Dr. Huberman: Jak alkohol ve skutečnosti zvyšuje hladinu stresu, místo aby vás uvolnil

Ve zkratce...

Dr. Andrew Huberman vysvětluje, jak pravidelná konzumace alkoholu ve skutečnosti zvyšuje základní hladinu stresu (když lidé nepijí). Více ve videu.
Facebook
Telegram
VK
Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českým dabingem:

Video s českými titulky:

↓ Video s českým dabingem ↓

↓ Video v originále s českými titulky ↓


Jestli jsou pro Vás překlady hodnotné, zvažte přispěním na jejich tvorbu níže kartou nebo ZDE na bankovní účet. Děkuji! (ps: Po kliknutí na tlačítko „Přispět” budete přesměrování na platební bránu)

Darovaná částka
Frekvence daru


Sledujte také na: NášTub / Odysee / Rumble / Substack

Originál videa publikován ZDE: 2. ledna 2023

Zdroje/studie, které Huberman zmiňuje najdete ZDE

Dr. Andrew Huberman je řádným profesorem neurobiologie a oftalmologie na Lékařské fakultě Stanfordovy univerzity a moderátorem podcastu Huberman Lab.

Přepis videa:

Když lidé pijí bez ohledu na to, kdo jste, zpočátku dochází k vypnutí těchto prefrontálních korových obvodů. Dochází k postupnému vypínání obvodů, které řídí paměť. Ale pak se lidé rozdělí dodvou skupin – jedna skupina jsou lidé, kteří se po více než pár skleničkách začnou cítit uspaní. A lidé, kteří se po více než pár skleničkách nezačnou cítit uspaní. Samozřejmě budou existovat rozdíly vytvořené tím, jak rychle lidé pijí, zda kombinují různé druhy alkoholu, druhy alkoholu atd.

Ale obecně lze podle toho předpovědět, zda jste někdo, kdo má predispozice k alkoholismu, nebo ne. Jedním z velmi zajímavých zjištění také je, že alkohol mění vztah mezi tím, čemu se říká hypotalamus, hypofýzou a nadledvinkami. Hypotalamus je malý shluk neuronů o velikosti větší žvýkačky, který se nachází nad patrem úst. Jsou v něm neurony zodpovědné za neuvěřitelné aspekty našeho chování a myšlení. Věci jako vztek, sexuální pud, regulace teploty, velmi primitivní funkce, včetně chuti k jídlu, žízně atd. Alkohol, protože se může dostat kamkoli do mozku… je rozpustný ve vodě i v tucích… působí na hypotalamus.

Hypotalamus normálně poskytuje velmi specifické signály takzvané hypofýze. To je žláza, která ve skutečnosti vystupuje z mozku, ale dostává pokyny z hypotalamu. Hypofýza pak uvolňuje do krevního oběhu hormony, které se obracejí na nadledvinky. Nadledvinky se nacházejí přímo nad ledvinami v dolní části zad. A nadledvinky uvolňují adrenalin a také molekulu zvanou kortizol, která se podílí na dlouhodobé reakci na stres a má i zdravé účinky na imunitní systém.

Takže hypotalamo-hypofyzární adrenální osa. Vím, že je to jazykolam, nemusíte si pamatovat názvy. Ale hypotalamo-hypofyzární adrenální osa udržuje fyziologickou rovnováhu mezi tím, co vnímáte jako stres a co jako stres nevnímáte. Lidé, kteří pravidelně pijí… to může být jen jeden nebo dva drinky za večer, nebo to může být někdo, kdo pije jen v pátek nebo jen v sobotu, nebo třeba jen o víkendu, dva až čtyři drinky. No, u těchto lidí dochází ke změnám v hypotalamo-hypofyzární adrenální ose, které mají za následek větší uvolňování kortizolu, tohoto tzv. stresového hormonu, na výchozí úrovni, když nepijí. To je opravdu důležité. Lidé, kteří pijí málo, a když říkám málo, nemyslím tím jeden nebo dva doušky, nebo ani skleničku vína jednou za čas.

Mám na mysli lidi, kteří si třeba dají jednu skleničku večer k večeři a o víkendu možná o pár skleniček víc. Mohu nabídnout hromadu různých vzorců, abych vysvětlil, jak to může být také dva nebo tři drinky v pátek nebo šest drinků pouze v sobotu. U všech těchto skupin dojde ke zvýšení uvolňování kortizolu z nadledvinek, když nepijí. A v důsledku toho pociťují větší stres a větší úzkost, když nepijí. O tomto účinku alkoholu se mluví jen zřídka, protože tak často slyšíme o okamžitých účincích alkoholu, že? My jsme o některých mluvili.

Účinky, jako je snížení množství stresu. Kolikrát jsme slyšeli někoho říct: „potřebuji se napít”, a pak se napije a pak se uklidní, teď už mohou setřást myšlenky na denní práci, mohou začít o věcech přemýšlet možná racionálněji, nebo tomu aspoň věří, prostě se mohou uvolnit. No, ačkoli to může být pravda, že se mohou uvolnit, když ale nepijí, ta hladina kortizolu, která se uvolňuje na výchozí úrovni, se podstatně zvýšila. Opět to souvisí s definovaným nervovým obvodem mezi mozkem a tělem. A souvisí to s poměrem kortizolu a některých dalších hormonů, které se podílejí na stresové reakci.

Těm z vás, kteří se do toho chtějí ponořit, poskytneme odkaz na studii, která popisuje, jak to všechno funguje. Ale vraťme se k této otázce těch, kteří jsou náchylní k alkoholismu, oproti těm, kteří nejsou. Existují lidé, kteří mají genetické varianty, to znamená geny, které zdědili po svých rodičích, které zvyšují pravděpodobnost, že se stanou alkoholiky. Ale jsou také lidé, kteří pijí často, kteří začínají pociťovat to zvýšení bdělosti, čím déle pijí přes noc.

Domníváme se, že část tohoto účinku je způsobena změnami v této hypotalamo-hypofyzární adrenální ose. Alkohol je tedy jakýmsi dvojím zásahem. V tomto smyslu způsobuje změny v našich mozkových obvodech v neurochemii, které jsou v době, kdy jsme opilí, škodlivé. A způsobuje změny v nervových obvodech, které přetrvávají dlouho po době, kdy zažíváme pocit opilosti. Nechci démonizovat alkohol, neříkám, že když si občas dáte skleničku vína nebo pivo, nebo si dokonce občas dáte míchaný drink nebo panáka, že to pro vás musí být nutně hrozné, rozhodně nechci, aby tohle bylo poselství.

Chci říct, že pokud lidé požívají alkohol chronicky, i když to není každý večer, dochází k dobře rozpoznatelným změnám v nervových obvodech. Jsou to dobře rozpoznatelné změny v neurochemii v mozku. A jsou to dobře známé změny v mozkovém a tělesném stresovém systému, které obecně ukazují třemi směry. Zvýšený stres, když lidé nepijí. Snížená nálada a pocity pohody, když lidé nepijí. A jak se brzy dozvíte, změny v nervových obvodech, které způsobují, že lidé chtějí pít ještě více, aby se dostali zpět na výchozí úroveň, neboli na místo, kde byli z hlediska modulace stresu a z hlediska pocitů nálady předtím, než vůbec začali pít.

Opakuji, že nechci démonizovat alkohol. Ale chci zdůraznit, že existují dlouhodobé plastické změny, to znamená změny v nervových hormonálních obvodech, které po dobu několika měsíců a určitě po dobu několika let takových vzorců pití, které jsem popsal, které pro většinu lidí budou znít jako typické. Nic z toho, co jsem zatím popsal, nebylo o tom, že bychom se opíjeli alkoholem tak, jak o tom často slýcháme ve zprávách. Tohle jsou docela běžné vzorce konzumace alkoholu. Stačí nastoupit na transatlantický let nebo jít v neděli odpoledne na letiště ve slunné oblasti USA a víte, lidé si dávají tři, čtyři nebo pět, šest piv atd.

Opět platí, že osobní volba je osobní volba. Já vám neříkám, co máte dělat. Ale je zcela zřejmé, že tyto vzorce pití mění nervové a hormonální obvody. Rád bych vám řekl, že se mění k lepšímu, ve skutečnosti se mění k horšímu, a to tak, že lidé jsou méně odolní vůči stresu, mají vyšší úroveň základního stresu a celkově horší náladu.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

3 komentáře

  1. Ano, to je jeden z důvodů, proč jsem se zbavil před lety i částečné abstinence a jsem roky 100% bez těch sra*ček..

  2. To bychom se vůbec nemohli napít. Pan Ježíš Kristus proměnil vodu ve víno, ne naopak 🙂
    Kromě toho, piju takto, jak popisuje pan doktor již řadu let a žádný stres ani snížení nálady jsem nepozorovala. To bude asi tím, že když máte pořád co dělat, na stresy a snižování nálady jaksi není čas.
    Pak bych si musela taky položit otázku, k čemu nám dobrý Pán Bůh to víno vlastně stvořil, když by mělo být tak stresové. Podle mne panu doktorovi chybí ještě nějaké údaje, aby vyhodnotil svůj výzkum opravdu objektivně. To bývá úskalí vědy, že nejdřív vám řeknou, že vajíčka jsou plná cholesterolu, tak je nejezte, pak přijdou na to, že to je vlastně dobře, že vajíčka jíme, protože i cholesterol se občas hodí. Takže všeho s mírou a dobře bude. A nepotřebuji k tomu ani vědecké studie. Tato věta stačí.

  3. Tělo vnímá alkohol jako jed, je to ve skutečnosti toxická látka ,která oslabuje organizmus i mozek a od které se musí pracně očistit. Tohle moc dobře vědci i doktoři vědí a v lepším případě zveřejní .Není náhoda že některé národy nepožívají alkohol vůbec . Alkohol „vpouští „do těla temné síly a démony ,mění vědomí a blokuje propojení s vesmírem. Není nad čistou mysl a vědomí . Kdo potřebuje k tomu aby byl spokojen, měl náladu a bavil se alkohol nebo jakoukoliv jinou látku měnící vědomí, toho mi je líto . Měla jsem známého, hodně věřícího a jako křesťan používal spojení vína, víry a Krista . Byl alkoholik ,často v depresi i když mu nic nechybělo .Právě na alkohole mu troskotali všechny vztahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů