o covidu, jeho dopadu, zaujatosti a věci, které jsme všichni podezřívali, ale nikdy jsme je nemohli potvrdit… až doteď.

Charlie Chester: Je to strach… strach zvyšuje sledovanost. Je to tak… nejšťastnější dny ve zpravodajství…. představuji si, že lidé televizi vypnou a jdou za svou rodinou. Nedrží se u televize, pokud v ní není něco, co je sjednocuje, jako přistání na Měsíci nebo něco takového. Strach je to, co vás drží u televize. Co je další nejstrašidelnější věc? Smutné zprávy nejsou pro sledovanost moc dobré. Pokud někoho dokážete rozvášnit, tak to je dobré pro sledovanost. Opakované smutné zprávy nejsou dobré, pokud napřímo nemají dopad na lidi. Covid? Bezkonkurenční sledovanost.

Proto na straně obrazovky neustále ukazujeme počet obětí covidu, s čímž mám velký problém, jak ukazujeme, kolik lidí denně umřelo. Protože i já jsem se na to díval a říkal si: Udělejme to vyšší. Proč ten počet dnes není vyšší? Kdyby bylo obětí více, lépe by se komunikovalo to, co chceme. A já si říkám: co to tady sakra podporuji? To je problém, že to děláme… víte?

Novinářka projektu Veritas: Ale… pomáhá to se sledovaností.

Charlie Chester: Samozřejmě, ano. Ale za jakou cenu? Jistě, mám práci… jsem za ni rád. Ale… nevím. Kdo rozhoduje, jak dlouho se to na obrazovce ukazuje? Šéf sítě. Byl jsem mnohokrát v místnosti, kde mi můj ředitel řekl, abychom to dali pryč, tak to dám pryč, a pak nám začne zvonit telefon vzadu. Je to doslova červený telefon… zazvoní speciální červený telefon, a producent ho zvedne a vy slyšíte nějaké řeči… občas ten hovor dají na hlasito. Volá šéf sítě a říká: Není nic, co teď děláte, co by mě přimělo dále sledovat. Dejte tam znovu ta čísla, protože to je nejlákavější věc, kterou jsme měli. Dejte je tam znovu. O takových věcech se neustále mluví.

Rachell Hoffmanová (grafický producentka CNN): Nejpravděpodobněji je to telefonát od Jeffa Zuckera. Pokud Jeff Zucker, šéf naší CNN, zavolá ohledně toho, co děláme…

Novinářka projektu Veritas: Je to šéf sítě s červeným telefonem?

Rachell Hoffmanová: Ano.

James O’Keefe: Charlie Chester a Rachell Hoffmanová nám v prvním videu sami řekli, jak prezident CNN, Jeff Zucker, sleduje každou minutu a upozorňuje na věci i jako je grafika s covidem na obrazovce. Charlie Chester mluví o červeném telefonu, který zazvonil, aby grafiku dali znovu na obrazovku, protože pamatujte lidi, jde hlavně o sledovanost.

Novinářka projektu Veritas: Proč aspoň neukazujete počet zotavených lidí?

Charlie Chester: Počet zotavených? Aha, kdo to měl a pak…

Novinářka projektu Veritas: Se zotavil.

Charlie Chester: Zotavil… protože to není děsivé. Hádám, že to je důvod, proč to nedělají.

Novinářka projektu Veritas: Jo… To jsem si myslela.

Charlie Chester: Strach a smrt zvyšuje sledovanost.

Novinářka projektu Veritas: Strach a smrt zvyšuje sledovanost?

Charlie Chester: Nikdo tyto věci neříká nahlas, ale je to zřejmé podle zpráv, které zveřejňujeme. Skutečnost, že máme segment s názvem „Dobré věci”, což jsou pozitivní věci… ale je to speciální moment na konci, něco jako zmrzlina na utišení… všeho, čím jste si prošli… něco sladkého na konec. Protože vše ostatní je zkáza a pohroma. Je to lidská podstata… zjišťuji, že sám sleduji více zpráv, když je v nich něco děsivého.

Jestli se Vám líbí překlady, zvažte přispění na jejich tvorbu, děkuji.

James O’Keefe: Chester podle všeho ztratil víru ve schopnost CNN dělat upřímné zpravodajství, nejen v CNN, ale obecně ve zprávách.

Charlie Chester: Není nic jako nezaujaté zprávy. Neexistují. Je tam příliš mnoho agend. Příliš mnoho lidí, co mají práce, kteří potřebují živit svoje rodiny, na to, aby to bylo nezaujaté. Je to nemožné. Nejvíce nezaujaté zprávy jsou zprávy od obyčejných lidí z podkroví, co mají podcasty. To jsou nejvíce nezaujaté zprávy, jaké nejspíše dostanete. A trend je bohužel ten, když na tom začnete vydělávat, začnete ve své podstatě ničit věc, kterou milujete… tím, že jdete nahoru.

Novinářka projektu Veritas: Myslíte si, že to CNN udělalo?

Charlie Chester: Ano… nemyslím si, že CNN je jakkoliv jiné než Fox. Je na jiné straně, podle mě se jeví velmi altruisticky, ale podle mě hodně zamlžujeme důležité věci.

Novinářka projektu Veritas: Co to znamená?

Charlie Chester: Sledujete někdy… museli bychom to spolu vidět, abych na to poukázal. Poslechněte si, jak pokládají otázky. Protože ve skutečnosti nepokládají otázky. Kdo? Jakýkoliv reportér v CNN. Ve skutečnosti říkají člověku, co říkat. Je to forma umění. Je to takové umění… jako s tou nehodou, kterou jste viděla… jeden z reportérů by… ten muž očividně projel křižovatkou a vrazil do tohoto auta. A je to vážně nešťastné, že naše infrastruktura semaforů ve městě upadá. Jaký máte názor na semafory a infrastrukturu?

Vedeme toho člověka, aby mluvil tak, jak chceme, aby o tom mluvil. Vždy toho člověka vedete směrem, ještě než otevře svoje ústa. A jediné lidi, které pustíme do vysílání, jsou převážně lidé, u kterých máme prokázané, že se na tu návnadu chytí. V manipulaci je podle mě prvek umění. Někteří lidé na to ve své podstatě podle mě přišli.

Novinářka projektu Veritas: V médiích nebo obecně?

Charlie Chester: V médiích a jen v konverzaci. Ano, ano. Jako když potkáte někoho, u kterého máte pocit, že vás zpochybňuje/ignoruje… zaposlouchejte se do toho, jak věci formuluje.

Novinářka projektu Veritas: Co tím myslíte?

Charlie Chester: Změna tónu, říkání věcí dvakrát, jsou to drobné věci, kterými lidmi lze manipulovat. Jaký je rozdíl, to dělat s jedním člověkem a ve zpravodajské organizaci? Ano… stačí to, aby to změnilo svět.

Novinářka projektu Veritas: Není to plán?

Charlie Chester: Byl to plán, a tentokrát podle mě fungoval s Trumpem. Ale podívejte se na druhou stranu, jak byla zdevastovaná. Takže jsme my ti dobří nebo špatní? Záleží to, z jaké strany se na to díváte.

James O’Keefe: Chester si je plně vědom moci, kterou CNN má nad lidmi. Jeho slova by měla varovat lidi všude, kteří berou zpravodajství v těchto korporacích vážně. On nám říká, abychom ho nebrali vážně. Chester nám výslovně říká, jak zpravodajský byznys funguje. Pokud jste si mysleli, že tohle je špatné, očekávejte další část, protože tam uslyšíme, jak nám Chester nastíní plán CNN, jak vás přesvědčit o realitě, které chtějí, abyste věřili.

Překlad: David Formánek

Zdroj/Source

Podpora projektu Veritas/Support project Veritas

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů