Jeffrey Sachs o konfliktu na Ukrajině, vlivu USA a co k tomu skutečně vedlo

Ve zkratce...

Americký ekonom Jeffrey Sachs o souvislostech konfliktu na Ukrajině, jak to začalo, a vlivu USA.
Facebook
Telegram
VK

Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českými titulky:

↓ Video v originále s českými titulky ↓


Jestli jsou pro Vás překlady hodnotné, zvažte přispěním na jejich tvorbu níže kartou (ocením měsíční podporu) nebo ZDE na bankovní účet. Děkuji! (ps: Po kliknutí na tlačítko „Přispět” budete přesměrování na platební bránu)

Donation amount
Donation frequency


Sledujte také na: Odysee / Rumble / Substack

Originál článku publikován ZDE: 20. června 2024

Piers Morgan: Zdá se, že jste velmi závislý na přijetí Putinova pohledu na svět, spíše než možná na přijetí tvrdé reality barbarství, s nímž tuto válku provedl.

JS: Ano, možná proto, že toho vím příliš mnoho o Spojených státech, protože první válkou v Evropě po druhé světové válce bylo americké bombardování Bělehradu po dobu 78 dní s cílem změnit hranice jednoho evropského státu. Šlo o rozbití Srbska, vytvoření Kosova jako enklávy a následnou instalaci Bondsteel, což je největší základna NATO na jihozápadě Balkánu.

USA s tím začaly za Clintona, že rozbijeme hranice, že budeme ilegálně bombardovat další zemi. Neměli jsme žádnou autoritu OSN. To byla, cituji, mise NATO, která to měla udělat. Pak vím, že Spojené státy šly opakovaně do války, nelegálně, v tom, co udělaly v Afghánistánu, a pak to, co udělaly v Iráku, a pak to, co udělaly v Sýrii, což byla Obamova administrativa, zejména Obama a Hillary Clintonová, kteří pověřili CIA, aby svrhla Bašára al-Asada. A pak to, co udělaly s NATO, když nezákonně bombardovala Libyi, aby svrhla Muammara Kaddáfího. A pak to, co udělaly v Kyjevě v únoru 2014.

Něco z toho jsem náhodou viděl na vlastní oči. USA svrhly Janukovyče společně s pravicovými ukrajinskými vojenskými silami. Svrhli jsme prezidenta. A co je mimochodem zajímavé, Janukovyče jsme svrhli den poté, co se zástupci Evropské unie dohodli s Janukovyčem na předčasných volbách, vládě národní jednoty, a odstoupení obou stran… to bylo dohodnuto. Další věc, která se stane, je, že v uvozovkách „opozice” řekne: my s tím nesouhlasíme. Vtrhli do vládních budov a sesadili Janukovyče a během několika hodin Spojené státy říkají: Ano, podporujeme novou vládu.

Neřekly: Měli jsme dohodu, tohle, co jste udělali, je protiústavní. Takže jsme svrhli vládu v rozporu se slibem, který dala Evropská unie, a mimochodem, Rusko, Spojené státy a EU byly stranami té dohody, a Spojené státy hodinu poté podpořily převrat. Dobře, takže každý má tak trochu něco, za co se zodpovídat. V roce 2015 Rusové neřekli, že chtějí Donbas zpátky. Řekli: mír by měl přijít prostřednictvím jednání, a jednání mezi etnickými Rusy na východě Ukrajiny a tímto novým režimem v Kyjevě vedlo k Druhé minské dohodě. Druhou minskou dohodu odhlasovala Rada bezpečnosti OSN jednomyslně. Podepsala ji ukrajinská vláda. Výslovně se za ni zaručily Německo a Francie.

A víte co? A bylo mi to vysvětleno osobně. Uvnitř americké vlády se tomu smáli. To poté, co to jednomyslně přijala Rada bezpečnosti OSN. Ukrajinci řekli: Nechceme dát regionu autonomii, ale je to součást smlouvy. USA jim řekly: O to se nestarejte. Angela Merkelová to v notoricky známém rozhovoru po eskalaci v roce 2022 vysvětlila, kdy řekla: Víte, my jsme věděli, že Druhá minská dohoda má věci jen zdržet, aby Ukrajina měla čas nabrat sílu. Ne, Druhá minská dohoda byla jednomyslně přijatá smlouva Rady bezpečnosti OSN, která měla ukončit válku.

Takže pokud jde o to, kdo je důvěryhodný, komu věřit a tak dále, myslím, že můj problém je, že znám vládu Spojených států. Znám ji velmi dobře. Nevěřím jí ani na okamžik. Chtěl bych, aby si ty dvě strany skutečně sedly před celým světem a řekly, tohle jsou podmínky.

Pak to svět může posoudit, protože bychom na papír mohli jasně napsat, pro obě strany světa. USA musí říct: už nebudeme svrhávat vlády. my tuto dohodu přijímáme. Rusko potřebuje říct: Nevkročíme ani o krok dál, než je skutečně dosažená hranice. A NATO se nebude rozšiřovat. A dejme to na vědomí celému světu. Jednou za čas se smlouvy skutečně dodrží.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Náhodný výběr

Diskuze

4 komentáře

  1. pí Květo, smutné je, že státníci se neustále tlemí a potřásají si navzájem rukama. Bomby ale sypou státní zaměstnanci, kteří si omylem myslí, že pro dobrou věc na ty samé oblbnuté lidi. Věc nevídaná v 21. století. Co je to za lidi?!?

 1. + Minulý týden se stalo něco, co v blízké budoucnosti zničí stále se potýkající evropské zemědělství: v pondělí orgány EU schválily zákon o obnově přírody, viz:

  https://www.wri.org/news/statement-eu-votes-favor-landmark-nature-restoration-law

  Tento zákon ohrožuje zemědělství, kdy mnoho zemědělců přijde o půdu a přístup k vodním zdrojům. Hlavní ustanovení zákona stanoví obnovu nejméně 20% „degradovaných“ vodních ploch a půdních povrchů v Evropě. Jak to bude provedeno, zatím není jasné (země EU musí do roku 2026 předložit plány na obnovu ekosystémů).

  Jak se ukázalo během posledních šesti měsíců, metody, které protestující používají, se ukázaly jako neúčinné.

  Zatímco zemědělci blokovali dálnice traktory, úředníci v Bruselu mohli za zvuku hnoje rozlévajícího se ulicemi evropských měst vyjednávat o zákonech na ochranu životního prostředí. Současný útlum je s největší pravděpodobností známkou toho, že zemědělská sdružení a s nimi solidární občané hledají nové způsoby, jak vyjádřit svůj nesouhlas se současnou politikou EU..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů