Změna klimatu a globální oteplování: Nástroj moci 21. století

Ve zkratce...

V této reportáži se dozvíme o mýtech kolem změny klimatu, globálního oteplování, a proč environmentální alarmisté nechtějí debatovat a jen straší lidi?
Facebook
Telegram
VK

Warrenová: Doléhá na nás environmentální katastrofa.

John Stossel: Neustále slyším, že zabíjíme Zemi.

Greta Thunberg: Jak se opovažujete?! Ukradli jste mi sny, moje dětství.

John Stossel: Ale počkejte. Spotřebitelského reportéra dělám roky. Psal jsem o mnohých panikách. Zabije nás epidemie, hladomor a neustálá válka. Dojde nám ropa. Jaderná energie nám způsobí rakovinu. Zabijácké včely se blíží. Ptačí chřipka, bakterie pojídající maso. Seznam otřesných věcí, které nás měly dostat, je dlouhý. Přesto žijeme déle než kdy jindy. Žádná z těch věcí nakonec nebyla tak děsivá, jak nás varovali. Ale říká se, že globální oteplování je odlišné.

Greta Thunberg: Celé ekosystémy se hroutí. Jsme na začátku hromadného vymírání.

John Stossel: Alarmisté mají důkazy, které potvrzují jejich strachy. Teplota stoupá. OSN předvídá, že stoupne o další 2 až 5 stupňů. Ale ospravedlňuje to strach?

Demonstrující: Nenechme naši planetu zemřít.

John Stossel: Ospravedlňuje to tohle tvrzení?

Politici a vrchní činitelé: Máme 12 let. Máme 12 let. Máme 12 let, než efekty budou nezvratné.

John Stossel: Vážně? 12 let?

Pat Michaels: Od roku 1900 stoupla teplota o jeden stupeň Celsia a průměrná délka života se v průmyslových demokraciích zdvojnásobila. Přesto říkají, že jak se ta teplota zvedne o dalšího půl stupně, celý systém se zhroutí… to je nejabsurdnější přesvědčení.

John Stossel: Nedávno jsem moderoval tuto debatu o změně klimatu v Heartland institutu. No… nebyla to debata, protože pozvaní alarmisté nepřišli. Heartland jich pozval mnoho.

Willie Soon: Prosím, přijďte sem a diskutujme. Spousta lidí chce slyšet váš názor.

John Stossel: Klimatičtí alarmisté nechtějí debatovat.

John Stossel: Rádi vám nabídneme čas ve vysílání. Dám vám speciální telefonní číslo pro tento telefon.

John Stossel: Často jsem do svého pořadu zval Al Gorea, ale nikdy nepřišel. Dělá spoustu proslovů, ale nereaguje na lidi, kteří nesouhlasí. Škoda, že alarmisté nechtějí debatovat, protože velká část toho, o čem mluví, si zaslouží debatu.

Politička z USA: Pokud se nezaměříme na změnu klimatu, svět za 12 let skončí. 12 let.

David Legates: A za 12 let to bude dalších 12 let.

John Stossel: David Legates je profesor klimatologie na univerzitě v Delaweru. Pat Michaels je bývalý prezident Americké asociace státních klimatologů. Willie Soon je astrofyzik.

Willie Soon: To vše je o mávání transparentů, je to o emocích, o posílání dětí na protesty. Vůbec to není vědecky podložené.

John Stossel: Tito tři odborníci říkají, že i kdyby se planeta oteplila o pět stupňů, lidé se mohou přizpůsobit. Lidé v Nizozemsku to dokázali už před lety.

Pat Michaels: Řekli, že se přizpůsobí skutečnosti, že mají nízkou nadmořskou výšku, že postaví hráze a čerpadla. Říkáte mi, že lidé v Miami jsou tak hloupí, že tam jen budou čekat a utopí se?

John Stossel: Uznáváte ale, že hladina vody stoupá.

David Legates: Ano, voda stoupá už asi 20 tisíc let a nejspíše bude dále stoupat.

John Stossel: Můžeme se přizpůsobit jako v Nizozemsku. Až na to, že… Alarmisté říkají, že hurikány a ostatní bouřky se zhoršují.

Reportáž: Větry jsou neustále silnější a silnější.

Pat Michaels: Ne, nejsou silnější. Můžete se podívat na všechny hurikány po celé planetě… vidíme je od roku 1970, protože máme satelity, a můžeme měřit jejich sílu. Můžeme jejich sílu sčítat… data ukazují, že k žádnému významnému nárůstu nedošlo, neexistuje vztah mezi aktivitou hurikánů a povrchovou teplotou planety.

John Stossel: Tvrzení, že hurikány se zhoršují, a že máme jen 12 let, jsou dva mýty, které Heartland panel přesvědčivě vyvrátili. Třetí mýtus je, že dnešní vládní činy nás zachrání.

Obama: Musíme jednat nyní.

Pat Michaels: Model Obamovy vlády předvídá, že kdybychom zítra snížili naše emise na 0 %, množství globálního oteplování, které bychom zachránili… což bychom se museli vrátit do doby kamenné, ale řekněme, že bychom to udělali… by bylo 0,14 stupňů Celsia.

John Stossel: Takže žádný skutečný vliv na klima. Ale…

Pat Michaels: Zcela jistě byste tak měli zbídačenou, temnou zemi.

John Stossel: Čtvrtý mýtus… myšlenka, že oxid uhličitý je uhlíkové znečištění. Že je nebezpečný a ohrožuje přísun potravin.

Pat Michaels: Na Zemi jsou místa, která se fenomenálně zazelenávají.

David Legates: Pokud máte starosti o rostliny, díky oxidu uhličitému nejen rychleji rostou, ale také jsou více efektivní s vodou.

John Stossel: Oxid uhličitý je skleníkový plyn, ale také pomáhá živit svět.

David Legates: Spousta lidí předstírá, že ví o klimatu, že ho studovali, přichází s těmito odpověďmi, a pak dělají tato tvrzení, aby vás vyděsili, abyste udělali to, co chtějí.

John Stossel: Pokud ale to, co říkají alarmisté, není pravda, proč by mezinárodní panel pro změny klimatu a OSN podporovali tato přehnaná tvrzení?

David Legates: Vlády mají rády kontrolu… většina vlád si chtějí zachovat kontrolu a většina vlád chce více a více moci.

John Stossel: IPCC znamená Mezivládní panel pro změny klimatu.

David Legates: Oxid uhličitý se stal tou molekulou, kterou můžeme převzít kontrolu nad vašimi životy, vašimi snahami a vším, co se děje.

John Stossel: Mají pravdu? Je to matoucí, když existuje tolik seriózních lidí, kteří mají velké starosti. Kéž by proběhla skutečná debata. Proč druhá strana nechce debatovat?

Chcete podrobnější info o mýtech kolem změny klimatu? Podívejte se na video od Edge of Wonder

Překlad: David Formánek

Facebook
Telegram
VK

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

CZK účet

Náhodný výběr

Diskuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů

Odebírejte novinky přímo na email

+ Získáte odkaz ke stažení všech videí. Odhlásit se můžete kdykoliv. Ochrana osobních údajů