Corbettův report: Záchrana bankéřů a krize z roku 2009

Ve zkratce...

Michel Chossudovsky ze serveru globalresearch.ca v tomto rozhovoru vysvětluje cyklický mechanismus, díky němuž se banky stávají věřiteli téže vlády, která je zachraňuje, a získávají tak finanční moc nad samotným politickým systémem.
Facebook
Telegram
VK
Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde.

Video s českým dabingem:

Video s českými titulky:

↓ Video s českým dabingem ↓

↓ Video v originále s českými titulky ↓

Sledujte také na: NášTub / Odysee / Rumble

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Originál videa publikován ZDE: 27. srpna 2022

Přepis:

James Corbett: Vítejte zpět přátelé, tady James Corbett s dalším flashbackem z archivu z roku 2009. Jak už jistě víte, vydávám každý jednotlivý podcast, rozhovor, video a článek z Corbettova reportu jako praktické USB, které si můžete zakoupit na NewWorldNextWeek.com.

A už jsem vydal vydání z roku 2007-2008, vydání z roku 2009 je právě nyní také dispozici na NewWorldNextWeek.com. Obsahuje každou mediální produkci, kterou jsem v roce 2009 natočil, včetně epizody, na kterou se právě podíváme a která byla doplňkem seriálu nazvaného ekonomie 101, který si možná pamatujete, možná ne.

Možná si ale vzpomínáte, že roce 2009 byla otázka ekonomiky a záchrany bank a podobně neuvěřitelně důležitým naléhavým tématem. Dokonce si troufám tvrdit, že jednou z nejdůležitějších událostí 21. století byl doposud pád Lehman Brothers, a zhroucení trhu a z toho vyplývající záchrana bankéřů, jejíž ekonomické důsledky řešíme dodnes, jen v jiné podobě, což je neuvěřitelně důležitá událost, na kterou se kupodivu do značné míry zapomnělo. P

ojďme to dnes napravit tím, že si poslechneme tento rozhovor z roku 2009, který jsem vedl s Michelem Chossudovskym z GlobalResearch.ca. A chci, abyste si uvědomili, že proces, který zde popisuje a který se formoval přesně v té době v roce 2009, kdy banky dostaly všechny ty peníze na záchranu.

A s těmito penězi na záchranu se pak v podstatě staly věřiteli zpět vládě, která se nyní zadlužila a ony využily této páky vůči vládě, aby se v podstatě zmocnily vlády, Že tento proces je přesně to, co se odehrávalo v průběhu předchozího desetiletí, s režimem kvantitativního uvolňování, a pak se to tak nějak překopalo až do roku 2019, kdy přišla společnost Blackrock se všemi těmi pákami, které nyní má na vládu, a řekla, až příště dojde k finančnímu krachu, uděláte tohle, nazvali to přímý reset. A přesně to zavedli hned následující měsíc v září 2019, když se trh s repo obchody začal hroutit.

A pak v únoru a březnu 2020 měli podvodnou pandemii, na kterou svedli finanční krach. Pokud o této stránce věci nevíte, věnoval jsem se jí například v rozhovorech s Johnem Titem, ale je to neuvěřitelně důležitý kousek historie. A myslím, že je k naší škodě, když na to zapomeneme. Takže doufám, že si všimnete tohoto velmi přesného, jednoduchého na pochopení a poučného rozhovoru, který jsem před 13 lety vedl s Michelle Chossudovskym.

Michel Chossudovsky: To, s čím se v této finanční krizi potýkáme, je mechanismus přivlastňování bohatství, který nemá obdoby. A hlavním nástrojem tohoto přivlastňování bohatství je obchod s deriváty, spekulativní nápor, který je největším a nejkoherentnějším nástrojem převodu bohatství. A za druhé samozřejmě záchranné akce, které jsou reakcí na tento spekulativní nápor.

Takže ve skutečnosti se hrstka finančních institucí obohatila v důsledku institucionální spekulace ve velkém měřítku a také manipulace s trhem. A za druhé, co udělaly, je to, že pak šly za svými vládami a řekly: No, my jsme teď ve velmi obtížné situaci a vy nám musíte dát peníze, abychom mohli udržet stabilitu finančního systému, a tak částka převedená na hrstku finančních institucí ve Spojených státech, 1,5 bilionu dolarů… vycházím z Bushova programu na záchranu problémových aktiv a Obamova záchranného programu, mluvíme o něčem v řádu 1,45 bilionu.

Existuje mnoho dalších souvisejících záchranných programů. Ale tyto jsou považovány za oficiální záchranné programy těchto dvou administrativ. Abychom si v tomto ohledu ujasnili ten rozsah, ve Spojených státech amerických činí federální daň z příjmu něco kolem 1,1 bilionu. Celkové federální příjmy se pohybují kolem 2,3 bilionu.

A to zahrnuje různé další formy zdanění a tak dále, různé formy vládních příjmů a tak dále. Když se podíváme na údaje o výdajích, máme něco kolem 750 miliard dolarů, které jdou na obranu a související vojenské výdaje, pak máme 1,45 bilionu dolarů, což je záchranný program.

Sečteme-li tyto dva údaje dohromady, dostaneme něco kolem 2,2 bilionu, totiž tyto dvě kategorie výdajů. Záchranný program plus vojenské výdaje pohltí celek federálních příjmů. Nemluvím o příjmech států a obecních samospráv, ale o příjmech federální vlády, 2,3 bilionu. Všechny tyto peníze sežerou dvě kategorie výdajů, záchrana bank a válečné hospodářství, obranné výdaje a příděly do válečného divadla.

Co to znamená? Znamená to v podstatě fiskální kolaps, protože k financování všech ostatních kategorií výdajů, veřejných prací, dopravy, zdravotnictví a školství, vyplácení platů státním zaměstnancům a tak dále, podpora průmyslu, všechny tyto výdaje budou financovány prostřednictvím mise veřejného dluhu. A kdo vlastně půjčuje peníze nebo zprostředkovává veřejný dluh? Ty samé finanční instituce, které jsou příjemci té záchrany.

A tak tu máte cyklický proces, je to ďábelský proces. Půjčujete peníze, nepůjčujete peníze, ale předáváte peníze velkým finančním institucím a to pak vede k narůstajícímu veřejnému dluhu v bilionech, dobře? A pak řeknete těm finančním institucím, že teď potřebujete vytvořit novou sadu státních pokladničních poukázek a státních dluhopisů atd., které se samozřejmě prodávají veřejnosti, ale vždycky jsou zprostředkovány přes ty finanční instituce, které vytvořily jejich životaschopnost a tak dále, a finanční instituce budou pravděpodobně kupovat část tohoto veřejného dluhu.

Takže vláda v podstatě financuje vlastní zadlužení prostřednictvím záchranných balíčků. Dává peníze bankám a pak banky… ale tím, že dala peníze bankám, je zadlužená. Stává se dlužníkem těch samých finančních institucí. A pak řekne, no, my teď musíme uvést do oběhu velké množství veřejného dluhu, prosím, můžete nám pomoci?

A banky pak řeknou: No, vaše účetnictví není úplně v pořádku. A pak vláda řekne: No, pochopitelně není v pořádku, protože jsme vám právě předali 1,4 bilionu dolarů na záchranu. A nyní jsme ve velmi obtížné situaci. Takže si musíme půjčit peníze od lidí, kteří jsou vlastně příjemci té záchrany. S tímto se tedy potýkáme. Potýkáme se s cyklickým procesem. Banky, příjemci vládních výpomocí, prostřednictvím záchranných balíčků, a jsou také věřiteli státu.

A jako věřitelé federální vlády také stanovují do značné míry stejným způsobem jako MMF a Světová banka, stanovují podmínky, pak řeknou: Musíte dodržet naše podmínky a my vám pomůžeme v procesu nasměrování tohoto veřejného dluhu do trhu, protože má být prodán.

A nakonec to, o co jde, je mechanismus konfiskace a přivlastňování daňových příjmů, které slouží v podstatě těmto dvěma souvisejícím činnostem, záchraně na jedné straně a válečné ekonomice na straně druhé. A finanční instituce pak doslova ovládnou celý státní aparát, protože jsou věřiteli vlády, která nyní čelí nepřekonatelnému veřejnému dluhu, jenž vznikl právě v důsledku toho, že rozdala peníze bankám na Wall Street.

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů