Jordan B. Peterson: Neškodný člověk není dobrý člověk

Ve zkratce...

„Člověk, který není schopen krutosti, je obětí kohokoliv, kdo krutosti schopen je...” Psycholog Jordan Peterson v tomto video vysvětluje důležitý životní princip - pokud v sobě určitou stránku potlačujeme či popíráme, sami si ve výsledku ubližujeme. Více ve videu.
Facebook
Telegram
VK
Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českým dabingem:

Video s českými titulky:

↓ Video s českým dabingem ↓

↓ Video v originále s českými titulky ↓

Sledujte také na: NášTub / Odysee / Rumble / Substack

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Originál videa publikován ZDE: 27. června 2023

Tohle video je klip z přednášky z roku 2017, kterou najdete ZDE

Přepis:

Jordan Peterson: Víte, někdo by mohl říct, že ten, kdo není schopen krutosti, je vyšší morální bytostí než ten, kdo je krutosti schopen. A já bych řekl, a to se řídí i Jungem, že to není správné. A je to nebezpečně nesprávné, protože pokud nejste schopni krutosti, jste absolutně obětí kohokoli, kdo krutosti schopen je. A tak část důvodů, proč se lidé chodí dívat na antihrdiny a padouchy, spočívá v tom, že v nich je část, která volá po začlenění monstra uvnitř nich, což jim dodává sílu charakteru a sebeúctu, protože není možné si vážit sám sebe, dokud vám nenarostou zuby.

A když vám narostou zuby, a uvědomíte si, že jste poněkud nebezpeční, a nebo možná poněkud vážně nebezpeční, a pak možná budete ochotnější vyžadovat, abyste se k sobě chovali s respektem, a ostatní lidé budou dělat totéž. To neznamená, že být krutý je lepší než nebýt krutý. Znamená to, že být schopen být krutý, a pak nebýt krutý, je lepší než nebýt schopen být krutý.

Protože v prvním případě jste pouze slabí a naivní. A v druhém případě jste nebezpeční, ale máte to pod kontrolou. Spousta bojových umění se v rámci své filozofie tréninku soustředí právě na to. Je to jako: netrénujeme vás k boji. Trénujeme vás, abyste byli klidní a bdělí a vyhýbali se rvačkám. Ale když už se náhodou do nějakého boje dostanete… a filozofie je také taková, že pokud jste kompetentní v boji, tak to vlastně snižuje pravděpodobnost, že se budete muset prát, protože když na vás někdo zatlačí, budete schopni reagovat s jistotou.

A s trochou štěstí, a to je určitě případ tyranů… s trochou štěstí bude přiměřený projev sebedůvěry, který se do značné míry rovná projevu dominance, stačit k tomu, aby se tyran stáhl. A tak síla, kterou ve své obludnosti rozvíjíte, je vlastně nejlepší zárukou klidu. A to je částečně důvod, proč Jung věřil, že je nutné, aby lidé integrovali svůj stín. A říkal: To je pro lidi otřesná věc, protože lidský stín, což jsou všechny ty věci, které si o sobě nechcete uvědomit, sahá až do pekla.

A myslel tím, že právě díky analýze vlastního stínu můžete pochopit, proč jsou ostatní lidé, a vy také, schopni takových strašných zvěrstev, která charakterizovala řekněme 20. století. A bez tohoto pochopení není možné dostat to pod kontrolu. Když studujete například nacistické Německo nebo studujete Sovětský svaz, zejména za Stalina… a ptáte se sami sebe, no, co jsou ti pachatelé zač? Zapomeňme na oběti, mluvme o pachatelích. Odpověď zní: Jsou stejní jako vy.

A pokud to nevíte, znamená to jen to, že o lidech, včetně vás samotných, nic nevíte. A pak to také znamená, že musíte zjistit, proč jsou právě takoví jako vy. To není žádná procházka růžovým sadem. Stačí to k tomu, aby to lidi traumatizovalo. A to je částečně důvod, proč to nedělají. A také je to částečně důvod, proč je cesta k osvícení a moudrosti málokdy vyšlapaná.

Protože kdyby šlo jen o to následovat svou blaženost a dělat to, co vás činí šťastnými, pak by každý na světě byl vzorem moudrosti. Ale tak to vůbec není. Jde o to, že je třeba čelit tomu, čemu čelit chcete nejméně. Existuje starý příběh o králi Artušovi, kde se rytíři vydávají hledat svatý grál, což je buď kalich, ze kterého pil Kristus při poslední večeři, nebo kalich, do kterého byla nalita krev, která mu vytryskla z boku, když byl ukřižován. Příběhy se liší, ale je to v podstatě svatý předmět jako Fénix v určitém smyslu, který je reprezentací proměny.

Je to ideál, a tak se rytíři krále Artuše, kteří sedí u kulatého stolu, protože jsou si všichni zhruba rovni, vydávají hledat tu nejcennější věc. A kde hledáte tu nejcennější věc, když nevíte, kde je? Každý z rytířů se podívá na les kolem hradu a vstoupí do lesa z místa, které se mu zdá nejtemnější. A to je dobré pochopit, protože brána k moudrosti, a brána k rozvoji osobnosti, což je úplně to samé, je právě portálem, kterým nechcete prolézt.

A důvod, který je vlastně docela technický, to je také Jungovský předpoklad… no, je na vás spousta věcí, které jsou nedostatečně rozvinuté, protože jsou to věci, kterým jste se vyhýbali, protože jste se na ně nechtěli podívat. A jsou části vás, kterým jste se vyhýbali, protože je pro vás těžké je rozvíjet. A tak je to jen z nutnosti, že to, co potřebujete, je tam, kam se nechcete podívat, protože tam jste to drželi. A tak když vidíte ty příběhy o hrdinovi, který se vydává do neznámých zemí plných hrůzy a nebezpečí, to se vám stává, to se vám stává pořád. Jste v tom malém bezpečném prostoru, jako Hobit v Kraji.

Někde roste velké zlo, a už to nemůžete ignorovat. Takže vyrazíte do země hrůzy a nejistoty, a je lepší vyrazit záměrně než omylem, to je jisté, protože se alespoň můžete připravit. A také víme, že pokud se chystáte čelit hrozbě, pokud jí čelíte dobrovolně, vaše tělo se aktivuje k průzkumu a zvládnutí, ale pokud jí čelíte nedobrovolně, hrozbě stejné velikosti, pak se vrátíte do modlitebního režimu a ztuhnete. A to je mnohem více stresující, je to mnohem těžší pro vaše tělo.

A tak je lepší mít oči otevřené a sledovat vznikající hrozby. Protože vy všichni víte, co neděláte úplně správně a kde se váš život pravděpodobně rozpadne, všichni to tušíte. A nejlepší je to neignorovat, věnovat tomu pozornost, sledovat to a včas přijmout nápravná opatření. A pak zůstanete nad věcí a váš malý výlet do podsvětí může trvat pár minut místo katastrofy, která vyvolá posttraumatickou stresovou poruchu, která vás vyřadí na čtyři nebo pět let a možná se z ní nikdy nevzpamatujete. Pokud chcete být člověk, musíte se připravit na to, abyste byli užiteční tváří v tvář smrti.

A tak když vám zemře rodič, což, jak víte, lidem rozbije představy, často na to ani nedokážou myslet. Pokud na to nedokážeš ani pomyslet, člověče, máš o čem přemýšlet. Protože bys potřeboval být schopen o tom aspoň přemýšlet, protože jinak budeš jenom pustina, když se to stane. A nikdy nevíš, třeba máš i vyšší ambice. Možná bys dokonce mohl být užitečný, až se to stane. Místo toho, abys byl součástí hromady zničených lidí, o které se taky musí někdo postarat, a to je brutální.

Musíte být brutální, abyste byli užiteční po smrti rodičů, nemůžete se zhroutit a rozpadnout… máte k tomu všechny důvody. Takže musíte být tak trochu drsné monstrum, abyste to zvládli, ale chcete být tváří v tvář tragédii užiteční, nebo chcete být ubozí? No… vyberte si sami.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

3 komentáře

  1. Je to zrejme tak. Ale ako sa vysporiadať s tým, keď človek nemá v sebe tú brutalitu (alebo nevie o nej). To sú tí, čo večne pochybujú o sebe s permanentným pocitom viny za všetko. Ľahko sa môžu stať obeťami, bez schopnosti brániť sa. Skúmanie samého seba nemusí byť podnetné. Ale pokiaľ títo ľudia majú v sebe pevné hodnotové presvedčenie, môžu azda čeliť aj veľkému zlu a v záujme ochrany iných možno objavia v sebe latentnú brutalitu, ktorá im môže byť na pomoci. Ale nemusí. Môžu zlyhať aj v tejto konfrontácii. A spôsobov ako – je veľa.

  2. „Víte, někdo by mohl říct, že ten, kdo není schopen krutosti, je vyšší morální bytostí než ten, kdo je krutosti schopen.“ – A někdo by si mohl myslet, že po dešti je sucho. Jenže tohle je nesmysl. I sílu jde použít bez krutosti a jen v nutných případech a snažit se minimalizovat bolest. O tom je dobro, nikoliv o neschopnosti, a ví to téměř všichni. Autor vyvrací něco, čemu nikdo nevěří, a někteří lidé jsou tím tak zaskočeni, že jim to přijde natolik převratné, že nepřemýšlí. Problém je v tom určit, kdy je nutné sílu použít. A to autor v podstatě neřeší. Nejedná se tedy o žádnou převratnou myšlenku, ale jen psychožvást, který má lákavou obálku a slibuje úspěch.

  3. Ohledně hlavního bodu – krutosti v člověku – s Petersonem souhlasím. Ale jinak je Peterson kvalitní Mimoň, například napsal předmluvu k 50. jubilejnímu vydání knihy Souostroví Gulag od podvodníka a lháře Solženicina, takže o skutečném dění v Sovětském Svazu nemá ani tušení. Koneckonců jako většina chytráků ze západu, má mozek vypraný protiruskou propagandou, aniž by si to uvědomoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů