Historička umění Andrea Dobrodinská: V čem spočívá duchovní síla českého národa?

Ve zkratce...

9. 6. 2021 v Praze na Malostranském náměstí vystoupila historička umění Andrea Dobrodínská a měla moc hezký proslov týkající se síly českého národa.
Facebook
Telegram
VK

Jestli se Vám video pod tímto textem nezobrazuje, vypněte si na tuto stránku AdBlock Plus v prohlížeči – podle všeho blokuje přehrávání videí. Nebo změňte prohlížeč. Děkuji.

9. 6. 2021 v Praze na Malostranském náměstí vystoupila historička umění Andrea Dobrodinská a měla moc hezký proslov týkající se síly českého národa. Děkuji televizi KTV za livestream, ze kterého je tohle video.

Přepis:

Moderátor: Poprosím další dámu. Je to baletka, historička umění. Paní Andrea Dobrodinská.

Andrea Dobrodinská: Dobrý den, já vám všem děkuji za tu úžasnou statečnost, jak dlouho to všichni táhnete. Já jsem historik umění a my historici nehovoříme za sebe, ale za tu historii, za ta fakta. A tento národ je v celé své historii atakován, protože je tím nejbezmocnějším národem v Evropě, protože jsme v centru, jsme atraktivní svojí strategickou polohou a zároveň i proto bezbranní.

A jestli máte pocit, že jsme v tom teď sami, že to takto nikdy hrozné nebylo, tak jako historik vám chci říct, že tomuto víceméně čelili naši předkové celých těch minimálně 1400 let na této zemi. I když jsme mnohokrát podlehli ekonomicky, politicky, mocensky, protože prostě takto malý národ v srdci Evropy je neustále atakován, tak bych chtěla připomenout, že vždy bylo šest základních, morálních pilířů, které tomuto národu nenechaly zahynout, které vyznával jako prioritní. A na těchto šest pilířů vždy bylo cíleně útočeno, protože dokud ten národ má svoji identitu, dokud má svoji duchovní sílu, tak ani žádné vojsko, ani žádná ekonomická převaha, ani žádná zrada ty duchovní síly nepřemůže a ten národ to překoná.

Je to šest pilířů úcty a lásky, na kterých tento národ stojí 1400 let, a znovu bude stát. Vy je všichni znáte, ale já vám je připomenu.

1. Ten první pilíř úcty a lásky je úcta a láska k naší zemi, protože tahle zem patří nám.

Je to naše matka zkropená krví a potem našich předků, ona nás léčila, ona nám dodávala sílu. Český med, české bylinky, české pivo… to vždycky, více než jakékoliv vakcíny, více než jakékoliv nesmyslné WHO, vždycky tento národ léčili… takže první pilíř úcty a lásky je k naší zemi.

2. Druhý pilíř úcty a lásky je k našim předkům, protože nás není jen 10 nebo 11 milionů.

Nás je mnohem víc, protože národ jsou všichni ti naši předkové, všichni ti, kteří žili a kteří tuhle všechnu nádheru budovali pro nás. Zvedněte oči k nebi, zvedněte oči na ty sochy, co vám říkají. Jako historik umění vám říkám, že na těch budovách jsou nápisy, jsou tam poselství pro nás, pro další pokolení.

Praha je jedno z nejkrásnějších měst na světě, právě proto, že naši předkové svým krásným duchem do ní vložili ta krásná poselství. A my musíme bojovat nejen za sebe, nejen za naše děti, ale i za naše předky, a to nás musí nést.

3. Ten třetí pilíř úcty a lásky, který je tzv. genderovou politikou atakován, ale je nejdůležitější pro přežití jakéhokoliv národa, je úcta a láska k ženám, jako maminkám, jako babičkám, jako tetičkám, jako manželkám, jako pečovatelkám, protože bez jejich lásky a péče a darování života by nikdy tento národ nepřežil.

Ony vždy byly těmi nejlepšími lékařkami, ne žádné vakcíny. Každá maminka vždycky věděla, co je nejlepší pro její dítě, každá babička, co je pro jejího vnuka, každá manželka vžycky věděla, co je nejlepší pro jejího muže… a nám tady po 1400 letech nebude nějaké WHO přikazovat, jak my se máme léčit, a nebude maminkám zakazovat, aby měly prioritní volbu, jak pečovat o svoje děti, manžele, rodiče a prarodiče.

Čtvrtý pilíř úcty a lásky, který dával vždy přežít našemu národu, a i kdybychom všechny bitvy prohrály, tak vždycky zvítězíme, pokud si tyto morální a duchovní hodnoty budeme stále připomínat.

4. Ten čtvrtý pilíř úcty a lásky je úcta a láska k našim dětem, ale nejen našim dětem, ale dětem jejich dětí a jejich dětí a jejich, protože ta příští pokolení je také ten náš národ.

Nás není jen 10 nebo 11 nebo kolik milionů, ale jsou to všichni ti předkové a všechna naše budoucí pokolení. A my jsme tuto nádheru, tu krásnou zem, my jsme to převzali od těch našich předků, a ta duchovní poselství, a my to máme povinnost předat těm dalším pokolením.

A já vám přísahám, že my to předáme. Protože my Češi máme v Evropě tu nejbezbrannější a nejmenší zemičku uprostřed Evropy, ale máme ta největší srdce. A v těch srdcích je ta síla… my máme tu nejlepší hudbu, krásnou českou muziku, a to nás také povede.

5. A ten pátý pilíř je pilíř úcty a lásky k nám samým.

My nesmíme mít pocit, že jsme nějací chudáčci, nějací malí Čechové, nebo že jsme bezbranní, že to prohrajeme… ne. My jsme úžasný národ. Každý jeden z nás, jsme lidé talentovaní, jsme národ, který nikdy nezačal agresivní válku. My jsme měli pouze husitské války, ale ty byly obranné. Jsme jeden z mála národů, který nikdy neatakoval jiné národy, a už jen proto na sebe můžeme být hrdí, a my se musíme navzájem milovat, sami sebe, a pomáhat si. To je tedy pátý pilíř.

A ten šestý pilíř, na který také útočí, protože pokud si všechny tyto pilíře sečteme, uvědomíme si, že na všechny tyto pilíře té duchovní síly národa oni útočí.

6. Ten šestý pilíř je pilíř našeho jazyka.

To, že si jdete koupit šampón a nemáte tam ani český název, to že vám na internetu nutí smajlíky a podobné věci. Prosím vás pěkně, vzpomeňte si na ten jazyk, rozvíjejte ho, je to naše identita. Takže to je těch šest pilířů. A i kdybychom jakoukoliv bitvu prohráli, jakoukoliv válku prohráli, pokud stále tohle budeme mít na mysli, ten národ povstane a bude pokračovat dál. A beze sporu tím největším Čechem byl Karel IV., protože bez jeho Karlovy univerzity, Karlova mostu, katedrály sv. Víta, Karlštejna, Starého a Nového města a jiných, převážně hlavně duchovních počinnů, ten národ by nebyl tím, čím je.

A já jako historik umění jsem vždy přemýšlela, kde ten Karel IV. k tomu vzal tu duchovní sílu, tu inspiraci. A pochopila jsem to, až když jsem se stala maminkou, protože Karel IV. má ve svém životopise Vita Caroli, na tom nejčestnějším místě, zapsáno, kdy jeho otec, Jan Lucemburský, jak všichni víme… já to jen připomenu… slepý, starý, nemocný stál u bitvy u Kresčaku a už nemohl bojovat. A otočil se na své pobočníky a říká: „Kde je můj syn vévoda Karel?” A oni říkají: „Veličenstvo, tam v bitvě. Sám obklopen nepřáteli.”

A on byl slepý a věděl, že padne… ale do té bitvy šel a řekl: Vzkažte mému synovi, že toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal. Já jsem si jistá, že tohle je poselství pro nás, že díky tomuhle ten Karel vybudoval to, co vybudoval, a i kdybychom teď my měli pocit, že jsme jako ten Jan Lucemburský slepí a bezmocní, tak do té bitvy musíme jít, a i kdybychom padli, tak vždycky někdo ten prapor zvedne a ten národ nezahyne. Takže toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal.

Přepis: David Formánek

Zdroj videa: Televize KTV

www.iktv.cz

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

5 komentářů

  1. Ahojky Davide, na této akci jsem byla a ta energie všech lidí a všech co promluvili do mikrofonu se nedá přenést videem. Tuto paní si vybavuji asi nejvíc, protože to bylo tak naprosto vlastenecké, srdečné a ryzí, že mnoho lidí kolem mne měli slzy v očích včetně mě. Všem naprosto doporučuju zúčastnit se těchto akcí, všem kdo pomalu ztrácí naději, těm co se kolem nich uzavírá kruh a nevidí žádné světlo do budoucna. I já jsem měla totálně vyhasnuto a cítila jsem totální bezmoc. Nejsme – nejste v tom sami, pojeďte na příští, tyto akce vás naprosto nabijí a dávají sílu pro další dny, měsíce a roky!!!

  2. Z této akce jsem nadšená !! Zúčastnit jsem se nemohla, žiji v Opavě ale pokud by se podařilo něco podobného u nás, rozhodně bych bych to uvítala a přišla. Zrovna dnes jsem si v hlavě promítala znění dopisu, který chci napsat na tohle téma, ale nevím, co s ním, kam jej poslat, nebo jak jej zveřejnit. Jsem starší žena, jsem zdravá s pozitivním a věřím, že i logickým myšlením i chováním. Nechci být zařazena do skupiny neposlušných, kterým je odpíráno právo svobodně rozhodovat o svém zdraví a způsobu života, neboť jsem přesvědčená, že nikomu ničím neubližuji a nikoho ničím neohrožuji !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů