Daň za každou krávu – dánská vláda plánuje zavést daň na maso

Ve zkratce...

Bill Wirtz, analytik zemědělské politiky o plánech dánské vlády vybírat od zemědělců „daň z masa”.
Facebook
Telegram
VK
Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českým dabingem:

Video s českými titulky:

↓ Video s českým dabingem ↓

↓ Video v originále s českými titulky ↓


Jestli jsou pro Vás překlady hodnotné, zvažte přispěním na jejich tvorbu níže kartou (ocením měsíční podporu) nebo ZDE na bankovní účet. Děkuji! (ps: Po kliknutí na tlačítko „Přispět” budete přesměrování na platební bránu)

Donation amount
Donation frequency


Sledujte také na: Odysee / Rumble / Substack

Originál videa publikován ZDE: 27. června 2024

Přepis:

GB: Dánsko jako první na světě pokračuje v zavádění uhlíkové daně v zemědělství. Dánská vláda plánuje zdanit zemědělce až 2300 Kč z každé jednotlivé krávy, aby podpořila menší spotřebu masa a bojovala proti klimatickým změnám. Dánští ministři doufají, že výnosy z této daně pomohou zemědělcům k ekologizaci. Je to naprosto šílená politika nebo si tvůrci politik zaslouží pochvalu? Nyní se ke mně připojil analytik zemědělské politiky Centra pro volbu spotřebitelů Bill Wirtz. Vítejte. Daň z masa zní jako další zlověstné pošťouchnutí, které z nás všech má udělat vegany. A co dopad na zemědělství v Dánsku?

BW: Rozhodně to bude velký dopad. Dánská vláda to udělala jen proto, že špatně dopadla v evropských volbách. Strana zelených si vedla docela dobře, takže se teď rozhodla zdražit maso pro všechny a ztížit život zemědělcům. To je jedno z těch opatření, které zní lépe teoreticky, než bude v praxi, protože to, že jste zavedli daň, neznamená, že se sníží spotřeba hovězího. A nejzajímavějším příkladem je, že Dánsko v roce 2012 zavedlo daň na spotřebu nasycených tuků ještě v době, kdy to byl velký nepřítel. A co lidé v Dánsku dělali? Rok si kupovali máslo v Německu. Takže s těmito daněmi děláte to, že přesouváte spotřebu CO2 jinam. Technicky, na papíře, by se klidně mohlo stát, že Dánsko může říct, že s takovou daní budeme úspěšní, protože lidé prostě to maso koupí z jiných zemí. Polsko je velkým vývozcem hovězího. Je to jedno z těch opatření, které na papíře může vypadat ekologicky, ale v praxi to neznamená, že jste udělali něco jiného, než že jste na půl roku naplnili pokladnu ministerstva financí, a pak na druhý půlrok řeknete: Podívejte se na všechny zelené politiky. Byly účinné.

GB: Otázka zní, jestli si to dánští zemědělci nechají líbit. Viděli jsme ve Francii, že se zemědělci bouří, stříkají siláž na radnice. V Bruselu jsme viděli zapalování pneumatik. Právě tyto iniciativy vyvolávají v celé EU masivní odpor. Co myslíte, že se stane v Dánsku?

BW: Je to fascinující, protože jsme měli protesty zemědělců v každé členské zemi EU od té doby, co se nizozemská vláda pokusila dostat chovatele hospodářských zvířat ze svých bilancí tím, že se je pokusila odstranit, v podstatě úplně odkoupit jejich farmy. Dánská vláda se dívá na všechny ty měsíce protestů a říká si: Kdybychom tak mohli udělat totéž, protože zemědělci si to rozhodně nenechají líbit. Jejich představitelé už v souvislosti s touto novou daní vyzývají k protestům.

Ta začne platit až v roce 2030, ale do té doby budou možnosti ji znovu revidovat. Daň z tuku v roce 2012 byla stejnou vládní většinou zrušena po pouhých 14 měsících. Je to jedna z těch věcí, o které teď čtete zprávy, že bude zavedena, ale až bude v tichosti zrušena, tak už o tom nikdo nebude mluvit.

GB: Každý, kdo má půlku mozku, ví, že prostě dojde k tomu, že místní zemědělci budou vytlačeni z trhu, nebo se zvýší ceny pro spotřebitele, a v důsledku toho se prostě bude dovážet hovězí z Brazílie, z Argentiny, ze zemí, které žádnou takovou politiku nemají. Znamená to, že ti Zelení v Dánsku mají méně než polovinu mozku?

BW: Mně to tak připadá. A nemyslím si, že je to něco nutně špatně. Já jsem svobodný obchodník. Myslím, že je dobře, že obchodujeme s ostatními zeměmi. Pokud si chcete koupit argentinské hovězí, je to vaše výsada. Myslím, že bychom měli mít více obchodních dohod. Nicméně uměle ztěžovat život našim vlastním zemědělcům a pak se divit, že všechno pochází ze zahraničí, je jedna z těch věcí, které děláme už příliš dlouho, a pořád se divíme, proč se to děje?

Proč se zemědělci potýkají s problémy? Vlastně nechápeme, jaká je skutečná cena potravin, protože na jedné straně zdaňujete zemědělce a na druhé straně jdete za daňovými poplatníky a říkáte: musíme dotovat zemědělce, protože jich máme každý rok méně. Jaká je tedy skutečná cena potravin? To je těžké pochopit. Potřebujeme lepší systém. Musíme přestat obviňovat zemědělství ze všech zelených potíží, které si myslíme, že máme.

Všichni chceme chránit přírodu. Musíme to ale dělat tak, abychom chránili lidi, kteří vyrábějí naše potraviny. Přijde mi to tak samozřejmé, a jestli něco, tak výsledky evropských voleb měly být ukazatelem toho, že se musíme rozejít s těmi zelenými politikami, které jsme měli posledních pět let.

GB: Uvidíme, co se stane. Budou mít ti farmáři v Dánsku zásadní spor se svou vládou? Bille, vždy potěšením. Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů