Jordan Peterson upozorňuje na „pseudomoralistické postoje” aktivistů

Ve zkratce...

Jordan Peterson odpovídá australské posluchačce, která se ptá: „Jaké máte odpovědi na velké problémy, kterým lidstvo čelí, jako je ekonomická krize, nejistý trh práce a bydlení a změna klimatu, kromě banálních poznámek o úklidu svého pokoje?”
Facebook
Telegram
VK
Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českým dabingem:

Video s českými titulky:

↓ Video s českým dabingem ↓

↓ Video v originále s českými titulky ↓

Sledujte také na: NášTub / Odysee / Rumble

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Originál videa publikován ZDE: 27. února 2019

Přepis:

Tazatelka: Chtěla bych vědět, jaká je vaše odpověď mladým lidem na některé z opravdu velkých problémů, kterým lidstvo čelí, jako je klimatická katastrofa, jako je ekonomická krize, jako je nejistý trh práce, protože… mluvíte hodně o individuální odpovědnosti, většina z nás si nikdy nebude moci dovolit mít všechny tyto aktiva, aby nad nimi měli odpovědnost. Jaká je tedy vaše rada kromě banálních poznámek typu ukliď si pokoj?

Jordan: Víte, ono je vlastně dost těžké slušně odpovědět na otázku, která končí: „…kromě vašich banálních poznámek.“ Považoval bych to spíš za názorové osobní a politické prohlášení než vlastně za otázku. Tak proč to nezkusíte přeformulovat tak, aby tam byla skutečná otázka?

Tazatelka: Co tedy radíte mladým lidem, když mluvíte o tom, že je třeba být individuálně zodpovědný, ale když je tolik věcí mimo naši kontrolu, jako je klimatická katastrofa, jako je nejistý trh práce, jako ekonomická krize? Jaká je vaše odpověď?

Jordan: Myslíte si, že jste na tom hůř než vaši prarodiče?

Tazatelka: Myslím, že čelíme jiným výzvám. Jordan: Myslíte si, že jste na tom hůře než vaši prarodiče?

Moderátor: Jordane, nebudeme křížově zkoumat naše tazatele. Zkuste tedy odpovědět na otázku o kolektivní odpovědnosti třeba ohledně změny klimatu. Vyberte si jednu její část, protože argument je myslím ten, že individuální odpovědnost nezmění klima. Tudíž neřeší problém, který potřebuje globální kolektivní odpovědnost. To je myslím jádro otázky. Máte k tomu nějakou teorii?

Jordan: No, v zásadě jsem psycholog. A moje zkušenost je taková, že lidé mohou udělat ohromné množství dobrého pro sebe a pro lidi, kteří jsou bezprostředně kolem nich, tím, že se podívají na své vlastní nedostatky a chyby a na věci, které ve svém životě nedělají, a začnou se budovat jako silnější osobnosti, a pokud jsou toho schopni, a pak jsou schopni rozšířit svou kariéru. A pokud dokážou rozšířit svou kariéru a své kompetence, pak dokážou zaujmout své místo jako efektivní vůdci a pak dokážou činit moudrá rozhodnutí namísto nemoudrých rozhodnutí, pokud jde o kolektivní politická rozhodnutí. Ani v nejmenším nenaznačuji a nikdy jsem nenaznačoval, že by neexistovala oblast pro společenskou činnost. Naznačuji, že lidé, kteří nemají doma pořádek, by měli být velmi opatrní, než se pustí do reorganizace světa, což se děje mnoha způsoby.

Moderátor: Pokud se mladý člověk domnívá, že problém globálního oteplování a klimatu je něco, co je třeba rychle řešit, a nemůže čekat, až vyroste a stane se premiérem, aby to udělal, myslíte si, že kolektivní odpovědnost převáží nad individuální odpovědností v tak velkém problému, jako je tento?

Jordan: Ne.

Moderátor: Dobře.

Jordan: Nemyslím si to. Myslím si, že lidé obecně mají věci, které jsou spíše v jejich osobní kompetenci, které je obtížnější řešit a kterým se vyhýbají, a obecně se jim vyhýbají tak, že zaujímají pseudomoralistické postoje k rozsáhlým společenským otázkám, aby vypadali dobře před svými přáteli a sousedy. Tak to vypadá.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

Jedna odpověď

  1. Zdravím, díky za další info. Já zde dodám své další:

    Na zradu, podvody, sobectví a pokrytectví jsme si u našich politiků už asi zvykli. Víme, že mnozí politici a státní úředníci ignorovali pravidla všech nařízení, která sami nařídili. (Pravidla ignorovali, protože věděli, že jsou k ničemu. Kdyby šlo o reálnou hrozbu, tak politik, ten bude vždy první kdo se schová, zbaběle uteče a hned tak nevyleze). Uskupení naší vlády za poslední tři roky je nejhorším a nejpodlejší v historii, jakého jsme za mnoho let viděli. Jejich dech beroucí arogance, šílenství, pokrytectví a ještě jednou šílenství spojené s denním lhaním, které je spolčeno s dalšími vládnoucími jelity po celém světě, je až zdá se být neuvěřitelné nikdy nekončící šílenství a psycho. Z naprosto žádného rozumného důvodu se naše vláda loutek hrající divadlo dle rozkazu z vyšších míst ze Západu (která ignorovala mnohem smrtonosnější války v Jemenu a Sýrii) rozhodla zavést sankce proti Rusku kvůli jeho sporu s Ukrajinou. Sankce znamenaly, že tisíce Čechů přišly o velké množství peněz. Každý, kdo má jakoukoli investici, téměř jistě utrpěl finanční ztráty – v některých případech obrovské ztráty – kvůli rozhodnutí své vlády zastavit obchod s Ruskem. Dnešní a budoucí důchodci budou touto nehoráznou politikou krutě poškozeni – budou mnohem chudší. A ve výsledku budeme mnohem chudší i my všichni, včetně hyperinflací brzy na obzoru s největší zadlužeností na snad stovky let..
    Ignorantští a zmanipulovaní dobrodinci situaci nekonečně zhoršili tím, že nutí České společnosti a podnikatele přerušit všechny obchod s Ruskem. A protože ceny energií a potravin prudce narostou (kvůli vládním šílencům a spiknutím proti lidem), k tomu připočtěte po ko*kovidu další podvod, zelený podvod a má název GREEN DEAL. Už nyní se cpou naděje do vodíku jako zdroje energie. Ale čistý vodík je těžko dostupný a musí se vyrábět elektrolýzou vody (což spotřebovává velké množství energie) nebo z fosilních paliv. V praxi bude 95 % vodíku pocházet z fosilních paliv. Bez jaderných elektráren a při zákazu těžby ropy a plynu zemřou tisíce lidí, protože se nebudou moci najíst a ohřát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů