Válka mezi Izraelem a Hamásem: aktuální informace a těžké otázky

Ve zkratce...

Izraelská novinářka Efrat Fenigsonová informuje o aktuální situaci v zemi a konfliktu mezi Hamásem a Izraelem. Říká: „Tohle mi připadá jako plánovaný útok na všech frontách... je tu spousta zvláštností”. Více ve videu.
Facebook
Telegram
VK
Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českým dabingem:

Video s českými titulky:

↓ Video s českým dabingem ↓

↓ Video v originále s českými titulky ↓

Sledujte také na: NášTub / Odysee / Rumble / Substack

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Originál videa publikován ZDE: 7. října 2023

O autorce videa Efrat Fenigsonové: „Jsem marketingový expert a bývalá CMO (Chief Marketing Officer) globálních společností, která se stala novinářkou, když se prázdnota po mainstreamových médiích a jejich lžích stala příliš velkou. Snažím se odhalovat skrytou pravdu z Izraele a informovat o ní svět a přibližovat neinformovaným Izraelcům skrytou realitu světa. Jsem také aktivistka, podcaster, moderátorka Twitter Spaces a píšu pro Bereshit – jedny z mála novin v Izraeli bez cenzury. Jsem svobodná matka třináctiletého úžasného chlapce.“ (Zdroj)

Přepis videa:

října 2023. Jmenuji se Efrat Fenigsonová a jsem zde, abych se podělila o aktuální informace z války mezi Izraelem a Hamásem, která začala dnes ráno. Budu sdílet některé klíčové detaily a obavy, které vycházejí převážně z hlasů izraelských občanů z terénu a z oficiálních prohlášení. Tento den je pro mě a pro nás v Izraeli velmi těžký.

A těžký je i pro obyvatele Palestiny, zejména teď, když Izrael začíná útoky opětovat. Tato válka a každá válka je strašná věc pro všechny zúčastněné, kromě těch, kteří na ní zbohatnou- Dnes ráno kolem šesté hodiny ranní, kolem východu slunce stovky teroristů Hamásu, nejméně 300, prolomily hraniční plot na několika místech zcela bez překážek, což vedlo k teroristickým útokům a únosům v izraelských městech nebo vesnicích.

Teroristé pronikli do značného počtu suchozemských stanovišť a také do námořního infiltračního bodu v Sikkimu. V současné době Izrael aktivně bojuje na 22 stanovištích. To je z prohlášení IDF, oficiálního prohlášení. Útoky si již vyžádaly přes 100 obětí a více než 100 únosů izraelských občanů. V jedné vesnici bylo zajato 50 Izraelců, což vedlo k tomu, že lidé jsou zavření v krytech po dlouhou dobu osmi až devíti hodin bez možnosti záchrany.

Mimochodem, 100 únosů není oficiální číslo, ale to, co jsme slyšeli od lidí na místě. Myslím, že oficiální čísla hovoří o 30 nebo 40 lidech, ale my víme, že jich je více. Na některých místech teroristé vypalovali vesnici a lidé nevěděli, jestli mají opustit úkryt a vzdát se, nebo zůstat a modlit se, aby je oheň nezasáhl.

Mnoho mladých lidí, kteří byli na velké venkovní oslavě poblíž pásma Gazy, tak tamnější vesnice byly napadeny. Někteří utekli, někteří byli zraněni a někteří se stále pohřešují. Podle všeho izraelské obranné síly, které měly být kolem Gazy, byly z bezpečnostních důvodů rozmístěny kolem Západního břehu Jordánu, aby pásmo Gazy zůstalo neobsazené vojskem.

Říká se, že asi 60 až 80 % této oblasti zůstalo bez sil IDF, které tam měly být. Vojáci jsou od dnešního rána nabíráni do záloh, ale z hloupých důvodů, například kvůli absenci veřejné dopravy, čekají hodiny, než se dostanou na základny.

Zajímavý bod… mainstreamová média zřejmě přiznávají, že mluvčí IDF jim zakazuje říkat úplnou pravdu o tom, co se děje, čímž zdůrazňuje nedostatek transparentnosti. A to izraelským občanům. Ani nemluvím o zámoří, mluvím o tom, že občanům Izraele tady. Zprávy, které přicházely z mainstreamových médií, byly zcela nedostatečné a lidé se začali spoléhat hlavně na zprávy od sebe navzájem, od lidí na místě.

Teprve teď je šest hodin večer izraelského času, nebo už je vlastně sedm. Po 12 hodinách od začátku události jsme obdrželi první oficiální prohlášení mluvčího IDF a článek s tímto prohlášením zařadím do poznámek. Před rokem proběhla v Gaze vojenská operace, která se na podobné události připravovala. A průběžně probíhají výcviky pro tyto druhy scénářů. Každopádně to ve mně vyvolává vážné otázky ohledně izraelských zpravodajských služeb. Co se stalo?

Před dvěma lety došlo k úspěšnému rozmístění podzemních bariér se senzory, které měly upozornit právě na tyto druhy teroristických průniků. Izrael má jednu z nejvyspělejších a nejmodernějších armád. Jak to, že na narušení hranic a plotu byla nulová reakce, to nechápu. Osobně jsem před 25 lety sloužila v IDF u zpravodajských sil.

Podle mého názoru není možné, aby Izrael nevěděl o tom, co se chystá. Kočka pohybující se podél plotu spustí všechny síly. Tak tohle? Co se stalo s nejsilnější armádou světa? Jak to, že hraniční přechody byly dokořán? Tady je něco hodně špatně. Něco je velmi podivné. Tento řetězec událostí je velmi neobvyklý a pro izraelský obranný systém není typický.

Vzhledem k nedávným normalizačním snahám Izraele a Palestiny vedeným Saúdskou Arábií si kladu otázku, zda dohoda o výměně vězňů není něco, o čem by Izrael mohl vážně uvažovat pouze v případě, že by došlo k takové šokující události. Je možné, že pouze s izraelskými rukojmími lze ospravedlnit propuštění nebezpečných vězňů z izraelských věznic? Nevím.

Mainstreamová média informovala, že zástupce vůdce Hamásu Salah al-Arouri navrhuje využít izraelské vězně jako páku při vyjednávání. Takže možná. Poznámka k situaci v Izraeli v posledních několika letech, kterou chci uvést, souvisí s tím, a ti, kdo mě sledují, vědí, že v Izraeli panuje všeobecný pocit nejistoty.

Panuje tam politická a sociální nestabilita a nepokoje. Veřejné prostředky jsou zneužívány na agendy, jako je COVID, klima, reforma soudnictví, zrušení hotovosti a mnoho dalších. Současná vláda je podle mého názoru vysoce zkorumpovaná, přičemž ta předchozí nebyla o nic lepší. Nezáleží mi na tom mít populární názor.

Záleží mi na tom, abych odhalovala zlé síly, ať už jsou kdekoli a kdokoli. Takže mi tento překvapivý útok připadá jako plánovaná operace na všech frontách. Je to selhání při ochraně izraelského lidu, možná největší selhání od Jomkipurské války přesně před 50 lety, ne-li větší. Mimochodem, je to náhoda, že je to přesně před 50 lety, téměř na den, kdy proběhla Jomkipurská válka? 6. října 1973.

Kdybych byla konspirační teoretik, řekla bych, že mi to připadá jako dílo hlubokého státu. Připadá mi to, jako by lid Izraele a lid Palestiny byli znovu prodáni vyšším mocnostem. Je to stále velmi, velmi těžké pochopit. Přeji vám hezký večer.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

7 komentářů

 1. Hamas se konečně dovyzbrojil, odkud asi? Docela by mě zajímal původ těch zbraní! No, ono to vždycky nějaký čas trvá, než se bojové prostředky přemístí z bodu A do bodu B. Ach jo. Hlavně, že ty hlavně někdo dobře zaplatí, nejlépe dvakrát.

 2. Sice pochybuje, ale stejne jako“ svet“ bude rikat militanti, teroriste Hamasu, jde o to presvedcit nas, ze jde o Hamas? A pokud.. se k tomu prihlasil?, komu skutecne slouzi? nebo jde o militanty a zoldaky napr. IS, kteri se za Hamas vydavaji. Slouzi Palestinskemu lidu?, to ani nahodou, vzdy jde o sluzbu rezimu, i sama reporterka, zpravodajka pochybuje komu to slouzi, kdo ze situace ma prospech. Tedy zrejme to nejsou Palestinci kteri napadli Izrael, i kdyz spontanne odpor proti genocide a okupaci za strany Izraele a USA Palestinci a Arabove podporuji. Vidime cosi velice podezreleho, shodneho s UA.

 3. ÚVODEM. Čtvrť Al-Rimal, Gaza. Nic než zkáza..:
  https://twitter.com/MuhammadSmiry/status/1711639966889980197

  MEZITÍM: NATO dochází zbraně pro okrajinu. Rusko válku na okrajině vyhrává bez ohledu na to, kolik prostředků v hodnotě miliard dolarů bude ještě vynaloženo.

  = TAKŽE. Přesuneme nyní ofcím okrajinu (na druhou kolej) a doděláme genocidu palestinského národa?! Který tam žije pod izraelskou okupací!!
  Taky jsem si všiml, jak Idio*ti převlékají vlaječky. Na úřadech v ČR vlají jewish Izraelské vlajky místo okrajiny..

  MOŽNÉ SOUVISLOSTI: “Ubohý Izrael” umírající suchem a rozbitý krátkozrakými Palestinci se snaží přestěhovat do země mléka a strdí, vlhké, s nejúrodnější půdou, přírodními zdroji, přístupem k Černému moři, zbraněmi a obyvatelstvem prakticky pryč a největším židovským centrem na světě..? Chápete správně. Myslím Okrajinu.
  – Putin musí projevit soucit a pomoci jim. Nebo je speciální vojenská operace stále státním tajemstvím?!

 4. Neměli by zde platit podobné zákony jako v ekonomii? Pokud někdo někoho ošidí v ekonomice, pak se řekne, že ten kdo se nechal ošidit je blbec a může si za to sám (a to si skutečně mnoho lidí myslí, podívejte se na diskuse pod nějakým článkem o šmejdech, všichni si myslí, že viníkem je oběť). Tak je nechte se porvat, lepší zvítězí, tak proč se do toho plést. Kdo prohraje je blbec a může si za to sám. Pravdu má ten, kdo vyhrál. To je neviditelná ruka trhu. Jakýkoliv zásah bude buď k ničemu, nebo věci zhorší. Věci se musí dít sami od sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů