WHO říká, že je velmi vzácné, aby člověk bez příznaků nakazil koronavirem někoho jiného

Ve zkratce...

Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že je velmi vzácné, aby někdo, kdo nemá žádné příznaky, nakazil koronavirem někoho druhého.
Facebook
Telegram
VK

Vaše otázka souvisí s několika věcmi. První je, počet ohlášených případů, které se ohlašují jako bezpříznakové. Z několika zemí slyšíme, že určité procento z nich nemají příznaky, nebo že jsou ve fázi před příznaky, což znamená, že vážnější příznaky se projeví až za pár dní. Když se zeměmi mluvíme o tom, jak tyto bezpříznakové případy identifikují, mnohé z nich se identifikují sledováním kontaktů, což je, co chceme vidět. Máte známý případ, zjistíte jeho kontakty, ty už jsou snad v karanténě, někteří z nich jsou testovaní, a pak identifikujete ty, kteří nemají žádné příznaky nebo mají mírné příznaky.

Když se ptáme, kolik z nich bylo skutečně bezpříznakových, zjišťujeme, že mnoho z nich mají velmi mírné nemoci, které nemají příznaky „covidu”, což znamená, že možná ještě nedostali horečku, možná neměli vážný kašel nebo dušnost. Ale někteří z nich mohou mít mírné onemocnění. Každopádně víme, že někteří lidé mohou být bez příznaků a testovat pozitivně.

Druhá část vaší otázky je, jaké procento bezpříznakových jedinců přenáší virus? Tyto jedince je třeba velmi pozorně sledovat. Od chvíle, kdy jsou identifikovaní, a sledovat druhotné přenosy. Máme několik zpráv ze zemí, které provádí velmi detailní kontaktní sledování, sledují bezpříznakové jedince, sledují jejich kontakty a zjišťují, že druhotný přenos je velmi vzácný. O velké části z toho se v literatuře nepíše.

Ze zveřejněných publikací, jako je ta ze Singapuru, kde zkoumali zařízení dlouhodobého pobytu, studovali přenos v rámci domácností, kdy jedince v průběhu času sledujete a zjišťujete, kolik z nich virus přenáší dál. Tato data neustále zkoumáme a snažíme se získat více informací ze zemí, abychom na tuto otázku odpověděli. Zdá se, že je vzácné, aby někdo bez příznaků nakazil někoho druhého.

Chceme se zaměřit na sledování jedinců, co mají příznaky. Pokud bychom sledovali všechny příznakové jedince, protože víme, že jde o respirační patogen, který se šíří infekčními kapkami, pokud bychom sledovali všechny příznakové případy a izolovali je, vyhledali jejich kontakty a dali je do karantény, drasticky bychom snížili… ráda bych uvedla, jak moc by šíření kleslo.

Šlo by ale o zásadní pokles v šíření. Pokud bychom se na to zaměřili, dokázali bychom významně potlačit šíření. Ale ze současných dat se zdá, že je vzácné, aby bezpříznakový člověk přenesl virus na někoho jiného.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

2 komentáře

 1. Pokud WHO nechá takto žvanit nějakou ze svých mluvčích, pak je to signálem ke zbytečnosti takové organizace v současné podobě.
  Státy by proto měly začít uvažovat o zrušení příspěvků na neplodnou byrokracii, která dělá spíše politickou agendu. než vlastní zdravotnickou.
  Nejsem epidemiolog a nemám dostatek údajů (ostatně jako nikdo), nicméně nadprůměrně vysoký intelekt s rozvinutou a trénovanou logikou mi umožňuje dostatečnou jistotu v tvrzení, že ta paní prostě lže a kváká nesmysly!!!
  Jen pár bodů:
  1 statistické zpracování virové nákazy je tristní! Kdysi jsem pracoval pro ÚZIS a tak vím, jak to tam funguje.
  2 Kusé informace o vyšší přenositelnosti v době bez příznaků nebylo vyvráceno a ani jsem nezaznamenal snahu o vyvrácení
  3 Zájmy zájmových skupin nahrávají matení veřejnosti, protože pouze ve zmatku a strachu lidé kupují jejich produkty i za přemrštěné ceny
  4 WHO dodnes nepřišlo s žádným preventivním plánem alespoň na takové úrovni, jaký bych sestavil jako laik se systémovou průpravou v jiných oborech.

  1. Nevím, co je podle Vás ( či spíše co není ) žvanění. (Myslíte snad naše i světové mainstreamové média které jsou jednou čehí a podruhé hot, jak to vyhovuje jejich zadavatelům? Za mne je to konečně jedna z informací která má smysl ( hlavu i patu ) i s přiznáním přítomné dávky nejistoty ( což j v běžném světě naprosto normální složka informace).
   Paní mluví k věci a naprosto srozumitelně. Řekl bych že i pro jedince s inteligencí průměrnou. To co tvrdí docela dobře koresponduje s s tím co máme možnost pozorovat v reálném světě vlastní nebo blízkou zkušeností.
   K bodům:

   1. Vaše zkušenost (navíc ovlivněna vlastním přístupem nezavdává oprávnění ke kritice přístupu jinde. (Zejména s ohledem na obecný „český“ přístup.. (t.j. odrbat, obejít a usnadnit si a pak se divit… a svalit to na jiného)
   2. Vaše tvrzení je nepodložené a blízké lži – nikde jsme nečetl že by v bezpříznakovém období byla přenositelnost vyšší takže není co vyvracet. Naopak existuje dost studií má poznatky o opaku a jak tvrdí paní je potřeba v nich pokračovat.
   3. Ano, zde s Vámi souhlasím, přes to že v lokálním významu mají smysl zejména u rizikových skupin jsou plošné roušky, očkování a pod zejména bussiness plán. Ale opakuji, v českých podmínkách kdy se lidi epidemie-neepidemi lepí jeden na druhého i když budou mít k dispozici stadion pro dva se přikláním k drezuře, pod tou podobné národy fungují nejlépe.
   4. O plánech WHO nevíme, jejich doporučení se k nám dostávají zcela účelově filtrované a interpretované. Otázkou zůstává proč? Proč třeba není popularizované výšeuvedené video a není z těchto informací vycházeno při nastavování opatření? Na závěr, jak chcete dělat prevenci, když nemáte ani úvodní studii projektu, natož definovány kritické cesty a úzké hrdla procesu? (to jsou ty nedokončené analýzy) .. Ostatní opatření se děli v souladu s logikou poplatné současnému stavu vědění o virech a následně se upravovali (bohužel pod neustálým šťouráním a tlakem opozice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů